Perşembe , 23 Mart 2023

Twitter Ve Futbol

Birileri futboldan rahatsız. Hatta futbolun sosyal medyaya yansımasından daha da rahatsız.

Mesela ülke gündemine dair o gün kötü bir olay oldu ise ve akşamda maç varsa siz gün içinde o maça dair twit atamazsınız, atarsanız da eleştirilirsiniz. Neden mi? Çünkü o gün  “….oldu sen hala bunu mu diyorsun” cuların günü. Ben buna “sosyal medya baskısı”  diyorum.

Neymiş efendim futbol maçları ile ülke gündemi soğutuluyor ve geçiştiriliyormuş. Bu da Twitter aracılığıyla yapılıyormuş. Zaten ülkemizde gündem öylesine hızlı değişiyor ki, dün yasını tuttuğumuzu bugün çoktan unutmuşuz oluyoruz. Hemde lig tatilken. İnsanlar geçim ve zaman sıkıntısına düşmüşken 90 dakikalarını futbola ayırıp stres atmaları sizde neden stres yaratıyor? Bu insanlar keyiflenmek için maç izleyip, twit atıyorlar çünkü maçımı evde yalnız bile izlesem artık kendi kendime konuşmuyorum diye mutlu oluyorlar. Ama öyle bir kesim varki bu etkileşimi onlara çok görüyor.

Bıktım futbol içeren trend topic görmekten” diyorlar. İyi de canım sen bunu söylüyorsun ama haftanın beş akşamı dizi izlemen yetmiyormuş gibi haftasonuda tekrarını izliyorsun. Kimsede sana iki defa da mı idrak ediyorsun demiyor.

Taraftar grupları twitterı ele geçirdi tadı kaçtı” diyorsun ama bu insanların konuşup seslerini ulaştırabilecekleri başka bir platform olmadığını unutuyorsun.

Birde haberciler var en çok da onlara kızıyorum. Neymiş efendim futbol twitleri atanlar gündemden bihaber,  aklı sadece futbola çalışan insanlarmış. Bu insanlar gündem uzak ve olaylara karşı tepkisiz olsaydı mesela gençliğe hitabe kaldırılacak söylentileri çıktığı zaman maç esnasında stadyumu gençliğe hitabeyle inletemezlerdi. Futbolla alakası dahi olmayan olaylara tepkilerini göstermek için pankartlar hazırlayamazlardı.

Hadi tüm bunları geçtim siz spor adı altında dünyanın en büyük endüstrisi olan futbola nasıl olur da dil uzatır, gereksiz, oyalayıcı dersiniz. Evet oyalayıcı. Sinemaya gitmek, tiyatro izlemek neyse futbol izlemekte ayrı bir kültürdür. İşin içinde holiganlar var diye siz bu kültürü yok sayamazsınız.Madem insanları bu kadar düşünüyorsunuz, bu endüstriden ne kadar insanın geçimini sağladığını düşündünüz mü hiç? Futbolcular, teknik adamlar çok para kazanıyormuş. Tabi haklısınız. Oyuncular, yönetmenler hatta gazeteci, haberci adı altında geçinenler karın tokluğuna çalışıyor!!

Yanlış mı düşünüyorum diyorum ama bu spor dünyanın her yerinde hemen hemen aynı ilgiyi görüyor. Mesela İspanya’da teröre ve iç meselelere rağmen insanlar Barcelona-Real Madrid maçını izlediler diye ülke sorununu yok  saymış olmuyorlar. Bir nevi terapi oluyor bu onlar için. Hatta bu futbol maçı öyle bir terapiki başka milletlerden insanların 90 dakikasını güzel kılıyor.

Sorunu futbol sevipte Twitter kullananlarda değil kendinde aramalısın. Çünkü Twitter öyle bir mecraki istemediğin hiç kimseyi takip etmek zorunda değilsin. Yani o sıkıcı dediğin futbol twitlerinden uzaklaşabilmek senin elinde. Trend Topice çıkan futbol terimleri de seni rahatsız ediyorsa sana söyleyebileceğim tek şey ”Bu mecrada da demokrasi işliyor ve çoğunluk hangi olguyu isterse o iktidar oluyor.”  Ve sen bu durumdan rahatsızsan yine de çok şanslısın. Çünkü o süreçte diğer ülkelerin tt listelerini takip ederek hem genel kültürünü arttırırsın hem de o küçümsediğin futbol tt listesinden uzaklaşmış olursun. Yine de olmaz ben rahatsızım Twitterın her yerinden futbol fışkırmasına diyorsan..Üzülme..Teknolojide çare tükenmez..Mutlaka sana uygun bir mecra vardır;)

Okuyan herkese sevgiler..

Hakkında SinemCoskun

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir