Salı , 7 Şubat 2023

Türkiye’nin Oyun Ödülleri Sahiplerini Buldu

BTK Oyun Maratonu kapsamında gerçekleşen ödül töreninde iki oyun, Oddmar ve Dotcraft, Yılın Oyunu ödülünün sahipleri oldu.

Bu yıl Microsft ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun desteğiyle, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ TEKNOKENT ATOM işbirliğinde düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreni, oyun geliştiricilerinin, sektör temsilcilerinin ve medyanın katılımıyla düzenlendi. Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kerem Onar ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı Ali Erkin gibi değerli isimler katıldı ve sektörle ilgili konuşmalar gerçekleştirdiler. BTK oyun maratonu kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ankara’daki merkez binasında düzenlen törende geçtiğimiz yıl Türkiye’de geliştirilen en iyi oyunlara hayat veren stüdyolar ve geliştiricler, ödüllerine kavuştu.

Törende yaptığı konuşmada 2018’i dijital oyun pazarı için dönüm noktası olarak kabul ettiklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ülke olarak oyun ihracatımızın artması adına yapılan çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında dijital teknolojilerle sonradan tanışan insanların dahi oyun oynadığına dikkat çekerek okullarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir oyunlaştırma projesinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Kristal Piksel, Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin çalışmalarını takdir etmek ve Türkiye’de daha fazla oyun geliştirilmesini teşvik etmek için 2012 yılından beri düzenlenmekte. Bu yıl organizasyona 2 Kasım 2017 ve 30 Ekim 2018 tarihleri arasında geliştirilen 30’dan fazla oyun başvuruda bulundu.

Ödül Kazanan Oyunlar

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreninde finale kalan geliştiricler 10 farklı dalda ödül sahibi olurken Yılın Oyunu” ödülüne iki oyun birden layık görüldü. MobGe tarafından geliştirilen ve daha önce Apple Tasarım Ödülü de kazanan Viking temalı Oddmar ile Rootcraft tarafından geliştirilen puzzle oyunu Dotcraft, 2018’de “Yılın Oyunu” olmaya hak kazandılar. Oddmar, bu yıl aynı zamanda “En İyi Mobil Oyun”, “Görsel Sanat” ve “Anlatı” ödüllerinin de sahibi oldu.

Abyss Gameworks tarafından geliştirilen bilim kurgu bulmaca oyunu Tartarus “En İyi PC Oyunu” seçilirken Panteon Oyun ve Eğitim Teknolojileri tarafından geliştirilen ve ilki de oldukça beğeni toplayan platform oyunu Mobu 2, “En İyi İşitsel Sanat” ödülüne layık görüldü.

Ödül Kazanan Oyunlar liste;

KATEGORİ OYUN GELİŞTİRİCİ
Yılın Oyunu Oddmar / Dotcraft MobGe / Rootcraft
En İyi Mobil Oyun Oddmar MobGe
En İyi PC Oyunu Tartarus Abyss Gameworks
Oyun Tasarımı Remnants of Naezith Tolga Ay
Görsel Sanat Oddmar MobGe
İşitsel Sanat Mobu 2 Panteon
Yenilikçilik Swaps and Traps TeamTrap
Anlatı Oddmar MobGe
Gelecek Vaadeden Geliştirici Wildwolf / Nature Altai Game Studio / Unphysical Machinery
Jüri Özel Ödülü Dotcraft / Yumak Rootcraft / Berk Yuksel

 

Hakkında Ümit Kapanc

Grafik tasarımcı. Kitap sever. Teknoloji meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir