Cuma , 27 Mayıs 2022

Twitter Olmasaydı Neler Olurdu

What are you doing now? sorusu ile sosyal hayata giriş yapan Twitter insanların en sık kullandığı sosyal ağlar listesinden düşmüyor. İzmir’de sınavı iyi geçen bir öğrenci tweet atıp sınavının iyi geçtiğini paylaşıyordu. Öğrenciyi takip eden anne baba Çorum’da olmasına rağmen evlatlarının sınavının iyi geçtiğini okuyabiliyorlar. İletişimde kalmanın en iyi yolu Twitter bu iletişimin kesintisiz sağlıyordu.

Twitter kullanıcıları zaman dünya görüşlerini, fikirlerini, haberleri birbiriyle paylaşmaya başladılar. Markalar hakkındaki görüşlerin, savaşlar çıkmadan önce isyanların paylaşıldığı ve hatta iktidarlara meydan okuyan bir alan haline geldi. Meydan okuyamadığınız bir özgürlük meydanı gibi. Herkese açık herkese kapalı.

Twitter olmasaydı neler olurdu neler. Ankaralılar Melih Gökçek ismi ile bu denli haşır neşir olmazdı. Beyinsiz Adam kullanıcı adı ile fenomen olan Hakim Türkmen, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Çankaya Sofrası’na davet edilmezdi. Ülke gündemi toplum tarafından değil geleneksel medya tarafından oluşturulmaya devam ediyor olurdu.

Twitter olmasaydı müşteri odaklı pazarlama ilişkileri bu seviyelere gelmezdi. Markalar inovasyon süreçlerinden tüketiciye günümüzde olduğu kadar yoğunlaşmazdı. E-ticaret sektörü daha düşük bir yüzde ile büyüme gösterirdi. Kullanıcılar markalar hakkında fikir beyan ettikleri tweetler ile geniş kitlelere ulaşamazlardı. Hele bir de tweetlerin sponsorlu olduğunu düşünürsek.

Sosyal medyanın ardından yurttaş gazeteciliği kavramı çıkmazdı. Twitter bu kavramın temel noktasını oluşturuyor. Hashtag, Trend Topic, Takipçi terimleri ayaklı gazeteler oluşturmaya yetiyor. Her birey kendi medya patronu olabileceği bir kitle toplayabiliyor.

Twitter, gezi parkı sürecinin kilit noktası. İnsanlar taksimde bir amaç uğruna toplanırken Twitter kitle iletişim aracı görevini yerini getirdi. İnsanların birbirleri ile iletişimini sağlarken haber merkezi haline geldi. Twitter olmasaydı koordinasyon ve iletişim sağlanamayabilirdi.

Twitter olmasaydı kendimizi 140 karakterle ifade etmek zorunda kalmayacaktık. Mecburiyet olarak algılanmasını istemem. 140 karakter bir sınırlamadır ve sıradışı olmanın kapılarını açıyor. Yazım dünyasının en temel kurallarını ve sayfalarca anlatılan hisleri 140 karaktere sığdırmak yeni bir uzmanlık alanı gibi.

Twitter edebiyat tarihinde yeni bir dönem açtı. Twitter kullanıcılarının sık takip ettiği fenomenleri, dizüstü edebiyatçıları ve mikro yazarları görebiliyoruz. Twitter yeni bir dönem başlattı ve farklı insanlara farklı imkanlar tanıdı.

Twitter, İyi Ki Varsın! Sosyal medyanın göz bebeği, kalbisin. Twitter olmasaydı sosyal medya kullanıcılarının hali nice olurdu. Sosyal medyaya heyecan katan bir ağ, etkileşimi artıran bir araç, kesintisiz iletişim sağlayan bir mecra, bireyciliğin önem kazandığı bir özgürlük meydanı!

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir