Pazar , 19 Eylül 2021

Türkiye’de İşletmeler Tehdit Altında

B2B International ve Kaspersky Lab tarafından yürütülen Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri 2013 araştırmasına göre Türkiye’de kurumların %92’si geçtiğimiz yıl, hassas veri kaybının yaşandığı kurum içi bilgi güvenliği sorunları ile karşılaştı. Anket, en yaygın üç iç tehdidin, mevcut yazılımdaki güvenlik açıkları veya kusurlar, insan hatası kaynaklı veri sızıntıları ve mobil cihazların kaybolması veya çalınması olduğunu ortaya koydu.

 

Türkiye’de birçok şirket, BT güvenliğinin önemini anlayarak farklı seviyelerde önlemler uygulamaya başladı. Bununla birlikte birçok şirket, mevcut önlemlerin yetersiz olduğunu kabul ederken, bir kısmı da ilkelerin uygulanmasını zorunlu kılacak ve veri kaybına karşı ek bir koruma sağlayacak yeni güvenlik çözümlerinden giderek artan oranda faydalanmaya başladı. Örneğin, araştırmaya katılan şirketlerin neredeyse yarısı, mobil cihazlar için uygulama kontrolü, cihaz kontrolü veya bir zararlı yazılım engelleme aracı kullanıyor. Hatta daha da az sayıda şirket bir Mobil Cihaz Yönetimi çözümü (%31),  veya taşınabilir cihazlarda şifreleme (%41) kullanıyor.

 

Başka bir sorun da çalışanların mevcut kurumsal güvenlik ilkelerine her zaman uygun davranmamaları ve şirketlerin yarısından azının (%47)  BT güvenlik ilkelerinin ihlali durumlarında işleyecek yaptırım ve disiplin prosedürlerini açıkça ortaya koymamış olmaları… Bununla birlikte ankete katılan şirketlerin %26’sı çalışanlarının güvenlik ilkelerine önem verdiğini düşünüyor.

 

Kaspersky Lab, bütün uç nokta cihazlarını kontrol etmeleri ve korumaları için şirketlere, kapsamlı güvenlik çözümü Kaspersky Endpoint Security for Business’ı sunuyor. Kaspersky Lab bu ürünüyle, iç tehditlerin oluşmasını önlemek açısından, gizli işletme bilgilerini korumak için güçlü bir şifreleme algoritması ile birlikte, uygulama kontrolü, cihaz kontrolü ve web kontrolü gibi özellikler ve aynı zamanda BT güvenlik politikalarını uygulamak üzere de mobil cihaz yönetimi sunuyor.

 

Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri 2013 araştırma sonuçları, dünya genelindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin güvenlik çözümü uygulamalarını kurumsal çapta şirketlere göre daha az seviyelerde uyguladığını gösteriyor. Kaspersky Lab, özellikle 25’ten az çalışanı olan işletmeler için Kaspersky Small Office Security’yi öneriyor. Kaspersky Lab’in bu çözümü, her türlü internet tehdidine karşı etkin bir koruma sağlıyor ve aynı zamanda çalışanların çalışma saatleri içinde sosyal ağlara, çevrim içi oyun sitelerine ya da diğer web sitelerine erişimini kontrol edebilen basit web politikaları ile işyerinde verimliliği korumaya yardımcı oluyor. Buna ek olarak Kaspersky Small Office Security, işletmeyi yasal bir program olarak görünen zararlı yazılımlara karşı güvende tutmak üzere, işletme sahiplerinin dosya indirme sınırı getirmelerine ve bazı uygulamalara erişimi engellemelerine de imkan veriyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir