Perşembe , 8 Aralık 2022

Uzmanına Sorduk: Sosyal Medyaya İlginin Sebebleri

Günümüzde “internet” hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Pek çok alanda kullanılan internetin yaşantımıza sağladığı kolaylıklar saymakla bitmeyeceği gibi hayatımıza kattığı bazı olumsuz yansımaları da göz ardı etmemek gerekiyor. Emsey Hospital’dan Psikyatri – Uzm. Dr. Orhan Karaca’ya ile para dergisinin yaptığı röportajı yayınlıyoruz.

1- Türkiye’de sosyal medyaya olan ilginin sebebini neye bağlıyorsunuz?

Ülkemiz teknolojik gelişmeleri ve bu yöndeki trendleri çok çabuk benimseyen ülkelerin başında geliyor. Son yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte özellikle büyük şehirlerde neredeyse her evde birden fazla bilgisayar bulunabiliyor. Akıllı cep telefonlarında da hemen hemen sınırsız olan internet kullanımıyla birlikte uzun saatler boyunca internette vakit geçirilebiliyor.

Çevresindeki kişilerle zor iletişim kuran, sosyal hayatında kendini ifade etmekte zorlanan ve çeşitli paylaşımlardan çekinen bireyler, sanal ortamlarda kendilerini daha kolay ifade edebiliyorlar. Kendini gösterme alma isteği ile birlikte kişinin, daha önceki paylaşımlarından aldığı reaksiyonun ödüllendirici etkisi ön plana çıkıyor. Kendisinin sanal alemde daha güçlü ve derin bir kopyasını oluşturma ve bunu yine sosyal medyadan beslenerek geliştirebilme fırsatı, diğerleriyle yarışma dürtüsü, reklam yapma (popüler olma, taraftar toplama, düşüncesini yayma) gibi durumlar da sebep olabiliyor. Ayrıca uzun süredir görüşülemeyen, ayrı şehirlerde olan tanıdık ya da arkadaşları yıllar sonra çeşitli sosyal paylaşım sitelerinde takip edebilmek de bu sürekli ilginin nedenini açıklayabiliyor…

2- İnsanların sosyal medyada gittikleri mekanları duyurması ya da özel yaşamlarıyla ilgili detayları paylaşması sizce nasıl bir ihtiyaçtan kaynaklanıyor? Bunu, ilgi eksikliği ya da beğenilme ihtiyacına bağlayan görüşe katılıyor musunuz?

Bunun ilgi eksikliğiyle alakalı olduğu yönler olsa da bu durumun çok sayıda kişi tarafından yaşandığını düşünmüyorum. Ancak beğenilme ihtiyacı ile ilişkisinin güçlü olduğu kanaatindeyim. Paylaşımların arkadaşlar tarafından onaylanması ve olumlu reaksiyon alması kişiyi bu yönde daha aktif davranmaya itmektedir. Kişinin özel yaşamıyla ilgili detayları paylaşması ve gittiği mekanı duyurması sosyal medyayı kanıksama, mahremiyet sınırlarının silikleşip genişlemesi, özgürlüklerin artması, aktif ve güçlü biri olduğuna dair imaj oluşturma çabası, diğer kişilerin bu konudaki merakları ve paylaşımlara verdiği yanıtlarla yani yapılan eylemin ödüllendirici etkisiyle ilişkilidir.

Ayrıca, sürekli olarak paylaşımları takip etme isteği, toplum gündemi haricinde kendi sosyal çevresiyle olan gündemi takip etme ihtiyacı ile birlikte bu durumu tetikleyen merak unsuru da ön plana çıkıyor. Sosyal medyada, herkesin her konuyla ilgili söyleyebileceği bir görüşü bulunuyor. Bireyler, arkadaş gruplarıyla bir araya geldiklerinde sohbet halindeyken bile bulunduğu ortamı check-in yaparak aslında o ortamın çok uzağında ve kendi sanal dünyasına konu yaratmak için çabaladığı görülebiliyor. İnternette ve özellikle ünlü olan kişilerin de her an takip edilebildiği sosyal mecralarda yine bir merak güdüsü ortaya çıkıyor. Kendini ünlü kişilerle özdeşleştirme, ünlü kişilere direkt mesaj iletebilme, onların hayatlarını ve paylaşımlarını görebilmek de zamanla bağımlılık oluşturabiliyor

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir