Çarşamba , 17 Ağustos 2022

TV Reytingleri Twitter’dan ölçülebilir mi?

Bugün mail kutuma düşen bir bülten şöyleydi: “Türkiye’de TV Reytingleri Artık Twitter’dan Ölçülecek”. Haberin devamında, bir monitoring firmasının ölçümleme yapacak servisi Türkiye’ye getirdiğinden ve artık reytinglerin bununla ölçüleceğinden bahsediyorlardı.

Reyting cihazlarının güvensizliği herkesin malumu. İstatistik denen şeyin kuyruklu yalan olduğu da bu işle uğraşanlarca söylenen şeylerdendir. Reyting cihazları, belli bir kesimin tercihini tüm ülkeye mal edilmesi demekti. Buna da sosyal medya çare olacak diye daha önceden çokca şey söylemiştim ve sektörden de benzer sesler yükseliyordu. Peki, bugün geldiğimiz noktada Twitter’dan reyting ölçmek ne kadar sağlıklı olacaktır?

Twitter’ın “Gündem” algoritması Coca Cola’nın formülü gibi saklanamıyor belli ki. Çünkü açığını bulup çok rahat manipüle edebiliyorlar. Özellikle, yazılım bilenlerin Twitter uygulaması yazıp bunu paraya çevirdiği düşünüldüğünde. Günlerdir TT listesine “Bedavaya fenomen olun”, “Fenomen olmak 8 tl” gibi etiketler giriyor. Bu etiketlerin, kabul edilirken birçok şeye evet dediğimiz uygulamalar tarafından yaptırıldığı çok bariz değil mi? on bin kişi aynı anda tweet atıyor ve etiket gündeme giriyor. RT’leri saymıyorum bile. Ayrıca bu uygulamalar sahte takipçi yükletilmesine de yarıyorlar. Böyle bir ortamda, inorganik gelişen gündemde “sağlıklı” istatistik almak nasıl beklenebilir ki? Tonlarca para harcayıp reklam yapan yapımcı firmalar, çok cüzi bir meblağ karşılığında onbinlerce tweet attıramazlar mı? Bu oldukça basit olacaktır. Burada kazanan yine karaborsacılar olacak. Bakın, çok değil, 1 sene önce bu sistem gelseydi ülkemize buradan övgü dolu sözler sarfedecektim. Ama şu anki durum bu gelişmeyi yermeme sebep oluyor.

Buradan yapımcı firmalara ve televizyonlara sesleniyorum. Önemli olan çok konuşulmak mı yoksa gerçek yorumlar mı? Leyla ile Mecnun dizisi sosyal medya ile 103 bölüm sürdü çünkü gerçekten insanlar bir şeyler yazıyorlardı kendi rızalarıyla. Ama, TT listesine girmek, çok konuşulmak için uygulama yazan karaborsacılara gidecekseniz bu işlere hiç bulaşmayın daha iyi. Çünkü böyle bir durumda manipülasyona ortak olmuş olacak ve haksız kazanç işinin öncülerinden olacaksınız.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir