Çarşamba , 6 Temmuz 2022

Twitter Analytics Fenomenlerin Sonunu mu Getirecek

Twitter, analiz aracını artık tüm kullanıcılarına açtı. Böylelikle, atılan tweetlerin ne kadar etkileşim aldığı ve kaç kişi tarafından görüldüğü artık sır olmayacak. Bu şu anlama geliyor: Her tweetin bir skoru vardır. Bunu da etkileşime geçtiği kişiler belirler. Bu noktadan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Twitter bu aracı herkese açarak, üzerinde manipülasyon yapılamayacak, kafadan rakam verilemeyecek bir hale getirdi Twitter pazarını. Bu girizgahı şundan yaptım. Fenomenlerin sonu geliyor!

Artık hepimizin malumudur ki, belli bir takipçi sayısını aşan twitter kullanıcıları, Twitter’ın pazarında illegal reklam satışı yapıyorlar. Twitter, belki de illegal pazarı bir şekilde kendi üzerinden yürütse şu an kazandığından daha fazla kazanır hale gelecek. Bir tweet için 1500 tl isteyen “ünlü” fenomenlerin varlığından söz ediliyor. Peki, tweet atarak, içeriğini, etkileşimini pazarlayan bu fenomenlerin ne kadar etkileşim aldığını kim gösterebiliyordu? ya da erişebiliyor muyduk? Fenomenler bu belirsizliği kullanarak ajanslardan, firmalardan eşek yüküyle para kazanıyorlar. Ama artık her şey alenen ortaya çıkacak. Twitter analiz aracı, tweetlerin etkileşim oranını göstererek fenomenlerin ipliğini pazara çıkaracak.

[blockquote style=”1″]Etkileşimci Fenomenler Devri Başlayabilir[/blockquote]

Reklam verenin amacı, reklamının çok kişiye ulaşmasıdır. Geleneksel ortamda ve dijital ortamda her şey çok kişiye ulaşmak üzerine kuruludur. Pekiyi, 500 bin takipçisi olan bir twitter fenomeni gerçekten 500 bin kullanıcıya bir anda ulaşabiliyor mu? Bu kesinlikle mümkün değil. Çünkü, takip edilesi hesapların sayısı şiştikçe şişti. Zaman akışı artık Tweet okumamıza müsaade etmeyecek şekilde akıyor. Bu durumda, atılan bir tweetin hedef kitleye ulaşma imkanı da gitgide azalıyor. Bir de bunun üzerine, fahiş fiyatlara tanıtım hizmeti satan kişiler olunca, Twitter sadece yayıncılar ve onaylı hesaplara açtığı analiz hizmetini herkese açtı. Bu günden itibaren isteyen herkes Twitter analizini görebilecek. Bu, fenomenlerin de analiz sonuçlarını alacaklarını gösteriyor. Özellikle link tıklama, “milyonlarca kişiye ulaştırma” vaad eden fenomenler artık istedikleri kadar atıp tutamayacaklar.

Bu günden itibaren, fenomenlere tanıtım yaptıracak ajanslara ve kurumlara şunu öneriyoruz. “Hizmet” satın aldığınız fenomenlerden son 28 günün twitter analiz ekran görüntüsünü isteyin. Etkileşimi ve link tıklamaları, ulaştığı kişi sayısını görün. Ondan sonra verdiğiniz paranın gerçekten aldığınız hizmetle bir olup olmadığını düşünün. Fenomenler piyasayı şişirdiler, buna alet olmayın artık!

Twitter, tweet atarak para kazanların ipliğini pazara çıkararak, olası bir reklam sistemini tüm kullanıcılara açmasının altyapısını hazırlıyor olabilir. Sponsorlu tweetler, fenomenlerin tweetlerinden daha fazla gösterim alacaklarsa fenomenler artık işsiz kalacak demektir.

Önümüzdeki günler fenomenler için büyük önem arz ediyor. Maddi kaynakları kesilecek olan fenomenler bakalım gerçek hayata adapte olmayı başarabilecekler mi?

 

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Facebook fenomen sayfalarında bu yöntemle para kazanan illegal fenomen odaklarını erken farkedip kazançları kendi aleyhine çok daha erken çevirdi. Özellikle insightın hizmete girmesi, time line da bu tür işler yapanların içeriklerini kullanıcılara kapatması ve daha bir çok önlem ile gelirlerin tamamını kendisinde topladı. Twitter için geç bile kalınmış bir özelik diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir