Ve Korkulan oldu Planking Türkiye ye de sıçradı

öncelikle planking mevzusunu anımsamak isteyenler için haberimiz:

http://www.sosyalmedyahaber.com/sosyal-medyada-endiselendiren-akim-planking/

Ve korkulan oldu. Facebook ve Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde kısa sürede binlerce uygulayıcısı oluşan Planking Türkiye’yi de sarmış oldu.

 

Facebook üzerinden buluşarak Türkiye’de uygulayan, ”Planking-Bu Bir Duruş” isimli grubun üyesi Ulaş Yılmaz, ”Yaptığımız etkinlikle sadece bir duruş sergiliyor, ‘biz buradayız, biliyoruz ve her şeyin farkındayız’ diyoruz” dedi.

Facebook ve Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerinde kısa sürede binlerce uygulayıcısı oluşan Planking modası, Türkiye’yi de sardı. Türkiyeli Plankingçiler, yurt dışında çığ gibi büyüyen, ilginç bir eğlence olarak görülen etkinliği, Türkiye’de diğer ülkelerdekinin aksine hayata dair mesajlarını iletmek için kullanıyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta faaliyet gösteren etkinliğin, Türkiye ayağının üyelerinden Yılmaz, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni davranış alışkanlıkları yaratmayı amaçlayan sosyal etkinliklerin sayısının her gün arttığını belirterek, ”Planking, dünyada ciddi riskler içeren bir eğlence olarak doğdu. O kadar yaygınlaştı ki bir genç hayatını kaybetti. Ancak biz bu sıra dışı davranışı, hayata dair mesajlar iletmek için yeniden tasarladık ve duruşlarımızla birçok konuya dair tavrımızı ortaya koymak istedik” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Tolga Seçilmiş de Planking’in pasif ancak aykırı ve ilgi çekici bir eylem yöntemi olduğunu belirterek, ”Toplumların içinde yaşadıkları kültürler dönüşerek ve gelişerek devam etse de global iletişimin getirdiği avantajlar aynı zamanda ortak bir kültürün de dünyada yayılmasına neden olmaktadır. Son günlerde karşılaştığımız Planking de bu global kültürün içindeki alt kültürlerin bir davranış ve kendini ifade ediş şekillerinden birisi” dedi.
Şeçilmiş, global kültür ve alt kültürlerin internet ve buna bağlı internet ortamları ve portalları sayesinde hızla yayıldığı ve insanların katılabileceği, organize olabileceği, dahil olabileceği, eylem yapabileceği veya karşı durabileceği birçok farklı kültür ve alt kültürle tanıştırmakta olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

”Aslında şu an yaşadıklarımız büyük bir dönüşümün ilk adımlarıdır. Son günlerde Planking gibi dikkat çekici eylemlerin, şartlar ne olursa olsun çok daha cesurca yapıldığına şahit olmaktayız. Kuzey Afrika’da yaşanan ve yaşanmakta olanlar bu tip sosyal ağ örgütlenmesinin ciddi konularda da ne denli büyüyebileceğini gösteriyor. Planking hem çizgi üstü hem de çizgi altı algıya hitap ediyor. Aykırı bir vücut pozisyonu her algı seviyesindeki insan tarafından algılanıyor, dikkat çekiyor. Planking her algıya hitap ediyor ve ilgi çekiyor. Yoldaki okuma yazma bilmeyen, yüksek eğitimli, muhafazakar veya kalıpların dışında yaşayan herkesin ilgisini çekiyor. Bu yüzden Planking’e sadece çılgınlık diyemeyiz, o aynı zamanda da çılgın bir eylemdir.”

İnsanların sosyal medyaya girerek sosyal ortamlarda kendilerini rahatça ifade ettiklerini belirten Seçilmiş, ”Global aktivite, hareket ve alt kültürlerin Türkiye’deki grupları etkilemesi ve bu grupların da Türkiye’deki akımlardan etkilenmesi kaçınılmaz. Ben bu etkinlik ve hareketlerin hızlanarak yayılacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

2 comments

  1. yapcak birşeyi olmayanların yapacağı birşey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir