Pazar , 4 Aralık 2022

Vodafone Hayat Su Dolaplarında %25 Verimlilik Sağlıyor

Vodafone’un dijital dönüşüm kapsamında hayata geçirdiği projelere bir yenisi daha eklendi. Vodafone, Danone Hayat İçecek’in, su dolaplarını “Akıllı Dolap Takip Sistemi” ile kontrol altında tutmasını sağlayacak.

Vodafone’un bugün itibariyle duyurduğu bu sistemi ile ilk etapta 1000 soğuk dolap M2M teknolojisi ile anlık olarak takip edilebilecek. “Bağlantılı dolap” konseptine dayanan Sistem, Danone Hayat İçecek’in Türkiye geneline yayılan soğuk dolaplarının anlık olarak uzaktan görüntülenmesini ve yönetilmesini sağlıyor. Dolaplara ilişkin lokasyon, kapının açılıp kapanması, batarya, stok seviyesi ve sıcaklık gibi her tür veriye özel bir arayüz aracılığıyla tek bir merkezden ulaşılabiliyor. Sim kart ile birbirine ve tek merkeze bağlanan dolaplar, Vodafone’un sunduğu altyapı ile hem mobilden hem de pc üzerinden kontrol edilebilecek. Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi, firmaya ayrıca, işgücü ve maliyet tasarrufu, arıza tespiti, yüksek ürün kalitesi, etkin stok yönetimi ve pazarda farklılaşma gibi önemli avantajlar sunuyor.

Türkiye’de yaklaşık olarak 2 milyon adet soğuk dolap olduğu tahmin ediliyor. Danone Hayat İçecek, bunların 7 bin adetine sahip. İlk etapta 1000 adet soğuk dolaba uygulanan bu sistem kısa sürede kalan dolaplara da uygulanacak.

Yıllık ortalama %25 olan dolap kaybı sıfırlandı

Akıllı Dolap Takip Sistemi tanıtım toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, bu sistemi Danone Hayat İçecek firmasının ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirdiklerini ve ambalajlı su sektöründe bir ‘ilk’e imza attıklarını söyledi. Aksoy, şunları söyledi:

“Vodafone İş Ortağım çatısı altında, özellikle M2M alanında işletmelere önemli oranda rekabet avantajı sunan çözümler geliştiriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyacı, en önemli önceliğimizi oluşturuyor. 30 yıldır ambalajlı su sektöründe bir inovasyon lideri olarak tanınan Danone Hayat İçecek de, soğuk dolaplarını sahada bulundurmak istediği noktalara gönderiyor ancak dolapların ortalama %25’i kaybediliyordu. Bu nedenle gereksiz yere fazladan alım yapılıyor ve saha operasyonlarında aksama yaşıyordu. Dolap kayıplarını önlemek amacıyla geliştirdiğimiz Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi ile firmanın kayıp oranını sıfırlarken, iş süreçlerini de kolaylaştırdık ve operasyonel verimlilik sağladık. Projemiz aynı zamanda, Vodafone Grubu’nun hayata geçirdiği ‘Ready Business’ (Yarına Hazırım) konseptinin ilk somut projesi olarak hayata geçirdiğimiz Yarına Hazırım Platformu kapsamında gerçekleştirdiğimiz ilk işbirliği olma özelliğine de sahip. Bu projeyle, müşterilerine en kaliteli servisi sunmayı ilke edinen Danone Hayat İçecek’in kendi sektöründe çok özel bir yeniliğe imza atmasına ve yine bir ilk yaratmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Danone Hayat İçecek Genel Müdür Yardımcısı Ercan Öz ise proje hakkında şunları söyledi:

“Ambalajlı su sektöründe Türkiye’nin inovasyonda lider firması Danone Hayat İçecek olarak her gün ortalama 3 milyon şişe suyu tüketicimize ulaştırıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında Hayat Su dolaplarımız bulunuyor. Böylesine geniş bir coğrafyaya yayılmış bu kadar çok sayıda dolabın kontrolü ve takibi çok zor oluyordu. Kayıp dolap sorunumuza çözüm aradığımız süreçte Vodafone İş Ortağım programıyla ve Vodafone’un dünya çapında lider M2M teknolojileriyle tanıştık ve bizim ihtiyaçlarımız doğrultusunda özel olarak geliştirilen Vodafone Akıllı Dolap Takip Sistemi sayesinde, kayıp dolap sorunumuzu büyük ölçüde çözüme kavuştururken, iş süreçlerimizde de önemli kolaylıklar sağladık. Vodafone uzmanlarının işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz bu sistemle, ilk etapta yaklaşık 1.000 adet dolabımızı uzaktan takip eder hale geldik ve operasyonel verimliliğimizi %25 artırdık. Bu sistem yakın zamanda Hayat Su’nun toplam 7.000 adet dolabına uygulanacak. Bu sayede artık Hayat Su dolaplarına ilişkin lokasyon, kullanım sıklığı, dolap içi sıcaklık bilgisi ve dolabın enerji tüketimi gibi verileri uzaktan takip ederek sağlıklı bir operasyon açısından gerekli adımları zamanında atabileceğiz. Akıllı Dolap Takip Sistemi ile Danone’un hem Türkiye hem de global operasyonları genelinde bir ilk’e imza atmanın gururunu yaşıyoruz. İşletmelerin artık dijital geleceğe hazırlanmasının kaçınılmaz olduğu bir dönemde Vodafone çözümüyle Hayat Su’yu yarına hazırladığımıza inanıyor, Vodafone ile işbirliğimizin daha uzun yıllar sürmesini diliyoruz.”

IMAG0899

 

 

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir