Pazar , 25 Eylül 2022

Vatandaş diplomatlar sosyal medyada iş başında

Kamuoyu oluşturma konusunda gittikçe önemli hale gelen sosyal medyada siyasetçiler ve resmi kurumların yanı sıra vatandaşlar da ülkeleri adına diplomasi yürütmeye başladı. Öyle ki İsveç, dijital diplomasinin en ilgi çekici örneklerinin başında geliyor. Ülke tanıtımı amacıyla @sweden hesabı açılan ülkede, sıradan vatandaşlar bir haftalık bir süre için hesabı kontrol ediyorlar. Mesleği diplomat olanların aksine vatandaş diplomatlar, kendileri gibi davranmaya özen gösteriyor. Örneğin; takipçi sayısı 70 bine yaklaşan İsveç hesabının başında olan H.Goitom bir futbol meraklısı. Avrupa Şampiyonası hakkında yorumlar yapan İsveçli genç, gittiği mekânlarından anında fotoğraf paylaşarak ülkesine gelecek turistleri yakından bilgilendiriyor. Vatandaş diplomatların sosyal medyayı etkin şekilde kullandığı başka bir ülke de İrlanda. Geçen hafta @ireland hesabının başında bulunan biyokimyacı Martin McKenna, ülkesiyle ilgili tanıtım yapıyor. Diasporada açılan İrlanda restoranlarını tanıtan McKenna, takipçilerine Dublin’den manzara fotoğrafları gönderiyor. İsveç ve İrlanda’ya ek olarak Yeni Zelanda ve Avustralya’nın vatandaş diplomatları da sosyal medyada ülkelerini tanıtıcı ‘lobi’ yapıyor. Türkiye’de dijital medya hususunda yaptığı yayınlar ile bilinen yenidiplomasi.com sitesinin eş-kurucusu İbrahim İzgi, vatandaş diplomasisinin en önemli özelliğinin devletten bağımsız hareket etmek olduğuna dikkat çekiyor. Ülkenin direkt vatandaşlar tarafından tanıtılmasının daha doğru bilgiye ulaşmada yardımcı olacağının altını çizen İzgi, Türkiye gibi dışarıda yanlış tanınan bir ülkenin sosyal medyada bu yöntemi etkin şekilde kullanması gerektiğini söylüyor.
İzgi’ye göre, Türkiye’nin tarihi kültürel zenginliklerinin sosyal medyada daha bilinir hale getirilebilir. İzgi, Antalya’dan yerli bir Twitter kullanıcısının her şey dâhil tatil programlarını anlatan otellerden daha etkili tanıtım
yapacağı görüşünde. Benzer çalışmalar yürütmek için Türkiye’nin her kesiminden insanların bulunabileceğine değinen İzgi, “Türkiye’nin böyle bir Twitter hesabı olduğunda bu hesabın kullanımı bir haftalığına bir çaycıya verilse, çayı kimse ondan daha iyi dünyaya anlatamaz.” şeklinde konuşuyor.

Zaman

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir