Perşembe , 2 Şubat 2023

Uluslararası Platformda Sosyal Ağlar İle Başarılı Olmak

Uluslararası Platformda Sosyal Ağlar İle Başarılı Olmak

Sosyal Ağlar iş dünyasını büyük oranda değiştirdi. Firmaların ve markaların dünyanın her yanındaki kitlelere kolayca ulaşmasıyla, ülkeler arasındaki fiziksel sınırlar önemini yitirmeye başladı. Facebook, Twitter, Youtube ve LinkedIn gibi sosyal ağlar markaların küresel olarak yükselmesinde büyük oranda kolaylık sağlıyorlar. Link paylaşımları, dijital pazarlama, e-ticaret gibi faktörler, firmaların tanıtımlarını yapmalarına ve ticari amaçlarına ulaşmalarına giden yeni teknikler olarak görülüyor.

Tüm bu kolaylıklar firmanın bir Facebook hesabı yaratması ve sayfasını insanların beğenmesini beklemesi anlamına gelmiyor. Küresel olarak çalışmak isteyen ve mevcut potansiyel kaynaklara ulaşmayı hedefleyen bir firmanın doğru şekilde yönlendirilen bir sosyal medya çalışmasına ihtiyacı vardır.

Bir sosyal medya stratejisi hazırlamak isteyen firmanın işi son derece ciddiye alması gerekir. Zira sosyal medya ile küresel boyutta müşterilere ulaşmak son derece detaylı olarak planlanmış ve doğru şekilde uygulanan bir çalışma yapıldığı zaman faydalı olacaktır. Yerel olarak son derece verimli kitlesel pazarlama stratejileri bulunan firmalar, uluslararası pazarlara ulaştıklarında ilk olarak kültürel farklılıklarla karşı karşıya olacaklardır. Stratejileri verimli şekilde yerel kültürlere adapte etmek ise ancak çok verimli çalışmalar sonucunda mümkün olmaktadır.

1.      Hedefinizi belirleyin

Müşteri kitlesini genişletmek isteyen ve küresel anlamda her geçen gün büyüyen pazardan payını almak isteyen firmaların hedefledikleri bölgelerdeki mevcut kültürel davranışlara hakim olması gerekmektedir. Örneğin, online alışveriş konusunda bir çalışma yapılmak isteniyorsa, hedeflenen bölgedeki insanların, internet üzerinden alışveriş yaparken neleri satın aldıkları, online alışveriş için ortalama olarak ne kadar bütçe ayırdıkları gibi bilgileri edinmek önemlidir. Aynı zamanda hedeflenecek bölgeyi seçmek de oldukça önemlidir. Çalışmanın bu aşamasında Google Global ve Google’ın Pazar Fırsatları Aracı son derece faydalı olabilmektedir. Örneğin, Pazar Fırsatları Aracı ile anahtar sözcükler tanımlayabilir ve bu anahtar sözcüklerin farklı bölge ve dillerde çeşitli kullanım şekillerini bulabilirsiniz.

2.      Doğru Sosyal Ağı Seçin

Facebook ve Twitter Avrupa ve ABD’de oldukça popüler sosyal ağlardır. Bundan dolayı dünyanın geri kalanında da çok kullanıldıkları düşünülebilir. Şüphesizdir ki, ikisi de küresel kullanıcı portföyüne sahiptir. Twitter, “Arap Baharı” sırasında önemli bir platform olarak gündeme geldiği için, Latin Amerika ve Orta Doğu’daki gelişen ekonomiye sahip ülkelerde her geçen gün daha da popülerleşmektedir. Bununla beraber, her ülkede kullanıcılar iletişim ihtiyaçlarına en uygun sosyal platformları tercih etmektedirler.

Ülkelere göre sosyal medya kullanımını inceleyecek olursak, Renren ve Ozone’un, özellikle Ozone’un sunduğu QQ adlı mesajlaşma servisi sebebiyle Çin’de oldukça popüler olduğunu görürüz. Bunun yanında Yandex, Rusya’da kullanımı en yaygın sosyal ağdır. Piyasanın lideri Güney Kore’de Cyworld, Finlandiya’da yarı milyondan fazla üyesi bulunan IRC Galleria’dır. Japonya’da sosyal ağ kullanıcılarının %80’i Mixi’yi tercih ederken, Fransa’da Facebook en popüler ağ olarak bilinmektedir.

Hedeflenen pazarlara uygun sosyal ağları kullanmak, kitlelere ulaşmak amacıyla çıkılan yolda, önemli bir adımdır.

3.      Ne Söyleyeceğinizi Bilin

Dünya çapında söylemlerde bulunurken, genel yanılgı söylemlerin her yerde aynı şekilde olması gerektiği şeklindedir. Farklı sosyal ağlarda hesaplar oluşturduktan sonra, aynı söylemleri Google Translate ya da benzeri bir uygulama kullanarak hedef kitlenin konuştuğu dillere çevirip yayınlamak sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu, en kolay yöntem olmakla birlikte uzun vadede çok da yararlı bir çalışma olmayacaktır. Sosyal medyada en önemli unsur etkileşimdir. Sosyal medya, pazarlamacıların bir olta gibi atıp, müşterilerin yakalanmasını bekleyeceği bir araç değildir.

En makul ve akılcı çözümlerden birisi, markaya bir kişilik yaratmak ve onu karakterize etmektir. Müşterilerle iletişim kurmak ve sorularını yanıtlamak markayı, kendilerine daha yakın ve kurumsal kimlikten uzak bir marka olarak görmelerini sağlayacaktır. Bunun yanında, hedef kitlenin konuştuğu dillere hakim olmak hatta markanın karakterine uygun olarak yöresel ağızları ve argoları kullanmak da son derece faydalı olacaktır. Her hedef piyasa için o dile hakim bir çalışanı bünyeye almak maliyetli olacağı gibi, uygun kriterlere sahip eleman bulmak da zor olabilir. Fakat bu uygulama, ülke sınırları dışında sosyal medya üzerinden yapılacak çalışmalarda en etkili yöntemdir.

4.      İnsanların Konuşmalarını İzleyin – Dilin Önemi

Eğer sosyal medyada anahtarın etkileşim olduğunu düşünecek olursak, söylenenleri anlamanın da hayati önem taşıdığı bilinmelidir. Bunun yanında, bir markanın kendisi hakkında söylenenleri yakından izlemesi ve kaynağı doğru şekilde tespit etmesi gerekir. SocialMention ve Sysomos gibi araçlar markalara dünyanın her yanında sosyal medya aracılığı ile haklarında söylenenleri izleme imkanı sunmaktadırlar. Bunlar gibi etkili izleme araçları işi hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Konuşulanları anladıktan sonra, anadili hedef bölgede konuşulan dil olan biri ile çalışarak onun yönlendirmesi ile hareket etmek ise, yapılabilecek en etkili hamle olacaktır.

5.      Tüm Ekibin Sosyal Medya Çalışmasına Katılmasını Sağlayın

Hedef piyasaları araştırmak, potansiyel müşterilerin nasıl hareket edeceğini tahmin etmek ve bunların karşılığında ne şekilde dönüşler yapılması gerektiğini bilmek sosyal medya stratejisinin en önemli anahtarlarıdır. Ne söyleneceğini ve nasıl söyleneceğini biliyor olmak sosyal medya çalışması sırasında markanın ağır hasarlar almasını önleyecektir. Dikkatsizce atılan bir adım ya da yanlış şekilde yapılan bir açıklama, markanın telafisi olmayacak şekilde zarar görmesine sebep olabilir. Bunun olmasını engellemek için yapılması gerekenler marka ile ilgili çalışan tüm ekibin sosyal medya stratejisi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak, kuralları doğru şekilde bildiğinden ve onları uyguladığından emin olmaktır. Aynı zamanda tüm ekibin kendini kampanyanın bir parçası olarak hissetmesi, başarıya giden yolda oldukça önemli bir adımdır.

Uluslararası alanda başarıyı hedefleyen bir marka için hedef piyasayı iyice anlamak ve bölgedeki potansiyel müşterileri ile nasıl etkileşime gireceğini bilmek son derece önemlidir. Sosyal Medya, markaların yeni pazarlara ulaşması ve markanın profilini yükseltmesi amacıyla kullanılabilecek son derece faydalı bir araçtır. Sosyal medya stratejisi belirlemek ve uygulamak vakit alan bir çalışmadır. Fakat bu zaman verimli olarak kullanılırsa, çalışma sonucunda çok karlı sonuçlar elde etmek mümkündür.

Hakkında Christian Arno

Christian Arno, dünyanın en popüler çeviri ajanslarından biri olan Lingo24’ün kurucusudur. 2001 yılında kurulan Lingo24’ün, 3 kıta üzerindeki 60 ülkede 150’den fazla çalışanı bulunmaktadır. Son on iki ay içinde aralarında MTV, Dünya Bankası ve American Express’in de bulunduğu her sektörden şirkete toplam kırk milyon sözcüğün üzerinde çeviri yapmıştır. Lingo24’ü Twitter’da takip edin: @Lingo24.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir