Salı , 28 Kasım 2023

Türkiye Diyanet Vakfı’nın İdlib’deki Hizmetleri

Uluslararası Sosyal Medya Derneği AR-GE Başkanı Engin Dinç, Türkiye Diyanet Vakfı’nın misafiri olarak 10 yılı aşkın süredir iç savaş yaşayan Suriye’nin İdlib kentini ziyaret etti. Türkiye’nin kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı çalışmaları inceleyen Engin Dinç, bölge hakkında; “İnsani yardım denince ülkemizin ve hatta dünyanın başta gelen kuruluşlarından olan Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte 6 Mart 2021’de Suriye’nin İdlib kentini ziyaret ettim. 10 yılı aşkın süredir devam eden Suriye İç Savaşı bölgeyi yaşanmaz hale getirmiş… Yıkılmış evler, harap olmuş şehirlerden geriye taş yığınları kalmış… Başlarına yağan bombalardan kaçan insanlar ise bir umut Türkiye sınırına dayanmış durumdalar.” dedi.

Türkiye, 2016 yılına kadar mülteci kabul etmeye devam etmişti. Sonrasında ise sınıra yakın olan İdlib kenti hızlı bir nüfus artışına maruz kaldı. Bunun üzerine Türkiye’de, AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı olmak üzere kurum ve tüm sivil toplum kuruluşları ile yeniden yaşanır bir şehir inşa etmek için kolları sıvadı.

İdlib’deki Çadır Kentleri Gezdim

İdlib anılarını anlatmaya devam eden Engin Dinç, İdlib’deki çadır kentler hakkında; “Savaştan kaçan insanlar İdlib’in kırsal bölgelerinde kendi yaptıkları, battaniyeden, bez parçalardan diktikleri çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Elektrik, su, banyo, tuvalet, ısınma büyük bir lüks, bunların hiç biri yok… Bu insanların giyim, ısınma ve gıda ihtiyaçları, Türkiye Diyanet Vakfı’na yapılan bağışlarla sağlanıyor. Bağışçıların emanetleri Türkiye Diyanet Vakfı ekiplerince düzenli olarak bu çadır kentlerde yaşayanlara dağıtılıyor.” ifadelerine yer verdi.

deneme

Türkiye Diyanet Vakfı’nın İyilik Konutları’nı Gördüm

Türkiye Diyanet Vakfı, çadır kentlerde yaşayan insanlara daha iyi imkânlar sunmak için İyilik Konutları projesini hayata geçirmişti. İnşaatı devam eden ve teslim edilmiş konutları da gören Engin Dinç, proje ile ilgili de şu ifadelere yer verdi; “Türkiye Diyanet Vakfı, çadırları sel suları altında kalmış, yıkılmış aileler için daha yaşanır ve daha insani ve tabii daha kalıcı bir çözüm olan İyilik Konutları projesini başlatmış. Bugün her biri yaklaşık 8500 TL’ye mâl olan binlerce konut inşa etmiş. Bu konutlar 2 oda, 1 hol, 1 tuvalet ve 1 banyodan oluşuyor. Çatısında su deposu ve elektrik temin etmek için de güneş paneli bulunuyor. Tabiri caizse tam bir gecekondu mantığında yapılmış bu evler diğer STK’ların yaptıklarından çok daha kaliteli ve kalıcı bir çözüm de sunmuş, çünkü diğer STK’ların briketten inşa ettikleri dört duvar üzerine branda çekilmiş yerler hiç güvenli görünmüyor.”

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Yetim Kamplarını Ziyaret Ettim

Türkiye Diyanet Vakfı bölgede, ailesini savaşta kaybetmiş çocuklar için yetim kampları inşa etti. Son olarak bu kamplarda yaşadıkları da paylaşan Engin Dinç şu ifadelere yer verdi; “İkinci defa ziyaret etme imkânı bulduğum İdlib’e önceki gidişimizde Murat Kekilli, Feridun Özdemir, Suna Özdemir ve Said Ercan gibi kişiler eşlik etmişti. Bu defa gidişimizde ise Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman dizisi oyuncularından Celal Al, Melikşah Özen ve Murat Karak eşlik etti. Hep birlikte annesi, babası savaşta ölmüş, kimseleri kalmamış miniklerin olduğu kampları ziyaret ettik. Bu kamplardaki çocuklar savaşın göbeğinden, terör örgütlerinin elinden Türk Devleti’nin korumasına alınmış çocuklar. Organ mafyasından, insan kaçakçılığına, teröre,  uyuşturucu kaçakçılığına kadar her şeyin olduğu bir yerden masum ve mazlum binlerce çocuk ülkemizin ve milletimizin şefkatli kollarına alınmış… Yetim çocuklar bu kamplarda eğitim ve öğretime devam ediyor. Güvenlikleri sağlanıyor, pedagojik olarak destekleniyor ve savaşın onlarda yarattığı izlerin silinmesi için maksimum çaba sarf ediliyor. Tüm bunlar Türkiye Diyanet Vakfı’nın bağışçılarının emanet ettiği bağışlarla yapılıyor. Fitre, zekât, kurban ve diğer nakdi yardımlar bu mazlumlara sıcak bir yuva, bir lokma yemek olarak geri dönüyor.

Söz konusu insani yardım olduğu zaman insanımızın içinde bir şüphe var; “acaba yerine ulaşıyor mu?” diye. İşte bu şüphe Türkiye Diyanet Vakfı için hiç olmaması gereken bir şüphe; gittiğimde en fazla da bunu gördüm. Dünyanın 149 ülkesine ve Türkiye’nin her köşesine insani yardım götüren Türkiye Diyanet Vakfı’na sonsuz güvenebileceğimizi orada gözlerimle gördüm. Sizlerde SURİYE yazıp 5601’e bir kısa mesaj atarak ve bagis.tdv.org adresinden bağış yapabilir ve o mazlumlara el uzatabilirsiniz. İdlib anıları, benim için unutulmaz bir hayat tecrübesi de oldu, en çok da anlatıldığı gibi olmadığını, gidip görmek gerektiğini anladım.”

Hakkında Engin DİNÇ

1988 İstanbul doğumlu. Adalet Bakanlığı’nda göreve başladı (2011). Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü Bitirdi (2016). Anadolu Üniversitesi Hukuk/Adalet Bölümü öğrencisi (2016). Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) üyesi oldu (2017). Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü oldu (2018). Duyum.net – Haber Doğrulama Platformu’nu kurdu (2020). (USMED) AR-GE Başkanı oldu (2020).Araştırmaları ve denemeleri çeşitli dergilerde yayınlandı. İlk kitabını 2015 yılında çıkarttı. İngilizce ve Göktürkçe bilmektedir. Ankara’da ikamet etmekte ve Adalet Bakanlığı’nda kamu hizmetine devam etmektedir. Evli ve bir kız babasıdır.