Perşembe , 28 Eylül 2023

USMED Başkanı Said Ercan’la Röportaj

Aylık yayınlanan gönül dergisi USMED Başkanı Said Ercan’la Sosyal Medya Bilgi Güvenliği ve diğer konularda röportaj yaptı. O röportajo yayınlıyoruz.

Ülkemizde sosyal medyanın bu denli etkili olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Sosyal Medya konusunda dünyada ilk 5 ülke arasındayız etkili olmasının sebebi ülke olarak hem nufüsumuzun fazla hem de genç nufüsun çok fazla olması etkili öte yandan eski osmanlı’nın devamı olarak hem ortadoğu’da hem asya’da hem de balkanlarda öncü olma rolümüzü sosyal medyada sürdürüyoruz.

 

 

Sosyal Medyada gizliliğe nasıl önem verebiliriz? Bilgilerimiz gerçekten güvende mi?

 

Sosyal ağların gizlilik ilkeleri okunmalı, gizlilik ayarları sürekli değişiyor kontrol edilmeli, kesinlikle sosyal medyada bilgilerimiz güvende değil, yazıp unuttuğumuz şeyler, ya da eklediğimiz video ve resimler uzun vadede başımıza iş açabilir. Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız, özel bilgileri, whatsapp mail bile bile olsa göndermemeye dikkat etmeliyiz, internette saklı bir şey yok bu iyi bilinmeli.

 

Sosyal medyanın bir yönü de istihbarat toplama projesi mi?

 

Edward Snowden açıkladığı gizli bilgilerde yüz tanıma sisteminden, selfie’den, 5 göz ülkesi dediği ülkelerin dijital very paylaşımından bahsediyor, kesinlikle sosyal medyada hiç bir ülke masum değil ve big data dediğimiz data very madenciliği yapıyor. Artık parmak izimizden, retinamıza kadar, şifrelerimize kadar hepsi bir yerlerde saklanıyor ve depolanıyor, zamanı gelince kullanılmak üzere, veriler analizler yapılıyor bunlar iyi bilinmeli, araştırılmalı.

 

 

Sosyal medyada toplanan veriler yardımıyla ülkeler, toplumlar hakkında analiz mi yapılıyor? Verilerin ülke dışına çıkmaması için ne yapılabilir? Merkezi yurtdışında olan şirketlere ne yapılabilir?

 

Pentagon muhtelif zamanlarda google, facebook ve twitter yöneticileri ile toplantı yapıyor bu firmaların serverları pentagon sunucularında barındırılıyor diye bilgiler geliyor, terörle mücadele altında kendilerinin istemediği tüm hareketleri, kişileri takip ediyorlar, filistin’de milyonluk intifada sayfaları hiç sorgu sualsiz tek tıkla kapatılıyor, bu anlamda İstihbarat örgütleri sosyal medyada özellikle deep web’te çok aktif faaliyet içindeler, nitekim geçtiğimiz günlerde, abd dış işleri bakanlığı vize başvurularında sosyal medyayı kontrol ettiklerini açıklamak zorunda kaldılar.

 

 

Sosyal medyada sürekli algı operasyonları yapılıyor. Algı operasyonları nasıl yapılıyor, kimler yapıyor?

Algı operasyonlarından etkilenmemek için neler yapılabilir, sosyal medyadaki bilgilere nasıl bakılmalı?

 

Sosyal medya algı Yönetimi ve manipülasyon için çok müsait bir platform, yapay zeka ile ve tabi robotic fake hesaplarla ülke dinlemeleri yapılıyor, whatsapp için facebook 20 milyar dolar Ödeme yaptı, bu parayı tabiki data için içindeki bilgiler için veriyor, google bir amerikan kamu kuruluşu artık bu tür dev sosyal ağlara masum bakamayız, algıyı yönetemeyen başka algıya teslim olur, sürekli burada dijital itibar korunmalı, kötü niyetli paylaşımlar kaynağında engellenmeli, siber Güvenlik alanında emniyet daha fazla çalışma yapmalı.

 

Yerli arama motoru konusunun önemine vurgu yapıyorsunuz, bu konuyu açıklar mısınız?

 

Yerli arama motoru yer otomobilden daha değerli ve maddi olarak daha büyük dev bir projedir bugün google ve yandex’e reklamlar aracılığı ile seo dediğimiz google’da 1. Sayfada çıkma faaliyetleri ile cari açığı arttıran astronomic reklam paraları ödenmektedir. Öte yandan arama motorları ülkenizde ne arandığı, nelerin popüler olduğu hangi konularda nasıl aramalar yapıldığı gibi dataları işlemektedir. Devlet için dijital bilgilerimiz başka ülkelerin eline geçmemeli devlet vatandaşlarının dijital özgürlüğünü de korumalı ve buradan gelecek zararlara engel olmalı yerli arama motoru hem kültür emperyalizmine engel olmak için hem aramalarda art niyetli sonuçların çıkarılmaması için hem de maddi olarak paramızın başka ülkelere gitmemesi için bu alanda çalışmalara destek vermeil, yerli sosyal oyunlar, sosyal ağlar ve tabi yerli arama motoru desteklenmelidir.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir