https://juragankomik.com
Cumartesi , 20 Nisan 2024

Twitter’da Popüler Olmanın 9 Yolu

Twitter’da popüler olmak kısa zamanda yüzbinlerce takipçiye ulaşmak değildir. Ama kimsenin takip etmediği bir Twitter hesabı işe yaramaz öyle değil mi? Eğer, Twitter hesabınız takipçileri açısında baktığınızda bir hayalet kasabayı andırıyorsa hesabınıza can vermek için gerekli olan bazı basit adımları atmayı unutmuş olabilirsiniz. Bu adımlar sizi Twitter popüler yapmanın altın kuralları gibidir. Arkanıza bir rüzgar almanızı sağlar.

iOS için Twitter

1.Amaca uygun bir profil ve kapak görseli

Bir an için gözlerinizin önünde McDonalds’ın Twitter hesabı durduğunu düşünün, fakat profil resmi Adana kebabı kapak fotoğrafı da Urfa kebap olsun. Sizce bu hesap kendi içerisinde de çelişmiş olmaz mı? Evet örnek belki biraz komik biraz da uç görünebilir. Ancak aslında insanların da yaptığı en büyük hatalardan birisi bu.

Twitter’ı ne için kullanmak istediğinize karar verin ardından da amacınıza uygun bir profil ve kapak görseli ile profilinizi tamamlayın. Ayrıca Fake yani sahte açılan hesapların genelinin profil fotoğrafı veya kapak görseli olmadığını da aklınızdan çıkartmayın.

2.Etkileyici bir Twitter Bio’ya sahip olun

İnsanlar sizi takip etmek istediklerinde ya da size Twitter aramaları ile ulaşmak istediklerinde ilk olarak görülecek kısım Twitter Bio yani hakkında veya açıklama diyebileceğimiz kısımdır. Bu kısımı gerçekten ilgi çekici tutun ve alanınız ile ilgili Hashtag’leri kullanmaktan çekinmeyin. Yine de bu hashtagler’i abartmayın ve sadece gerekli olanlarına yer verin.

3.Arada bir değil sürekli Tweet atın

Hiç kimse 40 yılın başında bir giren ve sadece reklam amaçlı Tweet atan birilerinin Twitter hesabının takip edilmeye değer olacağını düşünmeyecektir. Siz de o zaman takip edilmeye gerçekten değer olduğunuzu ispat edin. Sürekli olarak alanınızla ilgili konularda Tweet’ler atın ve ilgili kişilerle etkileşimde bulunmaktan çekinmeyin. Bu sizin daha fazla öne çıkmanıza ve takip edilmenize yardımcı olacak.

4.Trend konulara yönelin

Mutlaka sizin de trend olan konular hakkında söyleyecek bir şeyleriniz vardır öyle değil mi? O halde bunları dile getirin. Trend konularda sorulara cevaplar verin ve hatta trende uymaya çalışın. Bu hem sizin Twitter aktifliğinizi arttırmanıza yardımcı olacak hem de diğer yandan trendi takip edenler tarafından görünmenize yardımcı olacak.

Twitter Araçları

5.Hashtag’leri sakın unutmayın!

Çoğu kullanıcı Tweet atarken hashtag kullanma ihtiyacı duymuyor. Oysa bu kullandığınız Hashtag ile diğer insanların size çok daha kolay bir şekilde ulaşmasına yardımcı olabilmek sizin elinizde. Belki de bu yüzden hesabınız bir hayalet kasabayı andırıyor olabilir.

6.Twitter hesabınızın linkini yayın

Facebook veya diğer sosyal ağlar, hatta mail adresinizdeki yer alan imza kısmında dahi Twitter URL’nize yer verebilirsiniz. Böylece insanların sizin Twitter hesabına sahip olduğunu fark edebilir ve sizi kolaylıkla takip edebilir.

7.RT’en büyük silahınızdır

RT yani Retweet etmek her twitter kullanıcısının en büyük silahları arasında yer alır. Bu özelliği birçok kullanıcı çekimser bir şekilde kullanıyor fakat eğer gerçekten de gördüğünüz tweet’in etkileyici olduğunu ve diğer insanların da faydalanabileceği bir şey olduğunu düşünüyorsanız mutlaka RT edin. Bugün siz RT ederseniz yarın diğer kullanıcılar da sizi RT edecek.

Hiç kimsenin paylaşımları ile etkileşim içerisinde bulmazsanız insanların sizi görmesini bekleyemezsiniz. Fakat bunun bir sınırı olması gerektiğini de unutmayın. Yalnızca kaliteli tweet’leri RT edin ki sizi takip etmeyen kullanıcılar da aslında ne kadar kaliteli paylaşımları RT ettiğinizi görebilsin.

8.Alanınızla ilgili kişilerden başlayın

En büyük yanılgıların zirvesinde rast gele insanları takip ederek Twitter’da takipçi sayısını arttırma yanlışı yer alır. Rastgele insanları takip ettiğinizde bu insanların paylaşımlarından gerçek manada kendinize bir şey katamayacaksınız. Ayrıca bu insanlar sizin alanınıza son derece uzak olduğu için bu insanlar da aynı şekilde sizin paylaşımlarınızdan faydalanamayacak.

İlk iş alanınız ile ilgili kişileri aramaya başlayın. Örneğin sosyal medya ana odak konunuz ise o halde sosyal medya danışmanlarını, uzmanlarını ve ofislerini takip listesinizin başında tutmalısınız. Böylece hem onlar sizin alanınızdan olduğunu görerek takip etmeye çalışsın hem de siz gerçek manada twitter’ın gücünden faydalanın.

Çok fazla insanı takip etmek de aynı şekilde size hiçbir şey kazandırmaz. Özellikle takip ettiğiniz kişi sayısının sizi takip eden kişi sayısı ile uçurumları olmasın. Basit rakamlar olsun. Daima bire bire sıklık oranını elde etmeye çalışın.

Android için Twitter

9.Köstek olmayın, destek olun

Twitter üzerinde herkesin hataları olabilir. Bazen çok büyük markalar bile yaptıkları ufak paylaşım hataları ile takipçilerinin büyük bir kısmını kaybedebiliyor. Bu hataların ilkini eğer siz görürseniz, bunu markaya veya kişiye karşı kullanmayın. Bunu onları desteklemek için fark etmelerini sağlayın. Böylece diğer kullanıcılar sizin iyi niyetinizi görecek ve aslında gerçekten de takip edilmeye değer bir hesaba sahip olduğunuzu düşünecek.

Son olarak, bir anda her şeyin olmasını beklemeyin. Roma bir günde kurulmadı, çok fazla takipçiye sahip ve birçok kullanıcı ile etkileşim içerisinde bulunan hesapların da sakın bir gün içerisinde oluştuğunu zannetmeyin. Bu temel adımlardan hiçbir zaman için ayrılmayın. Kısa bir süre sonra bu adımların size gerçekten de ne kadar büyük avantajlar sağladığına bizzat şahitlik edebileceksiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir