Salı , 7 Şubat 2023

Türkiye’nin En Başarılı Gençleri İçin Son Viraj

Bu yıl JCI () ‘ın düzenlemiş olduğu TOYP (The Outstanding Young Persons )’un 17.si 17 Kasım’da Lutfi Kırdar’da sahiplerini bulacak.  Daha önce TOYP hakkında yazdığım yazımda bahsettiğim üzere 10 farklı kategori de çalışmalarını gönderen gençler juri tarafından seçilerek Türkiye’nin 10 başarılı gencinden biri oldu.

Geçen senenin birincilerinden Şafak Pavey, bu sene Ten Outstanding Young Persons of the World’da Dünya birincisi olarak Brüksel’de yapılacak olan JCI Dünya Kongresi’nde ödülünü alacak. Şafak Pavey’in ödülü ile birlikte Türkiye’nin TOYP programında aldığı dünya birinciliği sayısı sekize yükselmiş olacak. 17 Kasım’da düzenlenecek olan ödül gecesinde de ödül alacak gençlerimize 9.Dünya birinciliği getirmeleri amacıyla ödülleri verilecek.

Birçok kişinin aklına adaylar nasıl belirleniyor ve birinciler nasıl seçiliyor soruları geliyor. Şöyle cevaplandırayım. Başvuruların haricinde, TOYP’11 ekibi koşullara uyan adaylara, tüm Türkiye’de ve Dünya’da yerel, ulusal ve uluslararası medya tarama, basın duyurusu, ilan, poster, billboard daveti, web duyurusu, sosyal medya ve TV programı ile adaylık daveti yapar. – bir önceki TOYP hakkındaki yazımda da olduğu gibi – JCI sadece TOYP organizasyonunun koordinasyonunu gerçekleştirir. Birincileri seçkin Jüri üyeleri değerlendirir. Adaylar, her kategoride 4 jüri üyesi, toplam 40 kişilik bir jüri ekibi tarafından değerlendirilir. Jüri üyelerinin değerlendirme yaptıkları kategorilerde belirli bir birikim, uzmanlık ve söz sahibi olmaları önem taşır. Her sene bu kıstaslara bağlı kalarak seçkin bir jüri oluşturulur. Her sene olduğu gibi, bu seneki jürimizin içinde iş ve sanat dünyasından önemli isimler ile çok değerli akademisyenler bulunacaktır.

Girişimciliğin ülkemizde de son zamanlarda ilgilenilmesi beni de son derece mutlu etti. Son birkaç gündür katıldığım etkinliklerde sürekli gençlerin girişimcilik, inovasyon gibi alanlarla ilgilenmesi fikirler üretmesi projeler halinde olması oldukça sevindirecek bir durum. Daha önce KOSGEB-İŞKUR ile düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitim’lerinin içerisinde olduğum süreçlerde de karşılaştığım manzaralardan biri gençlerimizin girişimcilik ile ilgilenmeleri oldukça dikkat çekilecek bir durum.

Ülkemizde de girişimciliğin zamanla oturacağını ve zamanla ülkemizdeki potansiyelin ortaya çıkacağını umuyorum.

Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri kapsamında 17 Kasım’da Lütfi Kırdar’da olacak bu etkinliğe herkesi davet ederim. Orada görüşmek üzere.

Hakkında Tolga Kayasu

Eğitim Danışmanı, Halkla ilişkiler Çalışanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir