Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Türk Telekom Türkiye’yi Girişimcilik Merkezi Yapacak

Türk Telekom’un bu yıl ilkini gerçekleştirdiği PİLOTT Girişimcilik Zirvesi, Türkiye ve dünyanın önde gelen girişimci ve yatırımcılarını bir araya getirdi. Türkiye’de ilk kez özel sektör bünyesinde hayata geçirilen girişimleri hızlandırma programı PİLOTT kapsamında düzenlenen Zirve ile Türk Telekom, bölgeyi girişimcilik merkezi yapma yolunda önemli bir adım daha attı. PİLOTT’un en iyi 3 projesi Zirve’de açıklandı ve kazanan girişimciler toplam 100.000 TL’lik sermaye desteğinin yanı sıra ABD’de Silikon Vadisi ziyareti kazandı.

Türk Telekom’un girişimcilik ekosistemini geliştirmek ve yenilikçi fikirleri Türkiye’ye katma değer sunacak işlere dönüştürmeyi amaçlayan PİLOTT Programı kapsamında düzenlenen PİLOTT Girişimcilik Zirvesi, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen girişimcilerini buluşturdu. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan ve Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Hakan Dursun’un ev sahipliği yaptığı zirvede dünyanın heyecanla takip ettiği Airbnb, Uber ve Telefonica’dan konuşmacıların yanı sıra, Ali Sabancı ve Leyla Alaton gibi ülkemizde girişimcilik ruhunun yaygınlaştırılmasına öncülük eden isimler yer aldı.

PİLOTT Girişim Hızlandırma Programı’nın başarıyla geçen 1 yılının ardından gerçekleşen zirvede ilk üçe giren projeler açıklandı. Kazanan projeler toplam 100.000 TL’lik sermaye desteğinin yanı sıra ABD’de Silikon Vadisi ziyareti kazandı.

Aslan: ‘2023 hedefleri doğrultusunda, girişimcilik kalkınmanın vazgeçilmez unsuru’

PİLOTT Girişimcilik Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, yenilikçi fikirlerin, ortak çalışmalarla en başta Türkiye’ye değer katacağına inandığını belirterek, “2023 hedeflerine ilerleyen ülkemizde, girişimcilik kalkınmanın vazgeçilmez ve kritik bir unsuru. Türkiye’nin genç nüfusu artık fikirlerinin peşinden koşuyor, hayata geçirmeye çalışıyor. Araştırmalar, Türkiye’de girişimci oranının bir yılda 3 katın üzerinde arttığını gösteriyor. Türk Telekom da PİLOTT programı ile parlak hedefleri doğrultusunda cesurca yola çıkan girişimcilere kapılarını açıyor. Girişimcilerin yenilikçi fikirlerinin yapılacak ortak çalışmalarla Türkiye’nin ve Türk Telekom’un güçlü yürüyüşüne destek vereceğine güveniyoruz” diye konuştu.

Dursun: ‘Gelin birlikte başaralım, global ölçekte başarı hikayeleri çıkaralım’

Zirvede PİLOTT Programı hakkında bilgi veren Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Hakan Dursun ise PİLOTT’un sadece bir yılda ekosistemde önemli bir yer edindiğine vurgu yaparak “Girişimcilerle ülkemize katma değer sağlayacak her türlü iş birliğinin içinde olmak istiyoruz. Hayata geçirdiğimiz Girişimleri Hızlandırma Programı PİLOTT’u yenilikçi girişimcilerle iş birliği yapmak ve ekosistemi büyüterek ekonomik fayda yaratmak için önemli bir yatırım olarak görüyoruz. Türk Telekom hem teknolojik hem ticari altyapısı hem de bilgi birikimiyle bu programla birlikte yenilikçiliğe güç vermek için hazır; gelin birlikte başaralım, global ölçekte başarı hikayeleri çıkaralım” dedi.

Girişimciler fikirlerini 3 dakikada anlattı, PİLOTT’ta ikinci uçuş tamamlandı

Bu sene ikinci yılında olan PİLOTT Programı’nda, yatırımcı sunumlarından, iş modeli geliştirmeye kadar kapsamlı eğitimlerin yanı sıra, mentorluk, ofis alanı, teknik altyapı ve danışmanlık fırsatlarını da elde eden 10 girişimci, Zirve sırasında iş fikirlerini kısa sunumlarla seçkin izleyici kitlesine aktarma şansı yakaladı. Zirve’de Türk Telekom Genel Müdür Yardımcıları’nın belirlediği en başarılı 3 girişim açıklandı. Seçilen ekipler, sırasıyla 60, 30 ve 10 bin liralık ödülün sahibi olmanın yanı sıra Silikon Vadisi ziyareti kazandılar. Girişimciler düzenlenecek özel gezide, dünyanın en önde gelen girişimci ve yatırımcılarıyla görüşme ve fikirlerini paylaşma şansını yakalayacak.

Zirve’de, Airbnb Avrupa Operasyon Direktörü ve Ülke Müdürü Pawel Majak, girişimcilerle birlikte oluşturulan paylaşımcı bir ekonominin iş dünyasını yeniden şekillendireceğine dikkat çekti. Türk girişimciliğinin önde gelen isimleri arasında yer alan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton ise ilgi çeken girişimcilik hikâyeleri ile katılımcılara ilham verdi.

PİLOTT, Türkiye’yi bölgenin Silikon Vadisi yapmak için 21 girişimi Türk ekonomisine kazandırdı

İki dönemdir devam eden PİLOTT Programı kapsamında girişimciler, Türk Telekom içinden ve girişimcilik ekosisteminden 25 mentorun desteğiyle fikirlerini uygulamaya dönüştürdü.

Türk Telekom hayata geçirdiği PİLOTT programı ve PİLOTT Girişimcilik Zirvesi ile girişimcilik ruhunun ülke çapında yaygınlaşması ve Türkiye’yi bölgenin Silikon Vadisi yapma yolunda önemli adımlar atıyor. PİLOTT Programı’na bugüne kadar 700 girişimci başvurdu. Bu girişimler arasında seçilerek PİLOTT Programı’nda 12 haftalık eğitim sürecini başarıyla tamamlayan, iki dönemde toplam 21 girişim Türkiye ekonomisinde yerini aldı. Bu girişimler arasından 4 tanesi yatırımcıların ilgisini çekerek, finansman elde ederken; 4 tanesi de Türk Telekom ile iş birliği yapmaya başladı. PİLOTT programında yer alan 13 girişim ise, Türk Telekom ile ticari iş birliği imkanı buldu. Türkiye’nin ilk kurumsal hızlandırma programı özelliğini taşıyan PİLOTT programındaki iş fikirlerinden biri de, Türk Telekom Grubu tarafından satın alındı ve ürünleşti.

PİLOTT girişimcilerine Türk Telekom’dan tam destek

PİLOTT’a seçilen ekiplere çekirdek sermayesi, eğitimler, ofis alanı sağlanırken; ekipler, aralarında Mynet kurucusu Emre Kurttepeli, Markafoni kurucusu Sina Afra, Aslanoba Capital kurucusu Hasan Aslanoba, Pozitron kurucusu Fatih İşbecer, Lidyana.com kurucusu Hakan Baş, Yemeksepeti kurucusu Melih Ödemiş gibi Türkiye’nin önde gelen yatırımcı ve girişimcilerinden mentorluk alıp; Türk Telekom’un uzman yöneticileriyle birlikte çalışma ve Türk Telekom’un iş ortağı olma fırsatını elde ediyor.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir