Salı , 7 Şubat 2023

Virüslerden Arının

Her gün onlarca, belki yüzlerce yeni internet sitesinde gezinmekteyiz, indirdiğimiz onlarca program, onlarca dosyada bu işin cabası, peki bilgisayarımız virüslerden ne kadar korunuyor? Sizce şuan bilgisayarınızda kaç tane virüs vardır?

Bilgisayarlar her ne kadar virüs programları da olsa %100 korunması sağlanamaz cihazlardır, istediğiniz kadar para ödeyip en kaliteli virüs programını alsanız bile ağ bağlantısı yoluyla saniyeler içinde virüs bulaştırılabilir. Bu nedenle bu yazımızda sizlere virüsten kurtulma yollarından bahsedeceğiz, bilgisayardaki virüsleri nasıl sileceğinizi öğreneceğiniz bu konuyu dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak, virüsler genelde sistem dosyalarına bulaşarak sistem başlangıcında çalıştırılır, bu nedenle virüslü olduğunuz bilgisayarda sistem geri yükleme çalıştırdığınızda sistem dosyaları ilk gün ki haline dönecektir. Başlangıçta başlatılan programlara göz atmak için ise “Başat, çalıştır, msconfig” yazarak bilgisayarınız açıldığında çalışan programları görebilirsiniz. Yapımcı ve yayıncısı yazmayan her programı pasif hale getirmelisiniz.

Bilgisayarınızda virüs programı kurulu olsa bile her türlü virüstü yakalaması mümkün değildir. Bu nedenle sadece virüs koruma yazılımı değil, virüs temizleme yazılımları da kullanmak gerekir.

Kaspersky TDSSKiller:  Ücretsiz bir yazılım olan Kaspersky TDSSKiller, bilgisayardaki virüsleri temizlemek için kodlanmış bir programdır. Rootkitler, casusluk yazılımları, bilgi hırsızlıklarını engellemek için bilgisayarın tümünde bir tarama gerçekleştirir ve temizleme işlemini gerçekleştirir. Herhangi bir ücret ödemeden erişebilirsiniz ki her bilgisayarda en az ayda bir kere tarama yapılmasını tavsiye ederiz.

Malwarebytes Anti-Malware: Diğer bir virüs temizleme aracı olan Malwarebytes Anti-Malware, bilgisayardaki bir çok açığı kontrol ederek yerleşen virüsleri, solucan ve spy dosyalarını temizleyerek koruma sağlar, üstteki yazılım gibi Malwarebytes Anti-Malware programını da ayda bir kere tarama yaparak kullanabilirsiniz, Malwarebytes Anti-Malware yazılımının bir diğer özelliği tarayıcıya bulaşan toolbar virüslerinide kaldırmaktadır.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir