Cumartesi , 2 Temmuz 2022

Twitter’da Sizi Taciz Edenlere Karşı Yapmanız Gerekenler

Öncelikle hepinize merhabalar, uzun bir aradan sonra tekrar size bir yazımı iletmek benim için çok güzel bir duygu oldu. Bir çok takipçimden telefon, mail yada DM yolu ile şikayetler aldım. Twitter hesaplarına sürekli taciz mesajları geliyormuş. Evet aslında çok sıkıcı bir durum şunu da belirtmek istiyorum taciz mesajları derken reklam mesajlarından bahsetmiyorum bu konuyu bir sonra ki yazımda ele alacağım zaten.

Bayan arkadaşlarımıza sürekli bazı erkek kullanıcılardan rahatsız edici taciz mesajları geliyormuş. Bir çok bayan arkadaş bu kişilerin hesaplarını benim kapatmamı istediler. Bir şey yapmadım çünkü TCK’ya göre bunu yapmak suç. Bu yüzden bu kişilere bazı önerilerde bulundum gerek bazı avukatlar aracılığı ile dava süreci başlattık. İşte o önerilerim :

Size muhtemelen evlenelim, çok güzelsiniz yada buna benzer mesajlar atıyorlardır. Bunun için öncelikle sakın ola ki cevap vermeyin bu tartışmaya girmeniz ileri ki süreçte sizi suçlu duruma düşürebilir. Öncelikle DM’i ekran görüntüsü alın. Aldığınız ekran görüntüsü elinizde kalsın çünkü hesap sizi engellediği zaman DM silinebilir. Ekran görüntüsü aldıktan sonra kişiyi engelleyin. Kişi size tekrar ulaşmak isteyecektir. Bu tür olaylarla da karşılaştım sürekli farklı farklı rumuzlu hesaplarla size karşı bir SPAM başlatacaktır. Bir süre sonra bundan korkmaya başlayacağınız için canınız sıkılacaktır. Bütün DM lerin ekran görüntüsünü alın. Aldığınız ekran görüntülerini bir CD’ye kopyalayın ve “Kişilik Hakkı”nızı kullanmak için bir avukat aracılığı ile yada bireysel olarak adliyeye gidip suç duyurusunda bulunun. Savcılık gereken işleri yapacaktır. Bunun haricinde de yapacağınız pek fazla bir şey yok çünkü orası her türlü mahlukatın bulunduğu bir ortam ve o ortamda HUKUK işlevsellik yapmadığı sürece siz asla taciz mesajlarından kurtulamayacaksınız yada kullanmayacaksınız kurtulmanız sadece bunlarla olabilir.

 

Aslında bu yazıda bahsettiğim olay hepinizin bildiği ancak hiç bir zaman yapmadığı bir olaydı. Ben bu yazıyı yazarak sizlere bu olayları yaşadığınız zaman yapmanız gerekeni hatırlatmak istedim. En küçük bir yardımım dokunduysa ne mutlu. Esen Kalın…

Örnek :

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Bilgilendirme için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir