Perşembe , 26 Mayıs 2022

Türkiye’de OTC Ürün Satışı

Öncelikle OTC  ( Over the counter )  kavramından bahsetmek gerekirse, Türkçe’ye tezgah üstü piyasa olarak çevirebiliriz. Şimdi gelelim bu ürünlerin internet üzerinden satışına…
Ülkemizde online satış her geçen gün artıyor. Tekstilden mücevherata, sağlıktan teknolojik ürünlere neredeyse tüm ürünleri artık internetten satın alabiliyoruz.  Büyük firmaların yarattığı güven ise insanlarda her yerde alışveriş yapılabilir duygusu yaratıyor.  İşte sorunda tam bu noktada başlıyor.

Bugün size bir çoğumuzun Facebook, Youtube ve Display reklamlarında denk geldiği;
“ Mucize Zayıflama Yöntemi “
“ 1 ayda 15 kilo verdiren yöntem “
“ Saçlarınız 2 haftada yeniden çıkacak “
“ Saç Uzatan Formül “
“ ünlülerin zayıflama yöntemi “
temalı reklamlar nereye gidiyor, ne satıyor, neden tercih ediliyor gibi soruları yanıtlayacağım.

BU REKLAMLAR NEREYE GİDİYOR ?

Direk Satış
İlk olarak direk satış sitesinden bahsedeceğim. Çoğunluğu tek  ürün satış sayfasından oluşuyor. Tek ürün satış siteleri, tek ve uzun bir sayfadan oluşuyor. İçeriğinde ürün tanıtımı, içeriği, kullanıcı yorumları, diğer ürünlerden farkları gibi bilgiler veriliyor. Son kısmında ise sipariş ver bölümü bulunuyor. Siparişler genellikle kapıda ödeme seçenekli olduğu ve kredi kartı bilgisi istenmediği için ayrıca bir güven oluşturuyor. Sitenin en altında ise “ Uzmanımız sizi arasın “ isminde ziyaretçinin ismini ve numarasını girdiği bir bölüm bulunuyor. Bu kısma numaranızı bıraktığınızda şirketin müşteri temsilcileri sizi arıyor ve ürün satışını telefon üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor. Siparişi tamamladığınızda ise; “ Mission Completed “

Haber Sitesi Satış Tekniği ( Yönlendirme )
İkinci bir yol olarak reklam bir haber sitesine yönlendiriliyor. Bu haber sitelerinin içeriğinde genel olarak reklamda gözüken ürünün bir ünlü tarafından kullanıldığı ve etkisi anlatılıyor. Oluşturulan sitenin haber diliyle yazılması ve site temasının broşür sayfa yerine klasik haber sitesi tarzında olduğu için insanlarda güven duygusunu arttırıyor ve ürün etkisinin bir kanıtı olarak görüldüğü için satın alma eğilimi yaratıyor. Buradaki güveni satışa çevirirken ise oldukça agresif bir yol izleniyor. Sitenin büyük bir bölümü linklenerek ilk bahsettiğim tek ürün sitesine yönlendiriliyor. Yazının sonunda ise nasıl satın alınır bölümü bulunuyor. Bu şekilde haberi incelemenin ardından bir şekilde yönlendirildiğiniz satış sayfasında, satın almak için yeterli güven duygusu oluşmuş oluyor.

Benim hayalet siteler olarak tabir ettiğim web siteleri “ Bugün var, yarın yok. “ cümlesinin tam karşılığı. Nedeni ise reklam verilen mecraların bu sitenin sahte olduğunu anlaması. Örneğin Facebook’ta reklam verdiğinizde reklam onay sürecine girdikten sonraki 15 dakika içerisinde San Francisco’dan sitenize giriş olduğunu ve çıkış yaptıktan sonra reklamınızın durumunun netleştiğini görebilirsiniz. Bu denetleme ile birlikte domain bir süre sonra Facebook ve diğer reklam mecraları tarafından sisteme kabul edilmiyor. Yani artık bu domainle reklam yapılamadığından site yeni bir domaine kuruluyor.
Örnek Haber Sitesi : erkekadamdergisi.com

 

Bitkisel Ürün Reklamlarında Yer Alan Ünlüler

Bu ürünlerin satış rakamlarının yüksek olmasının bir sebebi de ürün reklamlarında yer alan ünlüler. Örnek vermek gerekirse bu ürün 1 ayda 20 kilo zayıflatıyor demek yerine bu ürün X ünlüyü 1 ayda 20 kilo zayıflattı demek geri dönüşünü arttıracaktır. Ünlü kişinin bu ürünle 1 ayda 20 kilo verdim demesi ise satış rakamlarını oldukça üst seviyelere çıkarabilir.
Deniz Seki LipoShot isimli yağ yakıcı ürünün reklamında yer aldı.
http://www.youtube.com/watch?v=8hKJNFO2Uoo
Tanju Çolak, Saç Çıkartan bir ürünün reklamında yer aldı.
http://www.youtube.com/watch?v=r-PyvhFP_As
Özlem Yıldız, Sarımsak Çayı reklamında yer aldı.
http://www.youtube.com/watch?v=0GX-IlCG00c
Ünlu doktor Aytuğ Kolankaya, Fat-Block reklamında yer aldı.
http://www.youtube.com/watch?v=42yiVal8SnE

 

Bu tarz ürünlerin satın alma konusunda daha çok araştırmalı, vaat ettiği mucizevi sonuçları sorgulamalıyız.
Unutmayın ki eğer zayıflamak bu kadar kolay olsaydı diyetisyenlik olmazdı, saç çıkarmak bu kadar kolay olsaydı saç ekimi merkezlerine ihtiyaç duyulmazdı.

Hakkında Soykan Kömürcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir