Cumartesi , 3 Aralık 2022

Wargaming, Gas Powered Games’i Bünyesine Kattı

Dünyanın önde gelen MMO geliştiricisi ve yayıncısı Wargaming, hafızalardan silinmeyen ve çok sevilen Dungeon Siege, Supreme Commander ve Demigod gibi oyunların yapımcısı Seattle merkezli Gas Powered Games’in satın alımı konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Bu anlaşmayla Wargaming, Gas Powered Games’i tamamen satın alarak şirketin hem kurucusu hem de CEO’su olan Chris Taylor’la birlikte çok sayıda deneyimli oyun geliştiricisini de kadrosuna katacak. Gas Powered Games’in yanı sıra yakın zamanda açıklanan Şikago merkezli Day 1 Studios’un ve MMO aracı yazılım geliştiricisi Big World Pty Ltd.’nin de satın alınması, Wargaming’in birden çok platformda ilerlemesine katkı sağlayacak.

Wargaming CEO’su Victor Kislyi, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Gas Powered Games’in geçmişi ve oyun geliştirme konusunda sahip olduğu birikim, Chris ve şirketinin Wargaming’e ne denli değerli katkılar sunacağının bir göstergesi. Gas Powered Games, sürükleyici AAA oyun deneyimleri yaratma konusundaki başarısını uzun zaman önce kanıtladı. Bu nedenle birlikte çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorum.”

Gas Powered CEO’su Chris Taylor da şu sözleri ekledi: “Wargaming son yıllarda inanılmaz bir büyüme hızı yakaladı. Dünyanın en hızlı büyüyen oyun firmalarından biri konumundaki Wargaming’e katılmak için sabırsızlanıyoruz. Deneyimimiz ve uzmanlığımızla, Wargaming’in küresel alanda yakaladığı başarıyı daha da ileri taşıyacağımızdan eminim.”

 

Wargaming Hakkında

Wargaming, ücretsiz devasa çevrimiçi pazarının liderlerinden biri ve ödüllü bir çevrimiçi oyun geliştiricisi ve yayıncısıdır.1998 yılında özel bir şirket olarak kurulan Wargaming, piyasaya 15’ten fazla oyun sürmüş ve Kuzey Amerika, Avrupa, Rusya, Asya ve Avustralya gibi ana bölgelerde 1400’ten fazla iş imkânı sunmuştur.

Wargaming şu anda, 20. yüzyıl savaş konseptini temel alan takım bazlı çevrimiçi devasa savaş oyunları serisinin üretimine odaklanmıştır. Bu oyunların ilki, Nisan 2011’de piyasaya çıkan ve şu anda 50 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan, zırhlı tankların başrolde olduğu bir numaralı MMO’su World of Tanks; diğer ikisi de, bu sene içerisinde piyasada olacak olan savaş uçaklarının kullanıldığı World of Airplanes ve savaş gemilerinin amansızca çatıştığı Wold of Warships’tir.

Haziran 2012’de Wargaming, tüm seriyi bir araya getirerek online savaş evreninin merkezi hâline gelecek olan Wargaming.net servisini duyurmuştur www.wargaming.net.

Resmi Site:www.wargaming.com

·

Gas Powered Games Hakkında

Gas Powered Games, 1998 yılında başarılı oyun geliştiricisi ve vizyon sahibi Chris Taylor tarafından kurulmuştur. Firmanın ana kuruluş amacı, üç boyutlu AAA oyunlar geliştirmek ve interaktif eğlencenin sınırlarını zorlamaktır.

Şirketin ilk projesi Dungeon Siege Nisan 2002’de, devam oyunu Dungeon Siege II de Ağustos 2005’te yayınlanmıştır. İki oyun da olumlu eleştiriler almış, ticari açıdan başarılı olmuş ve 1.7 milyondan fazla satmıştır. Dungeon Siege markası altında geliştirilen diğer oyunlar arasında da PSP için Dungeon Siege: Throne of Agony (bu oyun, SuperVillian Studios’la birlikte geliştirilmiştir) ve Dungeon Siege II: Deluxe Edition bulunur.

GPG’nin Dungeon Siege’le yakaladığı başarı, yenilikçi oynanış stili, Stratejik Zoom ve modern Komuta & Kontrol sistemiyle oyun eleştirmenlerinden büyük övgü toplayan devrim niteliğinde bir RTS olan Supreme Commander’la devam etmiştir. Oyun, pek çok olumlu eleştiri alarak “Editörün Seçimi” ödülüne layık görülmüş, ticari açıdan da başarılı olmuştur.

Şirketin yakın döneme ait ve devam eden projeleri arasında Space Siege, Demigod ve Supreme Commander 2 bulunmaktadır.

Kuzeybatı Pasifik’teki ofisiyle Washington ve Seattle’a çok yakın olan GPG, endüstrinin en iyi tasarımcı, programcı, yazar ve sanatçılarının da dâhil olduğu bir kadroya sahiptir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir