Pazar , 14 Ağustos 2022

Ukash Kart Kullanımı Nasıl Yapılır?

 

Ukash kart kullanımı oldukça basittir. Yasal satıcılardan aldığınız 19 haneli kodu ödeme ekranındaki value değerine kısmına yazarak karşısına tutarı yazıp ödeme butonuna bastığınızda tutar direkt olarak ekrana yansır ve ödeme işleminiz gerçekleşmiş olur. Ukash kartın kullanım alanları son zamanlarda artmış facebook, zygna gibi büyük oyun geliştirici firmaları bu sistem ile çalışmaya başlamışlardır. Birçok oyuncu şuanda ukash kartı kullanmakta ve oyunlarında karakter ve araç alarak oyunlarını daha zevkli hale getirmektedirler.

Ukash kart satışı yapan birçok yasal ve merdiven altı diye tabir ettiğimiz satıcılar bulunmaktadır. Bu yüzden bizler kart alırken kurumsal kimliğe sahip yasal işletmelerden alışveriş etmeliyiz ki herhangi bir sorun olduğunda karşımızda muhatap bulabilelim.

Ukash dolandırıcılığı yapan birçok site bulunmaktadır. Bu siteler sizlere ya sahte kullanılmış ukash kodu vermektedir yâda ukash bozdurma adı atlında elinizdeki kodu alıp parasını sizin hesabınıza yatıracağız deyip kodu aldıktan sonra ekranı kapatıp sizleri engellemektedirler.  Bu tür bir işleme mağruz kalmamak için alım ve bozum işlemlerinizi yasal firmalardan gerçekleştirmelisiniz. Girdiğiniz sitelerin iletişim kısımlarında firma adresi ofis telefonu vergi kimlik numaraları gibi bilgilerin olması gerekmektedir. Çünkü bu bilgiler ancak yasal işletmelerde vardır.

Ukash bozdurma işlemi diye adlandırılan olay aslında tam anlamıyla şudur. Satıcıdan kart aldınız internette beğendiğiniz bir ürün var diyelim mesela onitsukatiger ayakkabı alacaksınız girdiniz siteye ayakkabının fiyatı 90€ siz ukash satıcısından 100 € kod aldınız gittiniz ayakkabıyı satın aldınız. Ödeme işlemi sırasında sisteme 100€ değerindeki kartı yüklersiniz ödeme gerçekleşir ve sistem size 10€ para üstü olarak yeni bir kod verir. Sizde bu kodu eğer başka yerde değerlendirmeyecekseniz bunu kart aldığınız satıcıya gidip geri iade şeklinde teslim edebilirsiniz. Bu işleme ukash bozdurma yani ukash iade denilmektedir. Yasal ve yetkili satıcılar bu kodu alıp sistemden takas edip yeni bir kart oluşturup satışa sunabilme yetkilerine sahiptirler.

Ukash kart ülkemizde sayısal bir kod olarak satışı yapılsa da yurt dışında gerçek bir ödeme kuponu olarak satışı yapılmaktadır. Belçika’da carrefoursa mağazalarında fiş olarak satışı yapılmaktadır. Bu fişi ister benzin istasyonlarında dilerseniz diğer mağazalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnız ülkemizde ukash firmasının bankalar ile anlaşamamasından dolayı şuan sanal kart olarak kullanımı yapılmaktadır. Ukash kartın en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de her gün yüzlerce kod satışı yapılmaktadır. Ülkemizde güvenli bir şekilde ukash kart almak için kurumsal kimliğe sahip siteleri her zaman tercih etmeliyiz.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir