Çarşamba , 8 Şubat 2023

Twitter Özgürlükçü mü, Sansürcü mü?

Medyatava dün “Twitter, Türkiye’de kullanıcılar hakkında bilgi ve bir tweetin yayından kaldırılması için devlet tarafından yapılan tüm talepleri reddetti.” sürmanşetini atarak bir haber yayınladı. Alıntıladığım bölümde de göreceğiniz üzere, yazının konusu Twitter’ın süper özgürlükçü bir site olduğu ve hükümetin taleplerini geri çevirdiği idi. Peki Twitter gerçekten özgürlükçü mü?

Daha önce defalarca belirtilen bir hususu belirtmek istiyorum: Twitter’ın Türkiye’de bir ofisi bulunmuyor. Yani hukuki olarak bir muhatap yok. Biraz daha açalım, Twitter’da birisi size hakaret etti, siz de gidip dava açtınız. Mahkeme “Yazılanlar silinsin” hükmü verse de bu hükmün uygulanması için sizin kalkıp ABD’ye gidip Twitter’a bunu iletmeniz gerekiyor. Çünkü burada muhatabınız yok. Bu minvalde düşündüğümüzde Twitter’ın Türkiye’de zorunlu özgürlükçü olduğunu görebiliriz.

Peki yazımızın başlığında neden sansürcü ibaresi geçiyor? İşte dananın kuyruğunun kopacağı yer burası. RedHack geçen gün Dışişleri Bakanlığının web sitesini hackleyip gizli bilgilere ulaştı ve bunu Twitter’da yayınladı. Twitter çok geçmeden RedHack’in @redhackteam isimli hesabını “suspended” yaptı. yani hesabı sildi. Hesaba şu an ulaşılamıyor. Redhack yeni bir hesap açtı ama bir önceki hesabın kapatılması Twitter’ın özgürlükçü olduğu balonunu patlatmış oldu. Bir başka örnek daha vereceğim. Twitter Türkiye’de bu kadar yaygın değilken birisi @ahmetdavutoglu hesabını alıp bir kaç paylaşım yaptı. Büyük internet sitelerinden birisi de “Siyasilerin Twitter’daki gerçek hesapları” listesine bu hesabı da ekledi. Hesap sahteydi, paylaşımlar da yapılmıştı. Ama bir baktık, birkaç gün sonra hesap kapatıldı. Dikkat edin iki olay da Dışişleri Bakanlığı’nı ilgilendiriyor.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum: Twitter’ın Türkiye’de bir ofisi bulunmuyor, dolayısıyla sıradan vatandaş kendisine bir muhatap bulamıyor. Ama Dışişleri Bakanlığı istediği hesabı anında kapattırabiliyor. Ya Twitter gelsin, Türkiye’de muhatap bulacağımız bir yer açsın, ya da bu dalkavukları sustursun. Çünkü hiç olmadığı bir şey olduğu yönünde gaz dolu yazılar yazılıyor.

Medyatava bir düşünsün bakalım. Twitter özgürlükçü mü?

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir