Perşembe , 7 Temmuz 2022

Türkiye’deki Mobil Cihazlardaki Kritik Bilgiler Risk Altında

Norton Siber Suç Raporu’na göre Avrupalılar, hem sosyal yaşamları hem de iş hayatlarında mobil cihazların kendilerine sunduğu birçok avantajdan faydalanıyor. Online arama ve gezinti opsiyonlarından, çeşitli uygulamaların kullanılmasına, alışverişten mobil ödeme kolaylığına kadar mobil cihazlar, Avrupalı kullanıcıların hayatlarının vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Norton’a göre, Avrupa’daki kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası (%34) mobil cihazlarından asla vazgeçemeyeceklerini belirtiyor; Türkiye’de ise “mobil cihazımdan asla vazgeçmem” diyenlerin oranı %46 dolaylarında. İlaveten, Avrupa’daki yetişkinlerin neredeyse 4’te 1’i(%24) mobil cihazlarını, olası bir yangın durumunda kurtaracakları en önemli iki kişisel eşyasından biri olarak tanımlıyor.

 

“Kullanıcılar, ‘sürekli online’ olmanın çok önemli olduğu günümüz dünyasında, kişisel paylaşımlardan, internet aramalarına, sosyalleşme eğiliminden alışverişe kadar hemen her konuda mobil cihazlarına bağlı duruma geliyor” diyen Norton Türkiye Satış Müdürü İlkay Tümörter şöyle devam ediyor: “Birçok kullanıcının tam olarak farkına varmadığı asıl nokta şu ki bir mobil cihaz kaybolduğunda, çalındığında ya da herhangi bir virüs saldırısına maruz kaldığında kişisel ve çok gizli olan birçok bilgi de cihazla birlikte başkasının eline geçmiş oluyor. Kişisel mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla ulaşılabilen kritik verilerin her durumda güvende olması için kullanıcılar, bu verilerin yanlış kişilerin eline geçmesini önleyecek en temel ve kullanımı kolay koruma çözümlerine başvurmak gereksinimi içinde olmalılar.”

 

Mobil Cihazlar: Kişisel ve Kritik Veri Peşinde Olanların İlk Hedefi

 

İnsanlar kullandıkları mobil cihazlar aracılığı ile farklı ve çok çeşitli deneyimler yaşıyor ve yaşam alanlarını da bu ölçüde genişletiyorlar ama kullanıcıların birçoğu cihazlarını ve cihazlarında bulunan bilgileri korumak adına bir önlem almayı ihmal ediyor. Avrupa’da kullanıcıların %69’u kritik bilgilerini mobil cihazlarında saklı tuttuklarını ve bu tür bilgilere cihazları üzerinden erişim sağladıklarını söylüyor ancak bu kullanıcıların 3’te 1’inden fazlası ise (%35) kişisel bilgilerini korumak için herhangi bir şifre dahi kullanmadıklarını belirtiyor. Türkiye’de ise kullanıcıların %82’si kritik bilgilerine erişim sağlamak ya da bilgilerini saklı tutmak üzere mobil cihazlarını kullandıklarını belirtirken, %26’sı ise cihazları için herhangi bir şifre kullanmadıklarını söylüyor. Kişisel bilgi hazinelerinin saklı tutulduğu bir mobil cihazın çalınması ya da kaybolması durumunda o cihaz, e-posta hesabına yapılabilecek bir erişim sayesinde iş yazışmaları/dokümanlardan, diğer online hesaplar için kullanılan şifrelere hatta banka hesap özetlerine kadar birçok kritik bilgiye ulaşım imkanı hazırlayan bir araç niteliği kazanıyor. Örneğin Türkiye’deki kullanıcıların %51’i işyazışmaları, %21’i diğer online hesapları için gerekli olan şifrelerini ve%44’ü ise banka hesap özetlerini kişisel e-postaları ile alıyor ya da gönderiyor. Türkiye’deki kullanıcıların %45’i ise yukarda saydığımız tüm kritik bilgilerin bulunduğu şahsi e-posta hesaplarına mobil cihazları üzerinden erişim sağlıyor.

 

Norton by Symantec’in araştırması gösteriyor ki bir mobil cihazı kaybetmek kullanıcılar için masraflı ve stresli bir sürece neden olabiliyor. Mobil cihazlarının çalındığını ya da kaybolduğunu belirten her 10 Avrupalı kullanıcıdan 3’ü, telefon değiştirme ya da geçici bir telefon kullanımı sonucunda bireysel olarak ortalama 122 Euro değerinde bir mali zarar yaşadıklarını dile getiriyor. Tablet değişimi ya da geçici tablet kullanımı sonucunda ortaya çıkan bireysel maddi kayıp ise 233 Euro dolaylarında[1]. Türkiye’de ise telefon değiştirme ya da geçici bir telefon kullanımı sonucunda yaşanan maddi kayıp 416 TL iken, aynı durum tabletlere gelince yaşanan maddi kayıp ise 682 TL olarak karşımıza çıkıyor.

 

Avrupalı kullanıcılar, telefonlarını kaybettiklerinde ya da çaldırdıklarında en çok başkası tarafından yapılan aramalar sonucunda ödeyecekleri telefon faturaları(%43), kontaklarının olduğu adres defterinin başkalarının eline geçmesi (%26)ve başkalarının, cihazları üzerinden gerçekleştirecekleri satın almalar (%26)hakkında endişe duyuyor. Türkiye’deki katılımcıların ise %47’si ödeyecekleri fazla telefon faturası tutarından, %29’u telefon kontaklarının başkalarının eline geçmesinden ve %36’sı da telefonları üzerinden kendi paraları ya dadakikalarının kullanılması yolu ile gerçekleşecek satın almalardan endişe duyuyor.

 

Norton by Symantec ayrıca, Avrupa ülkelerindeki mobil kullanım alışkanlıkları ile farklılıklarada ışık tutuyor:

 

  • Almanların sadece %13’ü ve Rusların ise sadece %15’i mobil cihazlar üzerinden yaptıkları satın almalar sırasında kendilerini güvende hissediyor; Polonya (%32) ve İtalya’daki mobil kullanıcılar ise (%24) mobil cihazlarından alışveriş yaptıklarında kendilerini yukardaki diğer iki ülkenin kullanıcısına göre daha güvende hissediyorlar.
  • Hollandalı kullanıcıların ise sadece %13’ü banka hesap bilgilerinin mobil cihazlarında saklı tutarken, Alman kullanıcılarda ise bu oran %4’e düşüyor.

 

Mobil Cihazlar ve Güvensiz WI-FI Ağlarındaki Risk

 

Avrupa’daki 5 mobil kullanıcıdan 2’si, Türkiye’de ise mobil kullanıcıların %33’ü, mobil uygulamaları her zaman güvenli kaynaklardan indirmediklerini kabul ederken, kullanıcıların 3’te 1’i ise mobil cihazlar üzerinden alışveriş yaparlarken her zaman güvenli ödeme yöntemlerini kullanmayarak, kredi kartı detayları gibi kritik bilgilerini olası bir siber saldırıya açık bırakıyorlar. Sonuç olarak, her 10 Avrupalı mobil kullanıcıdan 1’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen siber suçların kurbanı olmuş durumda. Türkiye’de ise mobil kullanıcıların %15’i mobil siber saldırıya maruz kalmış.[2] Bu tür ihmalkar davranışlar sadece akıllı telefonlar ya da tabletlerle de sınırlı değil. Avrupa’da yetişkinlerin birçoğu, internet erişimi için ücretiz ya da güvenli olmayan Wi-Fi bağlantı noktalarını kullanıyor. Ve bu kullanıcıların neredeyse yarıya yakını kullandıkları internet bağlantısının neden olacağı risklerden endişelenmelerine rağmen yine de bu bağlantıları kullanmaya devam ediyor. Avrupa’da her 5 kullanıcıdan 2’si hatta daha fazlası ücretsiz ve herkese açık Wi-Fi bağlantı noktalarından sağladıkları internet erişimi ile kişisel e-postalarını kontrol ediyor, her 5 kullanıcıdan 1’i ise banka hesap detaylarını inceliyor.

 

“Kullanıcılar, online ya da offline oldukları zaman bilgisayarlarını çok çeşitli siber tehditlere karşı korumanın ne derece önemli bir şey olduğunun gayet farkındalar diyen Norton Türkiye Satış Müdürü İlkay Tümörter, “para sızdırmak ya da kişisel bilgilere ulaşmak isteyen siber suçlulara karşı, bir mobil cihazın güvenli bir internet bağlantısına sahip olması da aynı derecede önemli” diyor ve ekliyor: “Cihazların çalınması ya da kaybolması durumunda, tüm bilgiler başka birinin eline geçiyor. Bir mobil güvenlik yazılımının cihazda kurulu olması (Norton Mobile Security) ise hem cihazı tehditlere karşı koruyor hem de kullanıcılara uzaktan kilitleme, yerini saptama ve içindeki bilgileri silme gibi opsiyonlar sağlıyor.”

 

Avrupa’da Mobil Kullanımve Mobil Alışkanlıklar ile ilgili olarak daha fazla bilgi içinwww.norton.com/uk/europe-mobile-insights-report adresini ziyaret edebilirsiniz.mobilesecurity.com adresi aracılığı ile ise Norton uzmanları ile konu hakkında görüşebilir, makaleler, videolar ve infografiklere erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

About Norton

 

Norton Hakkında

Norton, kullanıcılar için önemli olan her şeyi dijital hayatlarının her aşamasında korumaktadır. Norton, PC ve mobil cihaz teknolojilerinden, canlı teknik destek ve çevrimiçi yedekleme hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede güvenlik çözümleri sağlamaktadır. Norton Facebook sayfası:http://www.facebook.com/norton

Norton Türkiye Facebook adresi: www.facebook.com/NortonTurkiye

Norton Türkiye Twitteradresi: https://twitter.com/NortonTurkiye

 

Symantec hakkında

 

Symantec kurumların ve kullanıcıların bilgi odaklı dünyalarını güvenlik altına alma ve yönetmelerine yardımcı olan güvenlik, depolama ve sistem yönetim çözümleri sunma alanında dünya lideridir. Symantec’in yazılım ve çözümleri daha fazla noktada daha fazlariske karşı daha kapsamlı ve daha verimli koruma sağlayarak bilginin nerede kullanıldığı ya da depolandığı fark etmeksizin güven teşkil etmektedir. Daha fazla bilgiyewww.symantec.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Norton Siber Suç Raporu Metodolojisi

16 Temmuz – 30 Ağustos2012 tarihleri arasında StrategyOne, 24 ülkeden 18 – 64 yaş arasında 13.000 kişiyle çevrimiçi görüşmeler yapmıştır (Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin,Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Meksika,Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, GüneyAfrika, İsveç, Türkiye, BAE, İngiltere, ABD). Toplam örneklerde (n=13018) hata marjı, %95 güvenilirlik düzeyiyle %0,9 olarak belirlenmiştir. ABD ve Hindistan’da 1000, diğer ülkelerde 500’er kişiyle görüşme yapılmıştır. Globalveriler, her ülkenin n500 kişi olarak eşit temsil edilmesini sağlayacak şekilde dengelenmiştir.[1]Geçici kullanım ya da cihaz değiştirme de dahilo lmak üzere mobil cihaz kayıpları (Mobil telefon ya da tablet) ya daçalınmalarına bağlı olarak katılımcıların bireysel bazda belirttiği ortalama finansal kayıp

 

[2]Symantec Corporation, 2012 Norton Siber Suç Raporu, Eylül 2012:

http://www.norton.com/2012cybercrimereport

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir