Cuma , 17 Eylül 2021

Türkiye-Malezya Ticari İlişkileri Güçleniyor!

Malezya Başbakanı Dato Seri Mohd Najib Tun Abdul Razak ve beraberindeki heyet ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve iki ülke iş adamları bir çalışma yemeğinde buluştu. Her iki ülke temsilcilerinin yapmış olduğu görüşmeler neticesinde iki ülke arasında ”Serbest Ticaret Anlaşması” imza edildi. Ayrıca karşılıklı vizelerin kaldırılması üzerinde uzlaşıldı. Bu önemli gelişme ile her iki ülke arasındaki ticari ilişkiler daha da güçleneceği hedefleniyor.

Türk ve Malezyalı iş adamlarının katıldığı programa Malezya’da üretimi yapılan Proton marka araçların Türkiye Genel Distribütörü adına şirketin Yönetim Kurulu ve Üst Düzey Yöneticileri katıldılar. Şirketin resmi ağızlarından yapılan değerlendirmede; ” Türkiye ve Malezya’nın gelişen pazarlar arasında yer aldığı ve artık hak ettikleri yere kısa sürede kavuşacakları vurgulandı. Gerek sosyo-ekonomik yapıları biribirine benzeyen, gerekse uluslar arası arenada aynı tarafta yer alan, pek çok ortak bağı bulunan ve de aynı inancı paylaşan iki bağımsız ülke olarak Türkiye ile Malezya arası ilişkiler daha da güçlenecek, ticaret hacmi hızlan artacaktır. Özellikle Serbest Ticaret Anlaşması ve karşılıklı olarak vizelerin kaldırılması uygulaması bu artışa büyük bir ivme katacaktır. Malezyalı dostlarımız ile olan ilişkilerimiz elli yılı aşan bir süreye dayanır, ticari ilişkilerimiz ise çok daha eskiye dayanmaktadır. Tarihi ve ticari bağlarımız bu kadar eskiye dayanmasına rağmen bugüne dek karşılıklı ilişkilerin boyutu maalesefki hedeflenen noktaya gelememiştir. Bu bağlamda bugün çok önemli bir adım atılmıştır ve artık her iki ülke içinde yeni bir dönem başlayacaktır, bunu hep birlikte ilerleyen zaman içerisinde göreceğiz.” şeklinde ifade ettiler.

PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır.

ULUBAŞLAR HOLDİNG’E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa,vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir