Pazartesi , 27 Haziran 2022

Türkiye’de İslamcılık Belgeseli ‘KÖKLER’

Türkiye’de İslami hareketin kaynaklarını ele alan ‘İslamcılık’ belgeselinin, ilk bölümü ‘Kökler’ tamamlandı. Yapımcılığını Kudüs Tv’nin üstlendiği belgeselin yönetmenliğini ise H.Mirza Aydın yapıyor.

Fragmanı yayınlanan ve sekiz bölüm olarak planlanan belgeselin ilk bölümü olan Kökler, İslamcılığın Türkiye serüveninin kaynakları ele alınıyor. Belgesel’de Türkiye’de İslamcılığın Osmanlı’nın son döneminde bir ıslahat hareketi olarak ortaya çıktığını fakat İslami mücadelenin gerçek köklerinin peygamberlerin mücadelelerine uzandığını vurgulanıyor.

Belgeselde Cemaleddin AFGANİ, Mehmet AKİF, Said Halim Paşa, Said NURSİ ve Sultan Abdulhamit mercek altına alınıyor.

Belgesel boyunca Hulusi Şentürk, Hamza Türkmen, Alev Erkilet, Vahdettin Işık, Ümit Aktaş, İhsan Eliaçık, Kazım Sağlam ve Asım Öz başlangıcından günümüze İslami mücadelenin tarihi seyrini farklı açılardan değerlendiriyor.

İslamcılık tartışmaları ile başlayan belgesel, hem terminolojik kullanımı hem de hareket geleneği açısından köklere dokunarak seyircinin zihninde ufuk açacak gibi görünüyor.

Hakkında Turgay Candan

İletişim Öğrencisi / Kurgu-Montaj İşçisi / Şeyhinin Talebesi

One comment

  1. İslamcılık derken iddiası bitmiş (mümtaz’er türköne değilim!) yer yer ehli sünnet geleneğini bozmak için dışarıdan desteklenmiş kişiler konu edilmiş nedense… İslamsız İslamcılık (yaşar nuri öztürk değilim!) gibi bir konu başlığında ehil ellerde gerçeğe daha çok değerdi… Belgesel yapımcısı H. Mirza Aydın neden bu isimlere abanmış, neden bir Necip Fazıl Kısakürek’in devrimci-ihtilalci kimliği es geçilmiş anlaşılmış değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir