Cumartesi , 26 Kasım 2022

Twitter Fake Takipçi Temizliğine mi Başladı?

Twitter’da hesap açmak, diğer sosyal ağlara göre oldukça kolay. Twitter’ın bunu engellemeyen yapısı ise birçok kullanıcının birden fazla hesaba sahip olmasına sebep oluyor. İşte bu uygun ortam sebebiyle birçok kullanıcı yan hesaplar açmaya başladı. Hesap satış pazarının büyüklüğü ve dönen paralar ise bu kullanıcıları daha da agresif yapmış durumda. Hesabına yüzbin’den fazla takipçi yükletip piyasaya “fenomen” olarak girenlerden tutun da, hesabın satılması için inorganik büyüme yöntemleri kullananlara kadar birçok kişi bu piyasanın çarkları haline geldiler. Fakat son iki gündür Twitter’da ilginç şeyler yaşanmaya başladı. Geçen gün bu tip yöntemlerle “büyütülmüş” hesaplardan biri bir gecede 20 bin takipçi kaybetti. Bazı büyük hesaplarda da takipçi sayısının azaldığını görüyoruz.

Twitter Fake Takipçileri mi Temizliyor?

Önce fake takipçi kavramından bahsedelim. Birçok uygulama fake takipçi tabirini, takip eden/takip edilen oranı çok düşük, attığı tweet sayısı çok az hesaplar için kullanmaktadır. Yani sanıldığı gibi, gerçek kişi hesabı olmayan profiller değil. Bu hesaplar son birkaç gündür sanki azalmaya başladı. Fake takipçilerin varlığıyla bilinen hesaplarda takipçi azalmaları yaşanıyor. Şu an için çok kişiyi etkilemeyen bu temizlik harekatı yavaş yavaş tüm hesaplara uygulanacak gibi.

Peki Twitter Neden Böyle Bir Şeye Girişti?

Kullanıcı sayısının çokluğu aslında internet siteleri için olumludur. Fakat Twitter, fake profillerin birer “fenomen olma aracı”na dönüştürülmesine karşı çıkmış olabilir. Bu piyasada yüzbinlerce lira dönüyor, sadece Türkiye’de. Yurtdışında dönen paraları siz düşünün artık. İşte Twitter, niceliği arttıran ama niteliği düşüren bu hesapları temizlemeye başlamış olabilir. Fakat Twitter’dan bu konuda henüz bir açıklama yapılmış değil. Bakalım zaman neyi gösterecek.

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Böyle bir uygulamaya geçildiyse çok güzel olmuş.Yerinde bir uygulama.Zaten bu tip hesaplar süs bitkisinden farkı ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir