https://juragankomik.com
Çarşamba , 19 Haziran 2024

Web İkonu Aaron Swartz, Film Oldu

Günümüz sosyal ağlarında Reddit’in büyük bir payı vardır. Belki de artık en azından ülkemiz için oldukça büyük bir payı olmasa da global ortamda hala çok büyük bir payı olan Reddit sosyal ağının kurucusu ve ünlü bir internet aktivisti olan Aaron Swartz’da film olanların dünyasına giriş yapıyor.

Facebook’un kurucusu ve Apple’ın kurucusu gibi birçok önemli ismi zaten film olarak izleyebilme fırsatına sahip olmuştuk. Bu sefer ki izleyeceklerimiz sahnesinde de internetin dahi çocuğu Aaron Swartz olacak. Aaron hem internet kullanıcıları hem de yazılım dünyası için son derece önemli bir karakterdi. Aaron, henüz hayattayken bile efsane olmayı başarabilmiş en geç internet dahilerindendi. Maalesef Aaron’u yakından tanımıyorsanız en trajedik bilgisini de verelim. Aaron, Ocak 2013 yılında intihar ederek kendi hayatına son verdi. Fakat efsaneler hiç bir zaman ölmez öyle değil mi?

26 yaşında hayatına gözlerini yuman bu dahi adamın yaptıklarını elbette kısa bir filme sığdırabilmek pek mümkün değil fakat yine de bu hiçte kolay olmayan 26 yılı The Internet’s Own Boy (İnternetin kendi çocuğu) ismi ile belgesel olarak izleyebilme şansına sahip olacağız.  Aaron Swartz karakteri her ne kadar farkında olunmasa da günümüzün internet teknolojisinin mimarlarından birisidir. Üstelik bunu diğer bir çok CEO ve benzeri rütbeli adamlara göre çok daha erken yaşlarda yapmıştır.

Henüz daha 14 yaşındayken Reddit’i kurdu ve bu küçük yaşında Creative Commons’ın oluşumunda büyük bir görev aldı hemen ardından da bugün dünyanın her yerinde bilinen ve internetin olmazsa olmazı olan RSS’in yaratıcılarından birisi olma şerefine sahip oldu.  Kısacası birçok şey denildiğinde aslında internetin ilk akla gelen isimlerinden birisi onun ki oldu.

Geçtiğimiz yıl intiharı ile hayatına son veren ve Swartz’ın düşünceleri ve onun idealleri onun gibiler ile elbette devam ediyor.  Şimdi bu belgeselin çekim görevini de daha önce Anonymous gibi özel çalışmaları konu alarak karşımıza çıkan Knappenberger yapacak. Swartz’ın belgeseli ise onun çocukluğundan başlayıp ölümüne kadar geçen süreç içerisindeki hem dijital hem de özel yaşamını konu alacak.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir