https://juragankomik.com
Cumartesi , 20 Nisan 2024

Türk Fenomenler Mısır Darbesini Gördü Mü?

rabiaMısır darbesi, Demokratik seçimle iktidara gelmiş mısır’ın ilk devlet adamı Muhammed Mursi’yi devirdi, Mursi seçmenleri demokratik gösteri haklarını doldurarak yaklaşık 2 ay meydanlarda oylarına sahip çıktılar, Her fırsatta Ortadoğua demokrasi getirdiğini söyleyen ABD, darbe bile dememişti, dünya ve sosyal medya böyle suskunken, Sisi meydanı boş buldu ve ihvan kaynaklarına göre 10 bine yakın masum insan gösterilerde katledildi. Hatta cesetleri almak için ailelere intihar etti belgesi imzalatıldı hemen yanıbaşımızda bunlar olur sosyal medyada Türkiye desteği dünyanın hiç bir ülkesinde olmadığı kadar fazlaydı #R4BIA işareti ile birlikte yuzbinlerce profil resmi çevrildi,fb’Lİ Oyuncu Emre, sporcu Kenan Sofuoğlu, Başbakan Erdoğan Rabia işareti yapan ünlülerden bazılarıydı. TT’ler yapıldı fakat Türk twitter femomenlerinin coğunluğu Mısır’ı ve darbeyi görmemeyi tercih etti. İşte yaptığım araştırma sonuçları;

Taci Kalkavan @taci_kalkavan

Toplumsal duyarlılığı ile bilinen taci kalkavan gezi sürecinde en aktif fenomenlerin başında geliyordu.
5 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Mısır darbe sürecine dair tek 1 tane bile tweet atmaması dikkat çekti.

Pucca @puccaa

Yine gezi sürecinin aktif fenomenlerinden Puccaa Mısır’ı hiç görmeyen fenomenler arasında yer aldı Mısır darbesine dair görüşlerini öğrenemediğimiz puccaa bu süre zarfında #dirensort diye bir eylem başlattı.

Ömür Özdemir @Ceri Levis,

Mısır olaylarını hiç görmeyen başka bir fenomen.
Gezi’deki toplumsal duyarlılığı yüksek olan fenomenlerden

@kutup_Zencisi
mısır darbe sürecinde bir tweet bile atmadığı görülüyor.

İstiklal Akarsu @istiklalakarsu
Kitaplı fenomenlerden İstikal Akarsı 2 tweet ile mısır’ı darbeyi görmüş, darbe karşıtı olduğunu net ifade etmiş.

@hayat_felsefesi

mısır’ı görmeyen başka bir kitaplı fenomen.

Argo @Argostroloji

Gezi sürecinin aktif fenomenlerinden biriydi mısır’ı da gören duyarlılık gösteren bir fenomen olarak göze çarptı.

 

Beyinsiz Adam @beyinsiz_adam
Mısır’ı direkt gören profil resmini R4BIA işaretiyle değiştiren bir fenomen olarak mısır’a direkt sahip çıktı. Gezi’de taraf olmadığı için eleştirilmişti. Mısır’da ise iki tweet ile gündemine aldı.

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

One comment

  1. Mısır’da meydanı dolduranların demokratik haklarını kullandığını söylüyorsunuz. Taksim’de meydanı dolduran barışçı göstericiler de demokratik haklarını kullanıyordu ama terörist ilan edildiler. Bu iki yüzlülüktür. Birileri Gezi olaylarını gündemine almaz başkası Mısır’ı garip olan ne bunda? Bir kısım insan Gezi’de ölenler için iyi olmuş, gebermişler diyordu. Mısır için tweet atmayanlar en azından gebermişler demiyor. Adamınız öldürüldüğü zaman kötü muhalifiniz öldüğü zaman iyi mi oluyor? Bir de Kerkük ve diğer Türk yerleşimlerinde yapılan katliamlar var. Başbakan hazretleri lutfedip de onlar için de birşeyler yapsaydı? Biliyor ki oralardan kendi siyasetine çıkar sağlayamayacak bana ne diyor. Bırakın bu işleri. Mısır’dakiler mazlum da Kerkük ve D. Türkistan’dakiler değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir