Pazartesi , 27 Haziran 2022

Twitter Yazma Becerisini Geliştiriyor mu?

TWİTTER YAZMA BECERİSİNİ GELİŞTİRİYOR MU?
Twitter’ın bu açıdan bir diğer dikkat çeken özelliği, hızlı şekilde geri dönüşe imkan tanıması. Yazdıklarınıza saniyeler içerisinde tepki alabileceğiniz gibi bu doğrultuda, interaktif bir şekilde yazım tekniğinizde, anlatım tarzınızda isteyerek ya da farkında olmadan bir değişikliğe gidebilirsiniz. O yüzden de Twitter’ın yazma becerisini geliştirdiğini söyleyenler hiç de azınlıkta değil. Çünkü, genel olarak sosyal medya, tanınmış isimler kadar tanınmamış isimlerin de – varsa – okuyucuyla yakınlaşmasına, fikir alışverişinde bulunmasına önayak oluyor. Bu bakımdan, Twitter için okurun üretim sürecine dahil olduğu bir alan demek yanlış olmaz. Twitter’daki edebiyat örneklerine baktığımızda ise, bu yeni yazma biçiminin önemini biraz daha iyi anlayabiliyoruz. Örneğin, dünyada trend olmuş kavramlardan biri ‘Twitter fiction’. Hatta Thaumatrope adında bir dergi var, ilk Twitter fiction dergisi… En fazla 140 vuruştan oluşan hikayelerin yayınlandığı derginin yazarlarından Nathan E. Lilly, Ernest Hemingway’in kısa hikayesini ‘harika bir Twitter fiction örneği’ olarak gösteriyor: “Satılık: Bebek ayakkabıları. Hiç giyilmemiş.” Hemingway’in kendisi de bu hikayesinin en iyi hikayesi olduğunu söylemişti. O yüzden 140 vuruşta hikaye yazmak, kimine göre az kelimeyle çok şey anlatmak manasına geliyor. Yani yeni bir mecradan fazlası; bu yazma biçiminin varoluşundan öte edebi değerinin karşılığını bulmasıyla alakalı.”

Dosyanın devamı Sabit Fikir dergisinde. Dosya Twitter’daki edebiyatçıların da görüşlerini alarak, onların neden böyle bir araca ihtiyaç duyduklarını da sorguluyor. Ayrıca Twitter’ın edebiyatı köreltmeye mi, yoksa yeniden üretime mi yönlendirdiği de dosyanın en can alıcı soruları arasında kendine yer buluyor.

Ceren Çıplak ise sokağa Twitter’ı soruyor. Yönelttiği soru: “Twitter sizin için ne ifade ediyor?”

Edebiyatdışı bölümünde Doğu Yücel ile müzik üzerine yapılan keyifli bir söyleşi yer alırken Ömer Türkeş, Kaya Genç, Hayati Roman, Selçuk Uygur, Sedat Demir, küçük İskender, Faruk Duman, Hakan Bıçakçı, Ayşe Düzkan ve Aysu Önen gibi pek çok ismin eleştiri yazıları da Sabit Fikir’in birinci yaşını kutladığı mart sayısında bulunuyor.

Ayrıca dergide bu ay “Okuma Listeniz”de Sibel Oral’ın “nutku tutulanlara” yaptığı öneriler, Oylum Yılmaz’ın Walter Benjamin’in “Fotoğrafın Kısa Tarihi” adlı kitabını anlattığı yazısı ve Melikşah Altuntaş’ın !F Istanbul’dan seçtiği iki filme dair izlenimleri de okuyucularla buluşuyor.

Kapak illüstrasyonunu genç çizer Sedat Girgin’in yaptığı dergide, edebiyat ve yayıncılık dünyasından haberler ile düşünce özgürlüğü ihlâlleri de yer alıyor.

sabitfikir

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir