Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Uludağ Sözlük Video Yayına Açıldı

Sosyal platformlarda kendi imkanlarını sunmaya ve başka sitelere ihtiyaç duymadan paylaşımları devam ettirmeye çalışan sözlükler, görselleriyle başlayan yolculuklarına videolarla devam ediyor.

Son olarak Uludağ Sözlük’te, galerisinden sonra video paylaşımını da kendi adına sağlamaya başladı. Uludağ Sözlük Yazarları artık kendi sözlüklerinde diledikleri video’yu ekleyip paylaşabiliyorlar. Uludağ Sözlük Galeri gibi direkt olarak bilgisayardan veya belirtilen link adresinden yükleme yapılabilen Uludağ Sözlük video, yayınlandığı tarihten itibaren yoğun ilgiyle karşılaşarak gelecek günlerde sosyal medya içerisindeki video boyutunda da kendi adından söz ettirecek gibi.

Uludağ Sözlük admini Zall’ın yaptığı açıklamada; ” Bir süredir geliştirmesini yaptığımız uludağ sözlük video an itibari ile http://video.uludagsozluk.com adresinde yayına açıldı. Amacımız sözlüğe eklenmiş bütün video’ları kendi altyapımızda barındırmak. Uludağ Sözlük Galeri’de olduğu gibi her başlığa o başlıkla alakalı video’ların eklenmesi için hazırlandı. Zamanla çok miktarda video birikeceğini tahmin ettiğimizden ciddi server altyapısı hazırladık video ekleme şimdilik 2 yolla yapılabiliyor. Birincisi kendi bilgisayarınızdaki video dosyalarını upload etmek yoluyla. İkincisi ise youtube, facebook gibi sitelerdeki video bulunan sayfaların linkini vermek veya doğrudan internette bulunan bir video dosyasının adresini vermek şeklinde. Video upload’u resim upload’una göre daha çok zaman aldığı için sistemi ona göre hazırladık. Sayfanın geliştirilmesi hala devam ediyor. Çıkacak hatalar düzeltilecektir. ” sözlerine yer verdi.

Zamanla birikecek videoların, sağ frame’de beliren görseller gibi görünebileceğinin de mesajı verilmesi, sözlüklerin bu denli görsel ve videolarla desteklenmesi, salt yazı olarak algılanmasının dışına çıkarak internet dünyasına yeni pencereler açacağının habercisi.

Sade ve kullanışlı bir halde tasarlanan Uludağ Sözlük Video’ya ilk günden itibaren yoğun ilgi gösterilmesi, internet dünyasında Uludağ Sözlük’ün adını daha çok duyacağımızın da sinyalini veriyor.

http://video.uludagsozluk.com

 

 

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir