https://juragankomik.com
Pazartesi , 20 Mayıs 2024

Uludağ Sözlük Yeni Tasarımını Yayınladı

2005 yılında temelleri atılan ve interaktif sözlük dünyasının devlerinden olan Uludağ Sözlük, yeni tasarımını yayınladı.

Sosyal internet mecralarının büyük oyuncularından sözlükler, 2013 yılına doğru değişim süreçleri yaşarken Uludağ Sözlük’te bu değişime damgasını vurdu. Yeni özellikleri ve rahat kullanımıyla ” Uludağ Sözlük Yeni Tasarım”  olarak duyurulan sözlüğün yeni hali sözlük dünyasına yeni bir boyut niteliğinde.

Uludağ Sözlük’ün 2012 yılı içerisinde gerçekleştirdiği büyük teknik iyileştirme ve geliştirmeler, yeni tasarım içinde oldukça etkili oldu. Bunların başında Uludağ Sözlük Video (Haber: Uludağ Sözlük Video yayına açıldı)ve Uludağ Sözlük Quiz’i (Haber: Uludağ Sözlük Quiz) yeni tasarıma eklemek, bu özelliklerin daha aktif kullanılmasını sağlamak da kullanıcıları için sürpriz niteliğinde oldu.

Değişimin kaçınılmaz olduğunu sosyal medya ortamlarında, sözlük devlerinden İtü ve Ekşi Sözlük’ün Beta sürümlerine gelen eleştirilerin Uludağ Sözlük’e de gelmesi kaçınılmaz. Eski tasarıma alışmış, kullanımına adapte olmuş üyeleri yeni tasarıma ayak uydurmaya çalışma gayretleri Ekşi Sözlük’te bir türlü sağlanamamıştı fakat Uludağ’ın eski tasarıma yakın, yeni özellikler ve görünümüyle radikal değişim yerine birbirine uyumlu modern bir görünüm alması, Uludağ’da yeni tasarıma geçecek üyeleri çok da zorlamayacak gibi. Üstelik Uludağ Sözlük Yeni Tasarım’da yazarlara tema seçeneği de sunularak, diğer sözlüklere fark da atıldı.

 

Yeni tasarım içerisinde alışıldık sözlük durumundan tek frame haline gelen ve yeni butonlarıyla sözlük içinde hareketlenmeyi sağlayacak gelişmeler, sözlük kullanıcıları için oldukça önem arz ediyor. Tavsiyeler, takip ettiklerim, oylananlar gibi özellikleri üst panelde hizmete sunan yeni tasarım, sözlük dünyasının eğrisinin giderek kullanıcı odaklı olduğunun göstergesi.

Sözlükler yıllardır kaçınılmaz değişimini gerçekleştirirken, bu değişim içerisinde bilgi ve yorumlarıyla dünyayı anlatan sözlük yazarlarını yeni günler bekliyor. Uludağ Sözlük’ün değişimi, sözlük dünyasının daha çok uzun yıllar devam edeceğinin de bir nevi göstergesi.

Sosyal Medya Haber ailesi olarak, interaktif sözlük dünyasına ve Uludağ Sözlük yazarlarına yeni tasarımlarını güle güle kullanmalarını diliyoruz.


Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir