Pazar , 4 Aralık 2022

Tüm Google Arama İpuçları ve Arama Tüyoları

Dünyanın en büyük global arama motoru google, bildiğiniz gibi sonuçlar için başka sitelere yönlendiriyor, ama bazı hizmetler var ki, kendisi o hizmetleri direkt vererek, kullanıcılara en doğru ve en hızlı çözümü sunuyor, hayatımızda her an kullandığımız bazı hizmetler tek bir arama kelimesi ile ilk sırada önümüze geliyor. İşte ipuçları ve kısayollar;
Web Geçmişi tercihlerinin ekran görüntüsü

1)Web geçmişi

Web Geçmişi, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin listesini içeren bir günlüğü, işlemlerinizin zaman çizelgesini ve çevrimiçi geçmişinizde arama yapabilmenizi sağlar. www.google.com/history adresinden hemen deneyin.

2)Basitten başlayın

Aradığınız şey ne olursa olsun parolamız şudur: “Basit olsun.” Basit bir ad veya kelime girerek başlayın. Bir yer veya belirli bir bölgede bir ürün arıyorsanız, adla birlikte şehir veya posta kodunu da yazın.

Deneyin

'Gooogle' doğru yazım sonuçlarının ekran görüntüsü

3)Yazımı gözardı edin

Bir kelimeyi yanlış dahi yazsanız etseniz, Google’ın yazım denetleyicisi o kelimeyi otomatik olarak en sık kullanılan yazıma dönüştürür.

Deneyin“gooogle” ifadesini arayın

4)Web dostu kelimeler seçin

Arama motorları girdiğiniz kelimleri Web’deki sayfalarla eşleştirerek çalışırlar. Bu nedenle, sayfalarda sık görünen kelimeleri kullanmak en iyi sonuçları sağlayacaktır. Örneğin, başım ağrıyor yerine, baş ağrısı ifadesini kullanın, çünkü tıbbi bir web sitesinde kullanılabilecek terim budur.

Deneyin

5)Ne kadar azsa o kadar iyidir

Basit, iki kelimeli arama terimleri genellikle en geniş kapsamlı sonuçları getirir. Kısa arama terimleriyle başlayın, sonra daha fazla kelime ekleyerek sonuçlarınızın kapsamını daraltın.

Deneyin

'Olmak ya da olmamak' tam cümle sorgusunun ekran görüntüsü

6)Tam ifade ile arayın

İfadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın: “[herhangi bir kelime]”. Tırnak işaretleri ile arama yapmanın bazı ilgili sonuçları hariç tutabileceğini unutmayın. Örneğin, “Alexander Bell” ifadesi arandığında, Alexander G. Bell ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

Deneyin“”olmak ya da olmamak”” ifadesini arayın

7)Açıklayıcı kelimeler kullanın

Kelime ne kadar kendine özgüyse alakalı sonuç alma olasılığınız da o kadar artar. Örneğin, [ünlülerin telefon melodileri] muhtemelen [ünlülerin melodileri] ifadesinden daha iyi sonuç getirir. Akılda tutulması gereken bir nokta vardır. O da kelime doğru anlama gelmesine rağmen çok fazla kişi tarafından kullanılan bir kelime değilse ihtiyacınız olan sayfalarla eşleşmeyebileceğidir.

Deneyin

8)Büyük/küçük harfi dert etmeyin

Arama işlemi büyük/küçük harfe duyarlı değildir. new york times için yapılan bir arama New York Times aramasıyla aynı sonuçları verir.

Deneyin

'op-ed site:nytimes.com' siteye özgü sorgusunun ekran görüntüsü

9)Belirli bir web sitesi içinde arayın

İstediğinizin yanıtın belli bir web sitesinden veya site türünden (.org, .edu) olmasını istiyorsanız, sorgunuzun başına site: ifadesini koyun. Örneğin: site:edu veya site:nytimes.com.

Deneyin“op-ed site:nytimes.com” ifadesini arayın

10)Noktalama işaretlerini dert etmeyin

Arama işleminde noktalama işaretleri dikkate alınmaz. Buna @#%^*()=+[]\ ve başka özel karakterler de dahildir.

Deneyin

11)Dosya türüne göre arayın

filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT veya XLS gibi belirli dosya türlerine göre arama yapın.

Deneyin

12)Aramanıza kelime ve karakterler ekleyin veya gözardı edin

Aramanızda önemli ise bir ve & gibi yaygın kelimeleri ve karakterleri (örneğin bir film veya kitap adında geçiyor olabilir) vurgulamak için örneğin “bir” kelimesini tırnak işaretleri içine alın. Ayrıca sonuçlarınızda istemediğiniz belirli öğeleri (örneğin, bir yemek tarifindeki malzemeler) vurgulamak için eksi işareti kullanabilirsiniz.

Deneyin

Yemek tarifi seçme ekran görüntüsü

14)Yemek tarifleri bulun

Belirli bir tarifi veya belirli malzemeleri aradıktan sonra, sol panelden “Yemek Tarifleri”ni seçip tarif sonuçlarını görün.

Deneyin“Fıstık ezmeli kurabiye” ifadesini arayın

15)Belirli bir aralıktaki rakamları arayın

Bütçenizi aşmamak için sadece bir sayı aralığındaki öğeleri aramak üzere tutarlar arasına .. karakterlerini koyun

Deneyin

Mili kilometreye dönüştürme işlemi ekran görüntüsü

16)Sayısal dönüşümleri bulun

Sayıyı ve ölçü birimini yazarak ölçü birimlerini dönüştürün (örneğin, mili kilometreye veya ons’u litreye).

Deneyin“miles to km” ifadesini arayın

'time japonya sorgusunun ekran görüntüsü

17)Saati öğrenin

Dünyanın herhangi bir yerinde saatin kaç olduğunu öğrenmek için başına time terimi ile birlikte şehir veya ülkeyi yazıp arayın.

Deneyin“time japonya” ifadesini arayın

USD-peso dönüştürme işleminin ekran görüntüsü

18)Para birimlerini dönüştürün

[para birimi 1] in [para birimi 2] ifadesini arayarak döviz kurlarını öğrenin.

Deneyin“usd in pesos” ifadesini arayın

Chicago hava durumu ekran görüntüsü

20)Hava durumuna bakın

weather yazıp, ardından ABD posta kodunu veya dünyadaki bir şehrin adını ekleyip aradığınızda, o anki hava durumunu ve tahminini öğrenebilirsiniz. weatherkelimesini tek başına girdiğinizde bulunduğunuz bölgenin hava durumu bilgilerini alırsınız.

Deneyin“weather chicago” ifadesini arayın

GOOG hisse senedi fiyatı ekran görüntüsü

21)Gerçek zamanlı hisse senedi fiyatlarını öğrenin

Bir hisse senedi simgesini arama kutusuna yazarak canlı güncellenen gerçek zamanlı hisse senedi bilgilerini arama sonuçlarınızdan alabilirsiniz. Google Finans’tan ayrıntılı piyasa analizini almak için sonuçlar sayfasındaki bağlantıyı tıklayın.

Deneyin“GOOG” ifadesini arayın

22)Spor skorlarını ve
maç saatlerini öğrenin

Takımın veya ligin adını arama kutusuna yazarak tuttuğunuz NBA, NFL, NHL ve MLB takımlarının puanlarını ve maç tarihlerini öğrenin.

Deneyin

Goggles kitap tanımlama ekran görüntüsü

23)Goggles ile arayın

Kelimeler yerine, mobil telefonunuzun kamerasını kullanarak Web’de arama yapmak ister misiniz? Android’de, Google Goggles uygulamanızı açın (iPhone’da, Google Arama uygulamasını açın ve Goggles’ı seçin), aramak istediğiniz öğenin resmini çekin ve sonuçları bekleyin. Herhangi bir şey yazmanız gerekmez.

24)Gönderilerinizi izleyin

Takip numarasını doğrudan arama kutusuna yazarak UPS, FedEx veya USPS gönderilerinizi izleyin. Sonuçlarda gönderinizin durumu görüntülenir.

Deneyin

Tanım örneği olarak 'define: loquaciousness' sorgusunun ekran görüntüsü

25)Tanımları bulun

Tanımını öğrenmek istediğiniz kelimenin önüne define:ifadesini koyun.

Deneyin“define: loquaciousness” ifadesini arayın

'100*3.14-cos(83)=' sorgusunun ekran görüntüsü

27)Her şeyi hesaplayın

Arama kutusuna bir matematik denklemi girin, sonucunu anında hesaplayalım.

Deneyin“100*3.14-cos(83)=” ifadesini arayın

28)Depremleri bulun

Arama kutusuna earthquake yazdığınızda, sonuçlarda ABD Jeolojik Araştırmaları’nın en son depremlere ilişkin olarak yayınladığı tarih, yer ve şiddet bilgileri görüntülenir.

Deneyin

Haritalı Barbekü sonuçlarının ekran görüntüsü

29)Konuma göre arayın

Barbekü gibi bir yer aramasının sonuna posta kodu eklediğinizde, telefon numaraları, harita ve yorumlarla birlikte en yakın pizza restoranları görüntülenir. Posta kodunuzu eklemezseniz, size en yakın yerler görüntülenir.

Deneyin“barbecue ribs 35201” ifadesini arayın

30)Posta koduna ve alan
koduna göre arayın

Bir posta kodunun veya alan kodunun nereye ait olduğunu bilmek mi istiyorsunuz? Arama kutusuna yazmanız yeterlidir.

Deneyin

31)Alışveriş ve karşılaştırma yapın

Ürün satın almak ve Web’deki fiyatları karşılaştırmak için sonuçlar sayfasının sol panelindeki “Alışveriş” bağlantısını kullanın.

Deneyin

Baltimore'da güneşin doğuş saati ekran görüntüsü

32)Yerel gün doğuşu/gün batışı saatlerini öğrenin

ABD’deki ve dünyadaki şehirlerde güneşin doğuş ve batış saatlerini tam olarak öğrenmek için sunrise veya sunsetifadesinden sonra şehir adını yazıp arayın.

Deneyin“sunrise bultimore” ifadesini arayın

33)Yerel işletmeleri keşfedin

Belli bir bölgedeki bir mağazayı, restoranı veya diğer işletmeleri bulmak için işletmenin türünü ve yerini yazdığınızda, yakınlardaki yerlerin listesi ilgili haritayla, yorumlarla ve iletişim bilgileriyle birlikte görüntülenir. Aramanıza konum bilgisi eklemezseniz sadece size yakın olan yerler bulunur.

Deneyin

Yerel film saatleri ekran görüntüsü

34)Film saatlerini öğrenin

Bir film adını veya sadece film kelimesini arayarak bulunduğunuz bölgedeki sinemaların yerlerini ve gösterim saatlerini öğrenin.

Deneyin“film” ifadesini arayın

35)Telif hakkı süresi geçmiş kitapları okuyun

Arama sonuçlarınızın sol panelindeki “kitaplar”ı seçerek, telif hakkı süresi geçmiş eserlerin tam metinlerini (örneğin, Moby Dick) ücretsiz okuyun.

Deneyin

36)Belli bir aralığa odaklanın

Belirli bir sayı aralığını belirtmek için .. sonra bir boşluk, sonra aralıktaki sayıları yazın. Örneğin, 300 beygir gücünden daha güçlü arabaları arıyorsanız arabalar “300.. horsepower” ifadesini arayın. Benzer örnekler:: “220.. V” veya “1.. RPM” veya “8000.. mAh” pil

Deneyin

“flights from chicago to denver” sorgusunun ekran görüntüsü

37)Uçuş programlarını öğrenin

Belirli bir yere veya belirli bir yerden yapılan uçuş programlarını görmek için flights from veya flights toyazın, ardından ilgilendiğiniz şehrin veya havaalanının adını yazın. to veya from ifadelerini kullanarak başka bir konum da ekleyebilir ve belirli bir rotanın programını görüntüleyebilirsiniz.*Uçuş programı verisi Innovata tarafından OAG ve QuickTrip ile sağlanmaktadır.

Deneyin“flights from chicago to denver” ifadesini arayın

38)Sağlıkla ilgili konuları araştırın

Yaygın bir hastalık veya belirti hakkındaki bilgileri görmek için arama kutusuna yazın, hemen uzmanlardan alınmış özet bilginin ilk kısmını görüntüleriz. Tıklayarak makalenin tamamını okuyabilirsiniz.

Deneyin

'frontier 667' sorgusu için belirli uçuş saatlerinin ekran görüntüsü

39)Uçuş saatlerini öğrenin

Havayollarının adını ve uçuş numarasını arayarak ABD kaynaklı uçuşlar için canlı varış ve kalkış bilgilerini öğrenin.

Deneyin“frontier 667” ifadesini arayın

40)Tüm dünyadan haberleri öğrenin

Herhangi bir konuya göre arama yapıp sol paneldeki “Haberler” sekmesini tıkladığınızda tüm dünyadaki kaynaklardan haber sonuçlarını alabilirsiniz.

Deneyin

42)Benzer terimler

Arama teriminizden hemen önce ~ işaretini koyarak, eşanlamlıları içeren sonuçları alabilirsiniz. Örneğin, Yılbaşı ~tatlı tarifleri ifadesini aradığınızda, şekerleme, kurabiye ve diğer tatlılarla birlikte tüm tatlı sonuçlarını görebilirsiniz.

Deneyin

Sesli komut özelliğinin ekran görüntüsü

43)Sesle arayın

Web’de konuşarak arama yapmak için, ana ekranınızdaki Google arama kutusunda bulunan mikrofon düğmesine dokunun veya “Şimdi Konuş” ekranını görüntülemek için telefonunuzdaki fiziksel arama düğmesini birkaç saniye basılı tutun. Android için Sesli Arama özelliği, Android 2.2 (Froyo) ve üstü sistemlerdeki Sesli İşlemleri destekler.

44)Herkese açık verileri inceleyin

Population (nüfus) veya unemployment rate (işsizlik oranı) gibi demografik terimlerin ardından bir ilçe, eyalet veya ülke girerek arama yaptığınızda, seçtiğiniz konumla ilgili olarak doğrudan ABD Nüfus Bürosu ve İşgücü İstatistikleri Bürosu’ndan anlık veri alırsınız. Bu arama sonuçlarını tıklayarak farklı yerlerdeki oranları karşılaştırabilirsiniz.

Deneyin

Finans grafikleri ekran görüntüsü

45)Etkileşimli finansal bilgiler alın

Etkileşimli finans sonuçlarını almak için iPhone veya Android özellikli cihazınızda (2.1 veya sonrası) google.com’a gidin ve istediğiniz hisse senedinin simgesini arayın. Bir kart üzerinde etkileşimli grafik görürsünüz; grafiğin altındaki düğmelere dokunarak, görünümlerde farklı tarih aralıklarına geçiş yapabilirsiniz.

46)Tıbbi bilgiler alın

Genel veya marka adına sahip reçeteli bir ilacın adını yazdığınızda, ilaçla ilgili özet bilgi ve açıklama görüntülenir. Ayrıca yine tıklamaya devam ederek, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden yan etkiler, dozaj ve alınacak tedbirler gibi konularda daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

Deneyin

Anında arama tahminlerinin ekran görüntüsü

47)Mobil cihazlar için Anında Arama

Mobil cihazlarda Google Anında Arama sadece tahminleri değil, siz yazarken gerçek arama sonuçlarını da görüntüleyerek arama işlemini daha hızlı hale getirir. Çoğu iPhone ve Android cihaz için beta sürümü ABD’de kullanıma sunulmuştur. Denemek için telefonunuzun tarayıcısında google.com adresine gidin ve arama kutusunun altındaki Google Anında Arama “Aç” bağlantısına dokunun (“Aç” bağlantısını göremiyorsanız, kısa bir süre bekleyip sayfayı yenilemeyi deneyin).

Arama sonuçları önizlemesinin ekran görüntüsü

48)Mobil cihazlarda anında önizlemeyi kullanın

Google Anında Önizleme, Android (2.2+) ve iOS (4.0+) cihazlarda mobil olarak 38 dilde kullanılabilir. Anında Önizleme’nin masaüstü sürümünde olduğu gibi, Web sayfası ekran görüntülerinden arama sonuçlarını görsel olarak karşılaştırabilirsiniz, böylece doğru sonucu daha hızlı seçebilirsiniz.

Yakınlarda arama ekran görüntüsü

49)Konuma göre arayın

Yakınlarda suşi satan bir restoran arıyorsanız, akıllı telefonunuzda Google.com’a gidin ve “suşi” yazın. Konumunuzu Google ile paylaşmayı seçtiyseniz, o anki konumunuza yakın yerlerdeki işletmeleri içeren sonuçları alırsınız. Başka bir yer aramak isterseniz sorguda pizza İstanbul gibi bir yer belirtin.

Kaydırılan saat denetimli tahminin ekran görüntüsü

50)Etkileşimli olarak hava durumunu öğrenin

Sonuçlarla oynamanıza olanak veren yeni bir hava durumu arama sonucu snippet’ini görmek için iPhone veya Android özellikli cihazınızda google.com adresine gidin ve hava durumu ifadesini arayın.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir