Pazartesi , 30 Ocak 2023

Twitter Libya’da NATO’ya İstihbarat Sağlıyor

Sosyal paylaşım siteleri hedeflerin belirlenmesinde istihbarat görevi görüyor
Sosyal paylaşım sitesi Twitter ‘dan sağlanan bilgilerin, Libya lideri Kaddafi’ye bağlı güçleri hedef almada NATO güçlerine yardımcı olduğu bildirildi.

NATO ‘dan bir yetkili, Kaddafi güçlerinin hareketleriyle ilgili Twitter üzerinden ulaştırılan bilgiler ışığında NATO uçaklarının hareket ettiğini belirterek, ” Twitter ve Facebook ‘un, Kaddafi’ye bağlı güçlere karşı düzenlediği hava operasyonlarının hedeflerini belirlemek için NATO istihbarat servislerinin kullandığı birçok kaynak arasında yer aldığını” belirtti.

NATO ‘nun Libya ‘daki “Birleşik Koruyucu” operasyonunun sözcüsü Yarbay Mike Bracken, “Mümkün olan tüm kaynaklardan istihbarat alacağız. İnternet üzerinde açık kaynaklardan istihbarat sağlanıyor, Twitter takip ediliyor” dedi.

Adını açıklamak istemeyen başka bir NATO yetkilisi de, başkent Trablus ile Ecdebiye ve Mistara gibi kentlerdeki Libya lıların “tweetleyerek” hem tank ve askeri birliklerin hareketleri hem de mültecilerin yer değiştirmeleriyle ilgili bilgiler sağladıklarını kaydetti.

” Twitter ‘in dahice bir kaynak” olduğunu söyleyen yetkili, bununla birlikte bir savaş uçağı hareket etmeden önce bu bilgilerin tümünü, uydu görüntüleri gibi, daha güvenilir kaynaklardan teyit ettiklerini belirtti.

Yetkili, “Bu bilgilerin tek başına güvenilir olarak kabul edilmediğini ancak ortaya çıkan sorunlar veya sonradan daha gelişmiş başka araçlarla teyit edilebilecek tehditlere dikkatlerini çekmeye yardımcı olduğunu” kaydetti.

KADDAFİ BİRLİKLERİ İLK KEZ GADAMİS’İ BOMBALADI

Bu arada Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birlikler, başkent Trablus’a 600 kilometre uzaklıktaki Gadamis kentini ilk kez bombaladı.

Muhaliflerin kontrolündeki Zintan’dan açıklama yapan sözcü Cuma İbrahim, Şubat’ta başlayan isyandan bu yana Kaddafi birliklerinin ilk kez Trablus’un güneybatısındaki Gadamis’i bombaladığını söyledi.

Sözcü, bunun Çarşamba günü düzenlenen rejim karşıtı protestolara misilleme olduğunu ifade etti.

AA

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir