Video pazarlamanın 7 stratejik kuralı

Son yıllar içerisinde yalnızca YouTube değil, görsel olan hemen her şeyin değeri daha çok arttı. Sosyal medya içeriklerinin görüntülü olması insanların ilgisini daha çok çekiyor. Şöyle düşünün; kaç kullanıcı 1000 kelimeden oluşan up uzun bir içeriği oturup okumak ister ki? Evet, bunu isteyenlerin sayısı da belki sandığımızdan daha fazla olabilir. Ancak genel çoğunluk artık görsel materyalleri kullanmayı seviyor. O zaman sosyal medya pazarlamasının önemli kolundan biri olan ve ileride muhtemelen daha da değerli olacak olan Video pazarlama stratejisi hakkında da bilmeniz gereken bir şeyler var.

Birçok kullanıcının video pazarlaması söz konusu olduğunda en büyük sorunu nereden başlayacağını bilmiyor olmasıdır. Oysa video pazarlama için etrafımıza bakındığımız taktirde sayısız ve rengarenk başarılı örnekleri görebilmek mümkündür. Tüm bunlara bakarak ihtiyacım olanları çıkartamıyorum diye düşünenlerdenseniz, bu yazı içerisinde yer alan video pazarlama stratejileri ile birlikte işe başlayabilirsiniz.

1. Kaynaklarınızı Hazırlayın

Çoğu zaman paranın konuştuğu bir dünyada yer aldığımızı biliyoruz fakat ücretsiz şeylerle de harikalar yaratıldığının milyonlarca örneği var. Bir video hazırlarken her zaman tam profesyonel ve fiyatı yüzlerce doları bulan yazılımlar ile işe başlamanıza gerek yok. A kaliteden bir kameranızın olmasına ve hatta kendinize ait bir stüdyonuzun olmasına da gerek yok. Video pazarlaması yolunda başarılı olabilmeniz için ilk gerekli olan şey doğru kaynakları toplamanız ve bunları ileride işinize yarama ihtimaline karşı bir kenarda toplamanızdır. Gerçekten harika videolar hazırlamanız için bir kameraya ihtiyacınız varsa bu kamerayı çok daha düşük tasarıma sahip olması şartıyla daha uygun fiyata da satın alabilirsiniz hatta ikinci el alternatiflerini bile düşünebilirsiniz. Gördünüz mü, istediğiniz taktirde gerçekten de çözümleyemeyeceğiniz sorun yoktur.

2. Hikayeniz Ne Olacak?

İnsanlar sadeliği sever fakat bunun yanı sıra hikayelerden de hoşlanır. Öyle umulur ki çocukken evde veya okulda mutlaka bize hikaye anlatan birileri olmuştur. Yani, hepimizin çekirdeğinde hikâyeler olduğu için hikâyelerden hoşlanan bir yapımız var. Siz de bir video pazarlama işine giriştiğinizde ilk olarak hikayeye sahip olmalısınız. Çekeceğiniz video tam olarak nasıl bir hikayeye sahip olacak buna karar vermeli ve ardınıdan çevrenizin yani hedef kitlenizin bu videonun hikayesinden ne alabileceini düşünmelisiniz. Sizin anlatmak istediğiniz şeyler her zaman başkalarının dinlemek istediği şeyler olmayabilir. Bazen siz her ne kadar başka bir şeyi anlatmak istiyor olsanız da dinleyicilerin dinlemek istediği şeyleri anlatmak zorunda kalacaksınızdır. Harika bir hikaye bulun ve ardından videonuz için diğer bir adıma geçin.

3. Sadece Ürünlerden Yürümeyin

Konumuz video pazarlama olsa dahi insanlara sadece ürünleri göstermek hiç hoş değildir. Siz satış değil pazarlama videosu oluşturacaksanız ürünlere olabildiğince az ihtiyaçlara ise maksimum derecede yer vermelisiniz. Videonuz içerisinde ürünlerin işlevlerini açıklamak elbette önemli bir yere sahiptir ancak tamamen ürünleri anlatmanız insanları sıkacak ve videonuzdan hemen kopmasına neden olacaktır. Ürünlerinizi video içerisinde direkt göstermek şeklinde başarı hikayesi ile veya hayatlarında neleri değiştireceği gibi hikayaler ile birleştirerek anlatabilirsiniz. Böylece kullanıcılar videonuzu daha büyük bir zevk ile izleme şansına sahip olacaklardır. Siz de daha fazla satış yapma şansına sahip olacaksınız.

4. Elinizden Geldiğince Kısa Tutun

Birçok film düzenleyicisinin size en büyük öğüdü düzenlemenin en önemli adım olacağı yönündedir. Düzenlemek ve son aşmaya getirmek bir video için en önemli kemik adımların başında yer alıyor. Video pazarlaması yaparken saatlerce süren videolar hazırlayamazsanız. Daha da kötüsü dakikalarca süren videolar da hazırlayamazsınız.

Elinizden geldiğince videonuzu kısa tutmalı ve sıkılmayacak kadarını sunmalısınız. Çok kaliteli videolar bile gereğinden fazla uzadığı zamanlarda kabak tadı vermeye başlar. İnsanların akıllarında bir şeylerin güzel başlaması için sadece güzel başlaması değil aynı zamanda da güzel bitmesi gerekir. İzlediğiniz bir kısa filmi düşünün, başından çokça anlamkar olan bu kısa filmin berbat bir final ile kapanması o video yapımı hakkındaki tüm düşüncelerinizi değiştirmenize neden olacaktır. Video pazarlamasına giriş yaparken bu daima aklınızda olmalı. Videonuz olduğunca net ve olabildiğince kısa içerikli olmalıdır.

5. Videonuz Siyah Ekran ile Son Bulmasın

Unutmayın ki, sizin videonuz gerçek bir amaca hizmet ediyor. Harika bir giriş ve harika bir yoğunluktan sonra finalin de harika yapılması gerekir. Bir videoyu bitirmenin, bir hikayeyi sonlandırmanın en kolay yolu kuşkusuz ekranını karartarak siyah bir ekranda videoyu sonlandırmaktır. Oysa işiniz pazarlama ise bu kadar basite kaçma gibi bir lüksünüz yok demektir. Neden bu muhteşem videoyu yine muhteşem bir şekilde finallendirmek için bir soru ile sonlandırmayasınız ki? Bu konuda özellikle Apple son derece büyük bir azim ile çalışıyor, bu dev şirketin hazırlamış olduğu hemen her videonun sonu gerçekten en harika şekilde biter. Bunun gibi önemli örneklerden ve markalardan kopya çekin. Her ne yaparsanız yapın fakat asla siyah ekranla videonuzu son buldurmayın.7

6. İnsanların Videonuzu Nereden İzleyeceği Konusunda Fikir Sahibi Olun

Hazırlamış olduğunuz videoyu insanların YouTube’dan mı yada kendi web sitenizden mi izleyeceği konusunda hazırlıklı olun ve bu konuda bilmeniz gereken detayları öğrenin. Hatta daha iyisini yaparak videonuzun hem YouTube hem Facebook hem de kendi siteniz üzerinden en harika şekilde görüntülenmesi için hazırlıklı olun. Çoğu kişinin atladığı konu YouTube’un açıklama kısmında yer alan açıklamanın dahi ne kadar önemli olduğudur. Yazdığınız açıklama ve başlık videonuza çok daha fazla kişinin ulaşabilmesi için en önemli adımlardan biridir. Bunun gibi detayları kesinlikle zaman kaybı olarak düşünmeyin ve üzerine yoğunlaşın.

7. Analiz ve SEO konusuna kafa yorun

Hazırladığınız video apaçık bir amaca hizmet edecektir. Bu video şimdi tam olarak ne anlatıyor? Daha da doğrusu insanlar bu video’ya hangi arama ile ulaşabilir? Bunlar videonuzun çok daha fazla kişi tarafından görüntülenebilmesi için bilmeniz gereken en önemli detaylardır. Videonuz için yayınlama aşamasından önce derin bir analiz gerçekleştirin. Bu analizi tamamladıktan sonra ise doğru anahtar kelimeleri kullanarak videonuzu yayına alın. Tıpkı web’in yazılı içeriklerinde SEO ile içeriklerin daha önde çıkması mümkün olduğu gibi video ieçriklerin de SEO ile daha çok öne çıkabilmesi mümkündür. Elbette bunu sağlayabilmek için SEO konusunda araştırma yapmanız ve video marketing’in görünmeyen inceliklerine doğru bir yolculuk gerçekleştirmenizin zamanı gelmiş ve geçiyor bile demektir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir