Perşembe , 7 Temmuz 2022

Twitter’da Takipçi Arttırma Açığı mı Var?

Sosyal medyada dilden dile dolaşan Twitter’da açık bulunduğu ve bu açık sayesinde takipçi sayısının basit bir şekilde yükseliyormuş şeklindeki duyumlar çoğu kişiyi heyecanlandırdı. Twitter’da bulunan bu açık Twitter’ın başına bela olduğu ve bunun farkında olan yetkililerin bu açığın önüne geçmediği söyleyiniyor.

Bu açık sayesinde takipçi sayısı kolayca artıyor ancak açık kullanıcıya takipçi kazandırmıyor sadece sayılar üzerinde oynama yapılabiliyor ve bu sayede takipçi sayısı yüksek gözüküyor. Tarayıcı destekli sitelerde oynamalar yapıldığını herkes biliyor.

Örneğin bir internet sitesi üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz bu sizin kendi bilgisayarınızda görünür sayfayı yenilediğiniz zaman bunlar kaybolur site eski haline geri gelir. Ama Twitter’daki bu oynama kalıcı olarak kalıyormuş ne tür kod parçacıkları kullanılarak bunun  yapıldığı muamma.

Twitter yetkilileri bunu öğrenirse ne olur?

Twitter kullanan kişilerin böyle bir şey yaptığının farkına varan yetkililer Twitter’da takipçi sayısını sıfırlıya bilir hatta Twitter’da hesaplarını tamamen askıya alınabilir yani kapatılır.

Güvenlik Açığı Nedir?

“The National Institute of Standards and Technology (NIST) güvenlik açığını; kötü niyetli bir kişinin politikaları bozmak amacıyla istismar edebileceği yazılım zayıflığı olarak tanımlar. Örnek vermek gerekirse; kötü niyetli bir kullanıcı, bir açığı bir bilgisayar veya ağdaki erişim ve/veya izin yetkilerini genişletecek şekilde kullanabilir.

Gartner açık tanımını insanlar ve süreçler açısından biraz daha genişleterek güvenlik açığını, bir teknoloji, süreç veya yönetimde BT güvenliğini tehlikeye atmak için kullanılabilecek zayıflık olarak tanımlar. Hangi perspektiften bakılırsa bakılsın yazılımdaki bu kusurlar kötü niyetli bir kullanıcı tarafından teknolojileri kötüye kullanmak, BT ve iş süreçlerini çalmak, değiştirmek veya aksatmak için kullanılabilir ve bu da firma için zaman, para ve güven kaybı demektir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir