Çarşamba , 6 Temmuz 2022

Türkçe Twitter 1 Yaşını Kutluyor

140 karakter sınırı ile sanal dünyanın sıradışı isimlerinden popüler servis mikro blog Twitter, Türkçe olarak hizmet verişinin 1. yılını yayınladığı bu mesajla kutluyor.Günümüzde sosyal ağlar denilince akla ilk gelen isimlerden olan Twitter, ülkemiz internet kullanıcılarının liste başı adreslerinden birisi. Kişilerin 140 karakter ile diledikleri konuda düşüncelerini paylaştığı servis, son dönemde adeta gündem maddelerinin tartışma merkezi oldu.

Uzun süredir yayında olan site, hem daha fazla kullanıcı grubuna ulaşmak hem de üye sayısını arttırmak adına birçok dilde aktif olarak hizmet veriyor. Bunlardan birisi de Türkçe.

Sürpriz bir şekilde Türkçe dil desteğini başlatan Twitter, bugün Türkçe Twitter’ın 1. yaşını kutluyor. Geçtiğimiz yıl kimi aksaklıklarla da olsa hayata geçirilen çalışma oldukça olumlu tepkiler almıştı.

Diğer dillerde olduğu gibi Türkçe için de yine o ülkenin insanlarından yardım isteyen Twitter, bu amaç uğruna bir çeviri merkezi açtı. Oylama usulü ile uygun çevirilerin onaylandığı sisteme katkıda bulunan profillere yardımlarından ötürü “Çevirmen” logosu atandı.

Nihayetinde şu sıralar -neredeyse- eksiksiz ve hatasız olarak Türkçe konuşabilen Twitter 1 yaşına bastı.

Twitter Artık Daha Çok Kullanılıyor

Değişen internet yaşamına ayak uydurmak isteyen marka ve kullanıcılar artık Twitter’ı daha fazla kullanmaya başladı. Örneğin kimi televizyon yapımları gösterim sırasında belirledikleri etiket ile Twitter’da yer ediniyorlar. Buna ek olarak bazı radyo programcıları ya da sosyal ağ fenonemleri başlattıkları konularla mikro blog’un gündemini belirler oldular.

Büyük markalar ise Twitter’a özel düzenledikleri kampanya ve indirimlerle platform takipçilerinin çok özel fırsatlardan yararlanmasını sağlıyorlar. Gündeme dair son gelişmeler ise haber bültenlerinin hesapları ile anında sanal alemde paylaşılıyor. Üstelik muazzam kullanıcı ağı sayesinde herhangi bir konu kısa sürede binlerce kişiye yayılabiliyor.

kaynak:  ShiftDelete.Net

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir