Perşembe , 26 Mayıs 2022

Twitter’ın son kurbanı Kamil Sönmez oldu

Ünlü türkücü Kamil Sönmez dün (4 Aralık 2012) beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Twitter gündemini bir anda değiştiren bu olay her zamanki gibi bilgi kirliliğine de neden oldu.

Kamil Sönmez, bu haberin girildiği anda yaşam mücadelesine devam ediyor. Ama, her rahmetli namzeti ünlü gibi, Kamil Sönmez hakkında da “Öldü” haberleri Twitter’da yayılmaya başladı. Yaptığım araştırmalar bu “fısıltı”nın ilk kimden ortaya çıktığına beni götüremedi. Büyük ihtimalle bu tweet’i atan kişi tweet’ini sildi. Ama Kamil Sönmez’in vefat ettiği iddiası bir anda ışık hızı ile yayıldı. Birçok kişi başsağlığı dileklerinde bulundu bu süre içinde. Kısa sürede TT listesine giren Kamil Sönmez hakkında ailesinden “Hala yoğun bakımda. Ölmedi” açıklaması geldi.

Twitter her ne kadar hızlı bilgi kaynağı olsa da bilgi kirliliğinin de önüne geçemiyor. Doğru haberi almak için ilk bakacağınız yerler haber siteleri olmalıdır. Twitter’da yalan haber ihtimali yüksek iken haber sitelerinde bu oran çok düşük oluyor.

Sosyal medya maalesef bilgi kirliliğinin önüne geçemedi. Bunun tek çaresi kullanıcıların “doğru bilgiyi” alana kadar kesin konuşmamasıdır.

Son düzenleme: Kamil Sönmez 20 aralık 2012 günü hayatını kaybetmiştir. Allah rahmet eylesin.

Hakkında SMH MAKALE

2 comments

  1. Ünlü Türkücünün ölüm haberi bu adresten yayılmış olabilir . İşte O haber http://www.habertire.com/kamil-sonmez-oldu-haberi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir