Cumartesi , 25 Mart 2023

Ücretsiz, Yeni Nesil Mobil İletişim Aracı: WeChat

Whatsapp, Skype, Viber, Tango derken her yanımız mobil uygulama doldu ve bunlara her gün bir yenisi ekleniyor. Hepsinin becerileri ve kaliteleri birbirinden farklı. Bugünkü yazımda özellikle sosyal medyada son günlerde adını sıkça duyduğum WeChat’ten bahsedeceğim.

WeChat Nedir?

WeChat, “tüm dünyada 200 milyondan fazla kullanıcısı olan, metin, ses ve görüntülü sohbet özelliklerini bir araya getiren ve sadece bunlarla sınırlı olmayan, ÜCRETSİZ, ‘yeni nesil mobil iletişim aracıdır.” şeklinde tanımlarsak pek de yanılmış olmayız.

Uygulama anda iOS, Android, Windowsphone ve Symbian işletim sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Kendilerini dışlanmış gibi hisseden Blackberry kullanıcıları da çok üzülmesin çünkü uygulamanın Blackberry versiyonu da yakında piyasaya sürülecekmiş. Uygulamayı indirmek için ilgili mobil uygulama mağazasına giderek WeChat’i arattırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca uygulamanın global sitesine www.wechatapp.com adresinden de ulaşabilirsiniz.

WeChat ile Neler yapabilirim?

Metin mesajı, Sesli mesaj(bas-konuş) ,görüntülü sohbet, yakın çevrendeki Wechat kullanıcılarını bulma (look Around),Moments ile anını paylaşırken paylaşmak istediğin fotoğraflara instagramda olduğu gibi filtre uygulayarak daha güzel hale getirmek ve daha niceleri bu programın özellikleri içerisinde var.

Haliyle bu kadar çok özelliği bir arada barındıran WeChat kimi kullanıcıların veya kullanmak isteyenlerin biraz kafasını karıştırmakta. Kendi çapımda size yardımcı olacağını düşündüğüm ilk kayıttan itibaren sonraki aşamalara kadar yapmanız gerekenleri anlatan küçük bir kullanım kılavuzu hazırladım.

WeChat’e Kayıt

Programı yüklediniz ilk girişte 4-5 kare tanıtım yapan ekran görüntüleri bulunmaktadır. Akıllı telefonunuzun ekranından kaydırarak giriş ekranına gidiniz.(Ben biraz geç algıladım sağdan sola parmak hareketini de J )

Giriş ekranı geldiğinde iki şekilde kayıt olabiliyoruz. İster facebook hesabımız ile eşleştirerek isterseniz de Sign up’a dokunarak cep telefonu numaranızı girerek kayıt olabilirsiniz.

Cep Telefonu Numaranızla kayıt olduğunuzda yapmanız gerekenler:

Numaranızla ile kayıttan sonra cep telefonunuza gelen 4 haneli onay kodu ile Wechat’e giriş yapıyoruz. Girişle beraber gelen ilk ekranda telefon rehberinizle eşleştirip eşleştirmeyeceğinizi sormaktadır.’Enable’ seçerseniz rehberinizde kayıtlı olan kişilerin WeChat kullanıp kullanmadıklarını görebilirsiniz. WeChat’e kayıtlı olan kişilerin yanında ‘add’ ibaresi bulunur. WeChat kullanmayan arkadaşlarınızı davet etmek isterseniz, isimlerinin yanındaki ‘invite’ seçeneğine tıklayabilirsiniz. Unutmayın Wechat arkadaş listenizde ne kadar çok kişi var ise Wechat’te o kadar çok eğlenirsiniz J

WeChat kayıt İşleminden sonra yapmanızın faydalı olacağını düşündüğüm ayarlar

Kayıt işleminden sonra ilk olarak Wechat ID, ülke seçimi, profil ayarlarınızı tamamlayalım. Peki, bunları nasıl yapacaksınız?

Ekranınızın altında 4 adet kategori vardır ve bunlar sırası ile ‘Chats/Sohbet’,’Contacts/arkadaşlar’,’Social/sosyal’,ve ‘Settings/ayarlar’

İlk olarak ‘Settings’ ekranından ‘My Accounts(hesabım)’ a giderek gerekli ayarlarımızı yapacağız. WeChat Kullanıcı adımız ve Şifremizi belirleyelim

WeChat ID: (WeChat kullanıcı adı)

Genel olarak bakıldığında bazı kişiler sohbet ettiği diğer insanlara cep telefonu numarasını vermek istemez. WeChat ID işte sanki tam da bu sıkıntıyı yaşayan kullanıcılar için tasarlanmış. Kullanıcı adınızı belirledikten sonra diğer kullanıcıların sizi arkadaş olarak rehberlerine ekleyebilmeleri için telefon numarası yerine WeChat ID’nizi vermeniz yeterli. Aynı zamanda WeChat ID, telefon numarasına göre akılda tutması çok daha kolay. Hızlıca WeChat ID’nizi söyler sonrasında da metin mesajı ile dilerseniz karşınızdakinin numarasını alabilirsiniz. Aşağıdaki görselde uygulamalı olarak anlatmaya çalıştım..

Burada iki önemli konu var. Kullanıcı adınızı iyi seçin çünkü bir kez değiştirme hakkınız var ve seçeceğiniz ID en az 6 karakter olmalı.

 

Password (Şifre)

Kayıt olurken gelen 4 hane onay kodu sadece WeChat’e ilk kez giriş yaparken kullanılıyor. Sonraki girişlerimiz için kendimize ait bir şifre belirlememiz gerekmekte.

WeChat ID imizi belirlemek için gittiğimiz ekranın en alt kısmında ‘Password’ yazan yere dokunduğumuzda gelen ekrana belirlediğimiz şifreyi girerek onaylıyoruz.

Bu işlemlerden sonra WeChat e girişlerimizde Kullanıcı adımızı kullanarak giriş yapabiliriz.

My Account ekranında bulunan diğer ayarlarımız ise eğer ilk hesabımızı facebook üzerinden açtıysanız ‘Phone’ kısmına dokunarak Telefon numaranızı ekleyebilirsiniz. Böylelikle arkadaşlarınızın sizi wechat’te bulup eklemesine olanak sağlamış olursunuz.

Eğer ilk kaydınızı telefon numaranız ile yaptıysanız hesabınızı facebook ile eşleştirebilirsiniz.

WeChat ID imizi ve şifremizi belirlediğimize göre artık Profil ayarlarımızı yapalım. Profil fotoğrafımızı cinsiyet gibi özelliklerimizi belirleyelim.

My Profile Ayarları

Settings ekranına gelelim. Üstteki görselde gördüğümüz bilgileri sırasıyla girelim.’Name’ kısmına görünecek ismimizi ,‘Gender’ yazan kısma cinsiyet bilgilerimizi,‘Region’ yazan kısma ülke bilgilerimizi giriyoruz. Burada zorluk yaşayacağınız kısım galiba Türkiye’yi bulmak. Ülkelerden en aşağıya gelip others kategorisine sonrada sağdaki panelden Turkey’i seçip ‘Done’ tıklıyoruz. Türkiye piyasasına giren WeChat tahminimce en kısa sürede Türkiye’yi Others kategorisinden çıkartacaktır.

Eh birde What’s Up yazıyor. Ben oraya twitter adresimi yazdım…

İleri de anlatacağımız özellikler bazen telefonumuza otomatik yüklenmemiş olabiliyor. Onun için ilk başta Settings ekranına gelip ‘Plug-ins’ ekranına gelip oradan en alt kısımda ‘Uninstalled’ kısmında yüklenmemiş plug-in leri kuruyoruz.(Genelde drift bottle ve Look Around kurulmamış olabiliyor)


QR CODE

İlk Olarak QR Code nedir? Ne işe yarar? Ondan bahsedeyim ve QR code ile yapabileceklerinizi bu başlık altında anlatayım. QR Code sizin WeChat barkodunuz. Yani diğer kullanıcılar akıllı telefonları ile sizin QR code’unuzu taratarak sizi WeChat’ten arkadaş olarak ekleyebiliyor.


MY QR NAME CARD

‘Settings’ ekranından QR Code’u seçin.Alt kısımda yukarıda gördüğünüz QR kodunuz görüntülenecektir.Sağ üst köşede bulunan (…) tuşuna tıkladığınızda karşınıza 3 tane seçenek içeren bir menü açılacaktır..

Share QR Code:QR Code’unuzu facebook’ta arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlar.

Change Style:QR Code görselinizi değiştirerek en sevdiğiniz QR Code u seçebilirsiniz.

Save QR Code to Phone: QR Code’unuzu Kaydetmenizi sağlar.

Peki QR code’unu paylaşan bir arkadaşımızı gördük nasıl ekleyeceğiz dediniz değil mi?

Bu sefer Social Ekranına dokunuyoruz. Gelen Ekrandan ‘Add Contacts’ menüsüne giriş yaptıktan Sonra ‘QR Code’ seçiyoruz. Gelen Ekrana QR code görselini taratarak arkadaşımızı buluyoruz.

BİLGİSAYARINIZDAN WeChat kullanmak

QR Code Tanımlatarak Bilgisayarımızdan da Wechat’i kullanmak mı? Yok artık !!! Denemeden edemiyorum. Bakıldığında gerekli mi diye düşündüm ilk başta ama biraz kullanınca anladım. Şimdi eve geldiniz akıllı telefonunuzu sarja takmanız lazım ama ona bağlı da yaşamak istemiyorsunuz işte o zaman pc den kullanmak o kadar güzel oluyor ki. Nasıl mı?

Sırası ile anlatalım

1-İlk başta Bilgisayarınızdan web.wechatapp.com adresine giriş yapıyorsunuz.(Eğer sayfa Çince ise sağ üst kısımda bulunan dil seçeneklerinde ‘EN’ ye tıklarsanız İngilizce diline geçiş yaparsınız).

2-Telefonunuzdan ise sırasıyla Chat ekranına geliyorsunuz. Sağüst Köşedeki yıldız’a dokunuyorsunuz. Web WeChat giriş yapıp gelen ekrandan Start’a dokunuyoruz.

3- web.wechatapp.com adresinde açılan sayfa da çıkan QR Code’u taratıyoruz. Tarattıktan sonra telefonunuzda çıkan ekranda OK’e basıyoruz.

4-İnternet sağlayıcınıza aktarılan WeChat bilgileriniz ile artık Web WeChat’ten hızlı yazarak Sohbet edebilirsiniz.


MY Moments

Gelelim Settings Ekranındaki My moments ekranına neler yapılır? Nedir?

Moments Facebooktaki haber kaynağına benziyor. Arkadaşlarınızın durum güncellemelerini, eklediği fotografları görebildiğiniz bir özellik Moments özelliği.

My moments ekranı ise sizin moments sayfanızı düzenlediğiniz paylaşım yaptığın ekran.

Neler yapabilirsiniz?

Fotoğraf çekebilir, çektiğiniz fotoğraflara instgramdaki gibi filtre uygulayarak Facebook’ta ve kendi My moments ekranınızda paylaşabilirsiniz.


Yaptığınız bu paylaşımlar Moments’a ekranına düşer ve paylaşımlarınıza arkadaşlarınız yorum yapabilir ve beğenebilir. Kimlerin beğendiğini ve yorum yaptığını ise aşağıdaki görselde gösterdiği gibi sağ üst köşedeki (…) üç nokta tıklayarak gelen menüdeki ‘Friends’ Comments ‘ dokunarak görebilirsiniz. Gizlilik ayarlarında paylaşımlarınızı kimlere ya da hangi gruplara göre sınırlandırabileceğinizi de seçebiliyorsunuz.

Chat Background

Sohbet ekranınızın arka planından sıkıldınız. İster WeChat’in önerdikleri ister telefonunuzda kayıtlı görsellerden ya da hemen çekeğiniz bir fotoğraf ile arka plan oluşturabilirsiniz.


Settings ekranında şimdilik bunlar yeterli olacaktır. Artık Social Menüsüne gelelim.

Social Menüsü

Alt ekrandaki 3.Menüye tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sırasıyla açıklayalım.

Moments

Arkadaşlarınızın paylaşımlarına, neler yaptığına bakar paylaşımlarını beğenebilir veya yorum yapabilirsiniz.


Add Contacts

Galiba en önemli alanımız arkadaş ekleme ekranı. Burada çok fazla arkadaş ekleme şekli var. Ama Türkiye de yeni olan bu uygulama için galiba ‘Add by ID’ ‘QR Code’ ‘Mobile contacts’ özelliklerini bilmemiz yeterli olacaktır. Birde görselde de gördüğünüz üzere Official Accounts kısmı var su an için aktif olmayan bu kısımda ilerleyen zamanda markaların ve sanatçıların isim kartları yer alacak. En azından yaygın olduğu ülkelerde bu böyle. Şimdilik kimlerin olacağı sır gibi saklanan bu resmi hesaplar bölümü için de hummalı bir çalışma olduğu söylentiler arasında. Yani sevdiğiniz sanatçıya twitter’da olduğu gibi direk ulaşabilecek ya da mesaj atabileceksiniz. Hatta ve hatta görüntülü bile konuşabilirsiniz belki de ;)


Sırasıyla ekleme şekillerini anlatalım.

Add By ID

Arkadaşınızın WeChat ID’sini veya cep numarasını bu ekrana girerek arkadaşlık talebi yollayabilirsiniz.

QR Code

Yazımın başında anlattığım gibi ‘QR Code’ görselini paylaşan arkadaşlarınızın kodunu taratarak ekleyebilirsiniz. Ya da aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi telefonunuzda bulunan bir QR Code görselini ‘Choose Existing’e dokunduktan sonra bulunduğu klasörden tanımlatarak da ekleyebilirsiniz.


Mobile Contacts

Rehberinizdeki kişileri eklemek için bu ekrana gelmeniz yeterlidir. Rehberinizde olan kişiler WeChat kullanıcısı ise yanında ‘Add’ vardır. Listenin üstünde bulunuyor olacaklardır. Eğer Kullanıcı değiller ise isimlerinin yanlarında ‘Invite’ yazacaktır. Invite seçeneğine tıklayarak arkadaşınızı sms ile WeChat’e davet edebilirsiniz. .


Look Around

İşte WeChat social menüsünün en afilli buluşu Look Around. Türkçesi ‘Etrafına bak’ demek. Look Around’a küçük bir dokunuş ve yakın çevrende bulunan tüm WeChat kullanıcıları çıksın. Yurtdışında bir sosyal ortamda insanlar bu özelliği oldukça çok kullanıyormuş ;)


Shake

Canın mı sıkıldı? ne yapsam acaba diyorsun, işte o zaman o kadar güzel oluyor ki anlatamam. Shake yani salla çalkala anlamına gelen bu özellik çok eğlenceli. Al telefonunu eline küçük bir bilek hareketi yap. Sonra dünya üzerinde seninle aynı anda telefonunu sallayan bir kişi ile eşleştirsin. İlk başlarda genelde doğudan insanlar ile eşleştirirken bu aralar Türk gelmeye başladı galiba Türkiye’de de artık kullanıcısı oldukça artmaya başladı.


Drift Bottle

Issız bir adaya düşsem yanına alacağın üç şey geyiğinden sıkılanlar için yeni seçenek; ıssız bir adaya düşsen okyanusa göndermek üzere bir şişenin içine nasıl bir not bırakırsın sorusunun cevabı…Bırakılan diğer şişelerdeki notları rastgele alın okuyun ister cevap atın ister geri denize bırakın.


Contacts

WeChat arkadaş listenizi görebileceğiniz menüdür. Arkadaş listenize buradan ulaşabilirsiniz.

Chat

Ve geldik asıl mevzuya; sohbet, bas-konuş, ifadeler, HD kalitesinde görüntülü konuşma özelliklerinin bulunduğu ekrana. Sohbet ekranı hem kolay kullanımlı hem de oldukça eğlenceli… sırası ile özelliklerini açıklayalım.

Bas-Konuş

Sohbet ekranına telsiz modunu getirmiş WeChat. Görselde gördüğünüz 1numaralı tuşa  tıklayın. Gelen ‘hold to Talk’ tuşuna (2 numara) basılı tutarak mesajımızı seslendirip parmağımızı kaldırıyoruz. Sesli mesajımız anında gönderiliyor, hepsi bu.


Video Call

3 numaralı butona tıkladığımızda görselde gördüğümüz şekilde bir ekran oluyor. Buradan Video Call’a dokunduğumuzda sohbet ettiğimiz arkadaşımıza görüntülü konuşma daveti yolluyoruz. Ve karşı taraf kabul ettiğinde Hd kalitesinde görüntülü konuşma yapmanın keyfine varıyoruz.


Tabi Bu ekrandan sadece görüntülü konuşma değil lokasyon bildirimizi, Name card ve Fotoğraf paylaşımını da yapabiliyoruz.

Emotions

Wechat bizlere sohbet ekranını eğlenceli hale getirmek için çalışmış çabalamış. WeChat’e özel ifadeler kesmez ise kendiniz de yeni ifadeler indirebilirsiniz. Üstelik bu da ücretsiz.


Taş Kâğıt makas ve Zar Oyunu

4 numaralı ekrandaki el işareti veya zara tıklıyoruz. Arkadaşımıza yolluyoruz. Ama öncesinden iddianızı kararlaştırın! J

4 numaralı ekrandaki (+) işaretine tıkladıgımızda 5 No ekran görüntüsü oluşacaktır’. Download From Website’ yazısına dokunduktan sonra gelen 6 numaralı ekrandan beğendiğimiz bir ifadeye tıklayıp indiriyoruz.


Sanırım bugüne kadar WeChat hakkında yazılmış en kapsamlı inceleme yazısı oldu J Sosyal medyada son günlerde sıklıkla duyduğum WeChat Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Ünlü isimler de WeChat’e katılıp ortam kalabalıklaşmadan önce siz de şimdiden kendi WeChat ID’nizi alın. Benden söylemesi…

Bu arada bu yazıdan sonra hala aklınıza takılan sorular varsa, http://facebook.com/wechattr ya da http://twitter.com/WeChatTurkey hesaplarından kendilerine ulaşabilirsiniz. Bu hesaplar üzerinden verdikleri Türkçe destek, firmanın Türkiye pazarına olan bakışını ortaya koyan cinsten…

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

24 comments

 1. Cok guzel kullaniyordum birden bildirim ayatlari cince yada japonca oldu.ne msj geliyor nede ben yollayabiliyorum.lutfen rc efiyorum yardim

 2. kullanblrsem sevncam

 3. Nolur yardim edin hesabi silmezsem esimle bosanicam ailem yikiliyor nasil silinir yardim edin

 4. We chat uygulamasını indirdim. Ama dili ingilizce. Türkçe’ye nası çevirebilirim. ?

 5. ulan bırı cevap versn hesap sılmek ıstyrz

 6. we chat hesabını nasıl siliyoruz Lütfen yardımcı olur musunuz ??hesabı tamamen kapatmak istiyorum

 7. wechat nasıl hesap ve telefondan silinir

 8. we chatde whatsapp kullananları ekleyemiyormuyum arkadaş olarak

 9. wechat hesabı nasıl iptal ediliyor bilgisi olan var ise mesajlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 10. Mrb ben wechet kimliğimi iptal etmek istiyorum bu konu ile ilğili bana yardım etmenizi rica ediyorum..

 11. Iphone 4s e indirdim fakat login olduktan sonra unable to load dat hatası alıyorum bilgisi olan yardım edebilir mi ?

 12. Uygulama oldukça ilgimi çekti, yükleyip deneyecem mutlaka.

 13. konumu nasıl değiştirebliyoruz

 14. Renkli ve güzel gözüküyor.teşekkürler emeğinize

 15. biraz karmaşık ama rehber yazınız çok faydalı oldu teşekkür ederim.

 16. ücretli uygulamalardan iyice gına gelmişti wechat hızır gibi yetişti. kullanmaya başladım bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir