Pazar , 26 Haziran 2022

USB Bellek Formatlama Rehberi

Verileri taşımamıza yardımcı olan ilk sürücüler genellikle Windows işletim sisteminde A biriminden tanıdığımız disketlerdi. Eski zaman teknolojisi olan bu ürünler verilerimizi bizler için aynı zamanda kolayca transfer edilebilir kılmıştı. Hemen ardından da ise bir üst teknoloji olan USB Bellekler hayatımıza giriş yaptı. USB Bellekleri biçimlendirme işlemini aslında hemen hepimiz bir bilgisayar kullanıcı olarak biliyoruz. Fakat uyguladığımız işlemlerin tam olarak ne işe yaradığını veya ihtiyaçlarımızı karşılaması için hangi yapıları türleri seçmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Bu yazımız ile hem USB belleği nasıl formatlayacağımızı hem de ihtiyaçlarımıza en iyi şekilde karşılık vermesi için ne şekilde kullanmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

usb bellek format programı

USB Bellek Nasıl Formatlanır (Biçimlendirilir)?

Esasen USB belleği biçimlendirmek yani formatlamak işlemini hemen hepimiz hem biliyor hem de elimizden geldiğince uygulamaya çalışıyoruz. Bir USB bellek sürücüsünü bilgisayarımıza taktıktan sonra, Bilgisayarım‘a giriş yapıyor ve istediğimiz sürücüye sağ tıkladıktan sonra Biçimlendir sekmesi içerisinden sürücüyü biçimlendirebiliyoruz. Hemen hemen tüm Windows sürümleri içerisinde bu adımı izledikten sonra biçimlendirme sekmesi içerisinde yer alan Başlat butonuna bastıktan sonra USB Bellek formatlama işlemi başlayacak ve bittiğinde de karşınıza bir onay sekmesi gelecektir. En basit şekilde bir USB belleği bu şekilde biçimlendirebilirsiniz. Peki, ya biçimlendirme sekmesi içerisinde yer alan bunca detay bizlere neleri anlatıyor ve ihtiyaçlarımızın hangisi olduğuna nasıl karar vereceğiz diyorsanız bir aşağıdaki adımla devam edebilirsiniz.

USB’nizi Hangi Dosya Sistemi ile Kullanmalısınız?

Biçimlendirme işlemine başlamadan hemen önce karşımıza gelen sekme içerisinde bir de dosya sistemleri/türleri ile ilgili bir sekme ile karşılacağız. Bu sekmenin içerisinde NTFS, FAT ve FAT32 gibi seçenekler ile karşılacağız. Bu dosya sistemlerinin hangisinin bize daha fazla avantaj sunacağını bilmek ve kullandığımız USB Belleğe göre doğru seçimi yapmamız bize sürücümüzden tam verim almamız konusunda yardımcı olacaktır.

NTFS’nin FAT ve FAT32 Karşısında Avantajları Neler?

– 4 GB Boyutundan büyük dosyaları okuma ve yazma.
– 32 GB boyutundan daha büyük bölümler oluşturabilme.
– Daha iyi bir boş alan yönetimi sunar
– Dosya ve klasörlerer için özel izinler tanımlanabilir (Profesyonel Windows sürümleri için geçerlidir.)
– EFS Kullanarak zahmetsizce şifreleyebilme özelliği. (Profesyonel Windows sürümleri için geçerlidir.)

FAT ve FAT32’nin NTFS Karşısında Avantajları Neler?

– Diğer işletim sistemleri ile daha fazla uyum içerisindedir.
– Daha az yer kaplar.
– Yazma işleminin küçüklüğü nedeniyle daha hızlı bir kullanım sunar.

exFAT’ın FAT ve FAT32 Karşısında Avantajları Neler?

– 4 GB kapasitesinden büyük dosyaları okuma ve yazma
– 32 GB boyutundan daha büyük sürücü bölümleri oluşturabilme
–  Daha iyi bir boş alan yönetimi yani, daha az parçalanma

Hangi Dosya Sistemini Seçerek Biçimlendirme İşlemi Yapmalıyım?
Bu kısım yalnızca biçimlendirme işleminde değil daha sonrasında da mutlaka işinize yarayacaktır. Elinizdeki sürücünüze ve ihtiyacınıza göre doğru dosya sistemini seçmek her zaman en iyi performansı elde etmenize yardımcı olacaktır.

32 GB’dan Küçük Bellekler için FAT veya FAT32

Sürücünüzün toplam kapasitesi 32 GB sınırından daha düşükse bu durumda FAT veya FAT32 dosya sistemini seçmeniz size daha fazla kullanım avantajı sunacaktır. Şayet sürücünüz 2 GB’dan daha düşük değilse bu durumda uyumluluk ve hız sorunu da yaşamamış olmanız için yapabileceğiniz en iyi tercih kuşkusuz FAT32 olmalıdır.

32 GB’dan Büyük Bellekler için exFAT

Birçok kullanıcı 32 GB boyutunun üzerinde yer alan USB bellekleri için genellikle NTFS’yi tercih ediyor olsa da esasen seçilesi dosya sistemi exFAT’dır. NTFS USB ile çalışan sürücülerimizin hiç biri için önerilmez. Genellikle NTFS yalnızca sabit disklerde kullanılan bir biçimdir. Bu yüzden 32 GB sınırından daha yüksek bellekleriniz için exFAT’ı tercih edebilirsiniz.

Hangi Ayırma Birimi Boyutunu Tercih Etmeliyim?
İşin çok da teknik boyutuna giriş yapmadan basit bir örnekle açıklayacak olursak ayırma birimi tercihi yaparken öncelikle USB’nizi ne için kullanacağınızı düşünün. Şayet bu bellek üzerinde büyük boyuta sahip dosyalar barındıracaksanız o zaman büyük boyutlar sürcünüzün daha hızlı çalışmasına ve size daha iyi bir performans vermesine yardımcı olacaktır. Bunun aksine küçük boyutta dosyalar barındıracak ve bu programları sürücü üzerinden çalıştıracaksanız aynı şekilde küçük birim boyutlarını tercih edebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir