Cumartesi , 20 Ağustos 2022

Ürün İnceleme: iOS 5 İşletim Sisteminde Neler Var?

Apple’ın i cihazlarında kullandığı işletim sistemi olan iOS’un beşinci versiyonu bugün türkiye saati ile 20.00’de son kullanıcı ile buluşacak. Geliştiricilere dağıtılan GM sürümünden edindiğim tecrübelerin bir kısmını bu yazıda sizine paylaşmak isterim.

1.Notification Center: iphone ve ipad kullanıcıları için gerçekten kullanışlı olmuş. Lock screen’de bildirimlerin sıralanması, GPS bazlı yerel hava durumu bilgisini göstermesi ve yine uygulamalar açıkken ekranın üst kısmında küçük bar şeklinde gösterilen bildirimler özellikle oyunlarda pause/resume olayına son vermiş gözüküyor.

2. iCloud: Apple tarafından ücretsiz olarak 5 GB’lık veri depolama alanı veriliyor. Adres defteri, @me.com uzantılı mail hesabınız, notlarınız ve fotoğraflarınızı saklayabiliyorsunuz. Ayrıca cihazınızı icloud sunucularını kullanarak back-up alabiliyorsunuz. 5 GB’lık alan bu işlem için yeterli olmayacaktır bunun için ek ücret ödeyerek hesabınızın kapasitesini arttırabiliyorsunuz. Bu arada iphonunuzdan çektiğiniz resimler otomatik olarak wi-fi üzerinden icloud’a gönderiliyor ve 5 GB’lik kotanız bundan etkilenmiyor.

3. Wi-fi sync: Cihazını jb’li olarak kullananlar için yeni bir özellik değil. Jb’siz kullananların işini kolaylaştıracak bir özellik. Cihaz, kablosuz sync için pilin bitme olasılığına karşılık şarj kablosuna bağlı olmalı.

4. Resim düzenleme: Red-eye remove ve auto-enhance ufak dokunuşlar ile fark yaratan değişiklikler yapmanıza imkân veriyor. Tabi bu özellik gece veya düşük ışık ortamında çekilen resimlerde pek işe yaramıyor.

5.Reminders: iOS işletim sistemine eklenen yeni özelliklerden birisi de reminders yani hatırlatıcılar. GPS ile entegre çalıştığı için unutkanlığınız yüzünden başınıza gelen kötü durumları azaltacağa benziyor. Örneğin; “kredi ödemesini unutma” gibi bir kayıt açıp ödemenizi yapacağınız banka şubesini haritadan işaretlediğinizde, şubenin önünden geçerken size “kredi ödemesini unutma” şeklinde bir uyarı vermesi. App Store’da benzeri uygulamalar olsada ücretsiz olarak sunulması ve Outlook gibi programlarla üçüncü parti yazılımlarla ve yine Apple’ın yeni uygulaması siri (Sadece iPhone 4S) ile birlikte çalışabiliyor olması kullanıcılar için sevindirici bir gelişme.

6. iMessage: Bir çok kişinin kullandığı whatsapp gibi programlar ile aynı işi yapıyor. Böylece bu programlara para vermeniz gerekmiyor. Ufak bir nüans: facetime’da olduğu gibi sadece Apple’ın ürettiği cihazlarla iletişime izin veriyor. Arkadaşlarınızda Blackberry, Nokia vd. marka cihazlar varsa whatsapp’a devam etmek zorunda kalıyorsunuz.

7. Reading list: Safari’ye eklenen bu özellik sayesinde internette gezinirken sayfaları reading list’e kaydediyorsunuz. Müsait olduğunuzda reading list’ten kolayca erişerek bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Bu özellikte iCloud ile uyumlu olduğu için iPhone’dan kaydettiğiniz bir sayfayı iPad’inizde de okuyabiliyorsunuz.

8. Twitter Entegrasyonu: Ayarlar menüsünden twitter hesabınıza giriş yapıp iOS’un uygulamaları içinden kolayca tweet atabiliyorsunuz.

9. Diğer ufak özellikler:

  • Kilit Ekranında home tuşuna çift tıklama ile kameraya ulaşabilir, ses açma tuşu ile resim çekebilirsiniz.
  • Mesaj geldiğinde veya alert özelliği bulunan uygulamalardan bir uyarı geldiğinde LED flaş birkaç kere yanıp sönerek haber veriyor. Kalabalık bir ortamda yanınızdakilerin gelen mesajları vs. görmesini istemiyorsanız, telefonunuzu ters çevirip masaya koyduğunuzda LED flaşınız sizi uyarıyor.
  • Ayarlanabilir titreşim: Ekrana dokunarak farklı titreşimler oluşturabiliyorsunuz ve bunları rehberinizdeki kişilere atayabiliyorsunuz. Engelli olan kullanıcılar için güzel bir özellik.
  • AssistiveTouch: iOS’a yeni eklenen özelliklerden biriside”assistive touch”. Bu özellik açık olduğu zaman ekranda yarı saydam bir nokta beliriyor. Bu sayede normalde iki veya daha fazla parmakla dokunarak yapılan özellikler tek dokunuşlar yapılabilir hale geliyor. Ancak belirtmek isterim (engelli olan kullanıcılar hariç) bu özellik iPhone’dan çok iPad’ de işe yarayacak gibi duruyor.

 

Yeni iOS’daki yenilikler bu kadar değil elbette. 200’ün üzerinde yeni özellik sunuluyor. Bunların bir çoğu yazılım geliştiricileri ilgilendirdiği için bahsetmedim. Bazıları da (yukarıda bahsettiğim siri gibi) sadece İngilizce kullanımı ve/veya iPhone 4S gerektiriyor. Son bir hatırlatma, yeni iOS’u yüklemek için iTunes 10.5’i bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

Hakkında recep

Teknoloji Yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir