Cuma , 9 Aralık 2022

Üniversite Tercihlerine Online Yardımcılar

Yüz binlerce gencin merakla beklediği LYS sonuçları açıklandı. Dolayısıyla yerleştirmeler de başlamış oldu. Üniversiteye aday öğrenciler şimdi harıl harıl tercih yapacakları bölümleri araştırıyorlar. Peki, ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzun çok karışık olduğunun farkındasınız değil mi? Tamam, herkes kendince bir bölüm seçmiş, üniversiteleri araştırıyor. Bunun daha basit bir yöntemi yok mu? İşte burada devreye online tercih robotları devreye giriyor.

Bu işte kendini kanıtlamış iki site var: tercih.tv ve adayogrenci.com. ben ikisini de size kısaca anlatmaya çalışacağım.

İlk sitemiz Tercih.tv

Tercih.tv basit arayüzü ve hızı ile ön plana çıkıyor. Tercih.tv’ye girdiğinizde anasayfada SBS ve YGS-LYS tercihleri için iki butonun yer aldığını göreceksiniz. YGS-LYS tercihlerine tıklıyorsunuz ve karşınıza Türkiye haritası olan bir sayfa geliyor. Burada yapacağınız ilk şey haritadan üniversite okumak istediğiniz şehri seçmek. İsterseniz sağda yer alan menüden bütün illeri seçebilirsiniz.

Sağdaki menü sizin tercihinize yön vereceğiniz seçenekleri seçebileceğiniz bir sistem. Az önce dediğim gibi, haritadan bir il seçerseniz seçilen iller kısmında bu il yer alıyor. isterseniz burada tüm iller butonuna tıklayabilirsiniz.

Ardından yapacağınız şey Puan Türü alanında tercihinizde kullanacağınız puan türünü seçmek. YGS, MF, TM, TS, Dil puan türlerinden istediğinizi seçiyorsunuz.

Bundan sonraki basamak Puan Aralığı ya da Başarı Sıralaması seçeneklerinden birini işaretlemek. Tavsiyemiz her zaman doğru sonuçlar veren Başarı Sıralamasını seçmeniz. Puanlar değişse bile başarı sıralaması her zaman doğru sonuç verecektir.

Seçeneklerden birini seçtiniz. Bundan sonra puan türündeki sıralamanızı yazmanız. min kısmına sıralamanızın maksimum 1000 eksiğini, max kısmına istediğiniz sayıyı yazıyorsunuz. başarı sıralamasında seçeceğiniz bu aralıkta, 2011 yerleştirme sonuçlarına göre girebileceğiniz üniversiteleri göreceksiniz.

Tercih aralığınızı seçtiniz, sırada Üniversite Tipi var. Buradan Devlet, Vakıf ve KKTC üniversitelerini seçebilirsiniz. Vakıf üniversitesi ve KKTC’deki üniversiteleri düşünmüyorsanız bunların seçimini kaldırabilirsiniz.

Ardından Öğrenim Süresi’ni seçiyorsunuz. Kaç yıllık üniversite okumak istiyorsanız tercihinizi ona göre yapıyorsunuz.

Son basamak yeni açılan ya da kontenjanı dolmayan bölümleri de görüntelemeniz. Bunu seçmenizi tavsiye etmeyiz zira yeni açılan bölümlerin kaçıncı kişiyi alacakları belli olmayacaktır.

Her şeyi tamamladınız. Artık tercihiniz için size yardımcı olacak sıralamayı görüntüleyebilirsiniz. Diğer kısımları atlayıp en alttaki gönder butonuna tıklıyorsunuz. Üniversiteler ve sıralamaları karşınıza geliyor.

Açılan pencerede puan türünüze göre seçebileceğiniz bölümler, bölümlere 2011’de yerleşen öğrencilerin sıralaması, bölümlerin kontenjanı vb. görülebilir. buradan üniversiteleri ve bölümleri inceleyebilir, istediğiniz bölümü seçebilirsiniz.

Diğer sitemiz adayogrenci.com. Aday Öğrenci Tercih.tv’ye nazaran daha gelişmiş bir sisteme sahip. Aday Öğrenci’de sadece tercih robotu değil, mesleki yönelim testi ve üniversite tanıtımları da bulunuyor. Biz, tercih robotundan bahsedeceğiz.

Aday öğrenci tercih robotu tercih.tv’nin robotuna göre daha basit. Ama ekstra seçeneklere ulaşmak tercih.tv’ye göre daha karmaşık.

Ekstra seçeneklere detaylı arama butonundan ulaşabiliyorsunuz. daha basit arama yapmak için üstteki görselde yer alan seçenekleri işaretliyorsunuz ve sonuçları göster’e tıklıyorusunuz. Az önce de belirttiğim gibi tercihiniz için başarı sıralamanızı kullanın. bu daha kesin sonuçlar vermektedir.

Aday öğrenci’de detaylı arama seçeneklerine ulaşmadan arama yaptığınızda tüm şehirler ve bölümler karışık olarak sıralanıyor. sizin yapacağınız başarı sıralamasını esas alarak bölümleri sıralamak. Bu size daha fazla yardımcı olacaktır.

Aday öğrenci’de bölüm bölüm sıralama bulunmuyor. Sonuçlar tek ekrandan verildiği için karmaşık olabiliyor.

Yine de tercih sizin. Bu iki site üniversite tercihlerinizde size yardımcı olacaktır. Ama her zaman bir profesyonelden bilgi almak önceliğiniz olsun. Dershane ya da okuldaki rehber öğretmenleriniz size daha çok yardımcı olacaktır.

Sitelere şuradan ulaşabilirsiniz:

Tercih.tv

Adayogrenci.com

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. Tercih tv2ye baktım o daha kullanışlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir