Salı , 5 Temmuz 2022

Twitter Spam Savaşları

Sosyal medyada bir kavimler göçü olacak ve bu göç Twitter’ı çorak, verimsiz, kısır bir hale getirecek deselerdi gülerdik bir zamanlar. Çünkü Twitter bizim fikir kalemizdi ve burada istediğimiz gibi yazıyor, istediğimizi takip ediyor, istediğimiz gibi davranıyorduk. Sonra bağzı şeyler oldu ve Twitter yavaştan çekilmez bir hal aldı. Aşırı politize olmuş yapısı ile artık “bayan” bu ortam, siyasal kavimler göçü ile yeniden şekillendi ve bambaşka bir hal aldı.

Kaçırmamanız Gereken Twitter İpuçları

Eskiden, fikir paylaşıldığında, herkes bir şekilde usturuplu cevaplar verirdi. Troll dediğimiz kişiler hayatın gerçeklerine troll’lük yaparlardı. Beyinsiz Adam’lar vardı, birkaç “gerçek” fenomen. O fenomenlerin çoğu şimdi “sosyal medya uzmanı” oldularsa da, az da olsa devam edenler var. Fakat Twitter’ın eski tadı vermediği gün gibi ortada. 17 Aralık operasyonlarının ardından başlayan ve hala devam eden bir “paralel” fırtınası ülkeyi kasıp kavurduğu gibi burayı da kasıp kavurdu. “Ak-Troll’ler” türedi. “Gerçeği beyan ettiğini iddia eden” hesaplar ortaya çıktı. İsimsiz bir siyasi fenomene saip olduk vb.

Twitter artık bambaşka bir ortam ve bu ortam artık “kamplaşmış” kişilerin birer “avazmeydanı” oldu. Avaze’yi Davud gibi salmasalar da, baki kalan bu kubbede bir hoş sada olmasa da, yazıyorlar, toplu hareket ediyorlar ve “dediğim doğru” kafasını yaşıyorlar.

Etkili çıkışları ve içerikleri ile meşhur bazı hesaplar var. Bunlar bu siyasi kampların liderleri gibiler. Hepsi, karşı kesime göre troll. Hangisi doğruyu söylüyor, şu anki sınırlı bilgimizle bir şey diyemiyoruz. Ama, ortada olan bir şey var ki, hükümet destekli olan gruplar, aldıkları devlet gücüyle, söylemlerini sertleştirebiliyorlar. En sonki elim hadiselerden sonra, bazı hükümet destekli hesaplardan gelen ve “normal” bir ülkede suç sayılacak olan söylemler, karşı cenahı harekete geçirdi. “Son Vesayet” adlı hesap, Çağlayan Adliyesi’ndeki üzücü ve elim hadiseden sonra, yazdıkları ile dikkat çeken dört hesaba “spam” isteğinde bulundu:

Spamlama isteği ile atılan tweetler, birçok kişi tarafından rt’lendi ve istek yerine getirildi. Birkaç gün içerisinde bu hesapları Twitter askıya aldı. Askıya alınan hesapların yenileri açıldı, onların da bazıları askıya alındı. Fakat, pasif duruş sergilemeyen karşı oluşum, aynı hareketi bu hesap için gerçekleştirdi ve Son Vesayet adlı kullanıcı spam’dan dolayı askıya alındı. Hesap bir müddet kapalı kaldıktan sonra tekrar açıldı fakat Esat Ç, Kuşçu Eşref, Ak Kulis hesapları şu an için askıya alınmış vaziyette.

Son Vesayet, şu an için spam savaşlarında önde gözüküyor. Ama bu savaşlar hiç bitmeyecek gibi duruyor. Günler neyi getirir, kimi haklı çıkarır bilemeyiz ama spam savaşları tüm gücüyle devam edeceğe benziyor.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir