Salı , 28 Kasım 2023

Twitter’ın ‘dünya liderleri’ istatistikleri

ABD’li halkla ilişkiler firması Burson-Marsteller’ın yaptığı Twitter araştırması, dünya liderlenin mikro blog sitesini ne kadar kullandıklarını ve sosyal ağda ne kadar popüler olduklarını gözler önüne serdi. 43 dilde tweet atan liderlerin en ünlüsü ABD Başkanı Barack Obama.

“Twiplomacy” olarak adı verilen araştırmada öne çıkan sonuçlardan biri, dünya liderlerinin üçte ikisinin Twitterverse’e (Twitter düyasının kapsadığı siber alan) üye olduğu. ABD Başkanı Barack Obama’nın geçtiğimiz hafta eşcinsel evliliği konu alan tweet’i ise mikro blog sayfasının kurulduğu günden bu yana en çok re-tweet edilen (kullanıcılar tarafından tekrar gönderilen) mesajı oldu

Burson-Marsteller’ın araştırması, 125 ülkede 264 hükümet yetkilisinin hesabını kapsıyor. Toplamda 264 dünya liderinin Twitter üyeliği bulunuyor. Liderler, bugüne kadar 350 binden fazla tweet atarken, toplam takipçi sayıları da 52 milyonun üzerinde.

Takipçileri ne kadar fazla olsa da, ‘Twitter liderleri’nin üçte biri diğer dünya liderlerini takip etmiyor. Hatta onlarca lider, Twitter’da bir kişiyi bile takip ettikleri listesine eklemiş değil. Buna rağmen, liderler takipçileriyle diyaloğa giriyor. Bunu en çok yapan Uganda Başbakanı Amama Mbabazi ve Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame. Her ikisinin attığı her 10 tweet’ten dokuzu, cevap niteliği taşıyor.

Dünya liderleri, 43 dilde tweet atarken, en çok kullanılan dil, 90 liderin dili olan İngilizce. 41 lider tarafından kullanılan İspanyolca ikinci sırada. Fransızca 25 liderle üçüncü, Arapça 17 liderle dördüncü.

Araştırma ekibinde yer alan Matthias Luefkens, “G-20 liderlerinden 16’sı, Twitter’ı aktif olarak politika amaçlı kullanıyor. Ancak Çin, Suudi Arabistan, Endonezya ve İtalya liderlerinin hala Twitterverse’e katılmamış olmaları hayal kırıklığı yaratıyor… En ilginç olan, dünyanın İngilizce ve İspanyolca tweetler arasında nasıl bölünmüş olduğunu görmek” dedi.

Burson-Marsteller’ın bu ay içinde gerçekleştirdiği araştırma, tweet’ler, re-tweet’ler ve hashgtag’ler (etiketler) gibi 30 değişkene dayanılarak yapıldı. Luefkens, Twitter şirketinin araştırmada rol almadığını belirtti.

EN ÜNLÜ OBAMA

Twitter’ın dünya liderleri listesinden çok takipçisi olan isim, 17.8 milyon takipçiyle ABD Başkanı Barack Obama. Luefkens, Obama’nın tweet’lerinin çok azını kendisinin yazdığını, bunlardan bir tanesinin Sevgililer Günü’nde First Lady Michelle Obama’ya gönderdiği tweet olduğunu belirtti.

Obama’nın, 9 Mayıs günü gönderdiği, “eşcinsel çiftlerin evlenmesine izin verilmelidir” tweet’i, 62 bin re-tweet ile Twitter tarihinin en popüler mesajı oldu. Obama hakkında geçtiğimiz hafta içinde 257 bin tweet atılırken, başkanlık seçimindeki rakibi Mitt Romney hakkında atılan tweet sayısı 223 binde kaldı.

Politikacıların, Twitter hesaplarını en çok seçim kampanyası döneminde aktif kullandıkları, seçildikten sonra ise sessizliğe gömüldükleri de biliniyor. Bu duruma en iyi iki örnek, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff ve Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande.

(ntvmsnbc)

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir