Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Türkiye Küresel Patent Liginde 25. Sırada

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) verilerine güre 2011’de tüm dünyada patent başvuruları yüzde 10 artış göstererek 181 bin 900 adede ulaştı. En çok patent başvurusu yapılan ülkeler sırasıyla Çin, Japonya ve ABD olarak sırlanıyor. Türkiye ise yapılan 541 patent müracaatı ile 25’inci sıraya yükselmiş durumda.

WIPO 2011 yılına ait patent başvuruları verilerini değerlendiren Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “ilk göze çarpan, 2011 yılında tüm dünyada yapılan patent başvurusu sayısının yüzde 10,7’lik bir büyüme ile 181 bin 900’e ulaştığı görülüyor. En çok başvuru yapan ülkeler arasında Çin, Japonya ve ABD olarak görülüyor. Bu üç ülkenin başvurularının büyüme oranının yüzde 82’sini oluşturduğunu söyleyebiliriz. En fazla patent müracaatı yapan firma Çin’in Telekomünikasyon firması ZTE” dedi.
Patentte ilk 100’de Yok’uz

Türkiye’nin ise yapılan 541 patent başvurusu ile tüm dünyada 25’nci sıraya yükseldiğini kaydeden Yamankaradeniz, “Dünya çapında en fazla patent müracaatı yapan 100 firma arasına hiçbir Türk firmasının girememesi dikkat çekici. En fazla müracaat yapan 5O üniversite arasında hiçbir Türk Üniversitesi’nin olmaması da üzuntü verici. WIPO’ya yapılan müracaatlarda öne çıkan sektörler ise Dijital Komünikasyon, Bilgisayar Teknolojileri ve Medikal Teknolojileri” diye konuştu.
Yamankaradeniz şöyle devam etti: “Globalleşen ve gittikçe küçülen dünyamızda artık ürünü üretebilmek büyük bir rekabet üstünlüğü sağlamıyor. Uluslararası piyasalarda rekabet gücünü artırmak isteyen ülkeler yenilik kapasitesi ve bilgi yaratmada öne çıkan ülkeler. Dünya ekonomisine entegre olmayı amaçlayan ülkeler, yeniliği uzun vadede rekabet gücü için bir anahtar olarak kabul ediyor. Yenilik yapmanın temelinde de Ar-Ge faaliyetleri yer alıyor.
2023’te dünyanın 10. Ekonomisi olma iddiasında olan Türkiye’nin de bu yolda ilerlerken olmazsa olmazı araştırma geliştirme faaliyetleri. Ülkemizin hak ettiği teknolojik gelişmişlik seviyesini yükseltmeye yönelik sonuçların üretilmesi için sonucu buluş olan Ar-Ge’ye ihtiyaç var”

Kaynak: destekpatent

Çin’in Yükselişi Devam Ediyor

Hakkında Dijital Dünya Habercisi

Sosyal ağlar, web, andorid, kültür, sanat, edebiyat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir