Pazar , 25 Eylül 2022

Webrazzi’nin Sosyalmedya.co’yu Satın Alması ve Sektörde Tekelleşme

Monopol firmalar, bir sektörün tüm gücünü elinde bulunduran ve sektörü istediği gibi manipüle edebilen firmalardır. Tekelleşme, en nihayetinde son kullanıcıya her zaman zarar ile dönmüştür. Ekonomik modellerin çözüm getiremediği bir “bug” olan tekel (monopol) haline gelme, hem sektörü elinde tutan Monopol’ün “arzusu” doğrultusunda hareket etmesine, hem de nihai kullanıcıların, verdiklerinin karşılığını alamamalarına sebep olur. Bu girizgahın sebebi, bugün internet yayıncılığında bomba haber olan sosyalmedya.co adlı sitenin webrazzi tarafından satın alınmasıdır.

Kıroyum emme para bende

SosyalMedya.co, Fatih Güner tarafından 2011 yılında kurulmuş, sosyal medya odaklı bir blogdu. Katalizör etkisi ile kısa sürede üst sıralara tırmanan site, Türkiye’nin en çok takip edilen bloglarından biri olmuştur. Süreç içerisinde, etik konularda çokca “faullü” hareket yapan site, sektörü “elinde tutmanın” gücü ile istediğine “laf çakar”, istediğine “destek olur” hale geldi. Hatta, Turkcell ile yaşadıkları sürtüşmeler ve ardından gelen reklam alma gibi hareketleri camiada sıkça konuşulan konulardan biri olmuştu. SosyalMedya.co, sosyal medya blogçuluğuna getirdiği “zehirli soluk” ile, muadillerine kötü örnek oluyordu. Sosyal Medya yayıncılığı alanındaki balta girmemiş ormanlara, bu alanda “önde” olduğundan dolayı istediği gibi baltalarla, testerelerle girmiş ve boşluğu istediği gibi doldurmuştu. Kariyer sayfasındaki yüzlerce TL’lik iş ilanları, istatistik vermek ve “biz bunları yaptık” içerikli eğitimlerinden binlerce tl almak gibi “sömürü” düzeni, kurucusunu semirttikçe semirtmiş ve sektörün “sözü” geçen kodamanlarından yapmıştı. Ta ki bugüne kadar. 2006 yılında kurulan ve internet yayıncılığı alanında ilklerden olan Webrazzi, bugün SosyalMedya.co’yu satın aldığını duyurdu. Blog alemine bomba gibi düşen bu haber, soruları da ardından getirdi. İlk soru, iki tarafın da açıklamaktan imtina ettiği “kaç paraya anlaştık” konusuydu. Sahi, ayda 1.5 milyon kişinin girdiği iddia edilen SosyalMedya.co kaç paraya gitmişti? Yatırım alan firmalardan, sitelerden, yatırım miktarını öğrenemediği için muhataplarına isyan eden Webrazzi kurucusu Arda Kutsal bu konuda neden açıklama yapmıyor? Bu, en dikkat çeken sorulardan biri oldu. Diğer soru da, sektörün en bilinen iki sitesinin tek çatı altında birleşmesinin doğuracağı “tekellik” piyasayı nasıl etkileyecek?

Bir elin nesi var, tek el’in sesi var

Webrazzi, niş bir alanda değil de, internet alanının tümünde yayın yaptığı için, sosyal medya alanında, niş sitelerden dolayı ön plana çıkamıyor. Bu niş sitelerden en bilineni ise tabii ki SosyalMedya.co. Webrazzi, bu satın alma ile sosyal medya yayıncılığına da ağırlığını koymayı planlıyor olabilir. Fakat, Alexa’da Türkiye sıralamasında 95. olan Webrazzi’nin, 426. sırada olan SosyalMedya.co’yu satın alma durumu bu iki “güçlü” siteyi, bu alanda yayın yapan diğer sitelere karşı “tekel” haline getiriyor. Zaten diğer sitelere mesafeli duran firmalar artık hiç yüzlerine bakmayacak. Birçok site “seo” amaçlı yayına devam edecekler. Gayrı resmi piyasanın daha da düşmesi ve “Tekel”in ağırlığını koyması ile diğer internet siteleri ve bloglar bu pastadan daha az pay alacaklar. Sertifikası dışında doğru düzgün bir işe yaramayan sosyal medya eğitimleri, daha geniş kitleleri sömürmeye devam edecek. Tabii ki bir de, bu alandaki “kaliteli” içerik sıkıntısına da dikkat çekmek lazım.

Çevir yazıyı, yanmasın

SosyalMedya.co için en sık yapılan eleştiri “Mashable” çakması olmasıydı. Görünüşü, teması, konsepti ile değil, içeriğiyle. Dünyaca ünlü sosyal medya blogu Mashable, birçok sosyal medya yayını yapan site için kurtarıcı konumunda. Buradaki yazıları çevirip yayınlayan birçok blog bugüne kadar gelebildi. Bunlardan en bilineni SosyalMedya.co. Çoğu zaman infografikleri bile yayınlamaktan çekinmiyorlardı. Bu da, bu alanda yeni şeyler okumak, duymak isteyenlere kaliteli içerikler değil, çeviri yazılarla yetinin demek oluyordu. Mashable varken biz neden sizi okuyalım diye düşünenler azınlıkta değil. Ama, sosyal medya sitelerinin merkezleri ABD’de olduğundan, ilk haberler tabii ki ABD kaynaklı sitelerden gelecek. Bundan normal bir şey yok. Fakat biz neden, sosyal medya konularında çeviri yazılara muhatap kalıyoruz ki. Derinlemesine analizler okumak için SosyalMedya.co ve benzeri siteler Türkçe kaynak konusunda yeterli içeriği sunmuyorlar. Bir de üzerine, sosyal medyanın dijital pazarlama yönü ön plana çıkarılınca, işin Napolyon’u olanların klavyelerinden “para para para” sözünden başkası dökülmüyor. Bu kadar “beklenti” sözünü niye yazdım, çünkü bunlar bu alanın “önde gelen(!)”leri olduğu için. Kral sizsiniz ya, hani, o bakımdan. Demek ki “kral çıplak” demek gerekiyormuş.

Sosyal Medya alanında ülkemizde akademik olarak hiçbir atılım yok dersek yeridir. Bu işin sosyolojik, psikolojik yönleri sürekli ıskalanıyor. Hep paraya bakan ve pr yönleri ön plana çıkarılan Sosyal Medya alanı, gerçekten araştırma yapmak isteyen akademisyenlere sınırsız imkanlar sağlıyor. Ama biz, “bir şey bildiklerini” iddia edenlerce bu işin sadece para yönünü duyuyoruz. Neyse, bu konu bir başka yazının konusu. Biz yine bu satın almaya yorum yapmaya devam edelim.

Hür Tefekkürün Kalesi

Cemil Meriç, dergiler için “hür tefekkürün kalesi” demişti. Çünkü dergiler, büyük medya baronlarının, kalantorların fonlaması ile değil, birkaç “heyecanlı” insanın gayretleriyle çıkarılıyor ve hem nalına, hem mıhına çakabiliyorlar(dı). Fakat, iletişimin sürekli tekamül ettiğinden daha önce bahsetmiştik, internet yayıncılığı, sosyal medya blogçuluğu da artık hür tefekkürün kalelerinden biri olmuştur. Çünkü interneti ve ufak bir yatırımı olan herkes bir “medya”ya sahip olabiliyor ve her konu hakkında özgür düşüncesini yazabiliyor. Fakat, “hit” odaklı olmaya, dolayısıyla “para kazanma” hevesine kapılmaya başladıklarında işin rengi değişiyor ve o özgür düşünceli insanlar, para muslukları kapanmasın diye her şeyi yazamaz konuma geliyorlar. Daha ufaktan bu başlayabiliyorsa, sektörde tekelleşmeye başlayan bu iki site nasıl “her şeyi” yazabilecek? Sosyal medya güçlerini, nasıl “doğrudan” yana kullanabilecekler. Daha birleşmeden önce manipülatif ve para odaklı davranan SosyalMedya.co, bu aşamadan sonra takipçilerine nasıl “doğru”ları yazabilecek? Sektörde öncü olmak, önde olmak, ilklerden olmak, “ne varsa yiyelim, hepsini yiyelim” moduna geçmeye mi sebep olacak?

Bu dakikadan itibaren, bu satın alma rekabet kurumuna gitmelidir. Tekelleşen, gücüne güç katan, katalizör ile hedefine daha kısa sürede ulaşan bu siteler piyasayı istediği gibi manipüle edebilecekken, bu alanda niş yayın yapan siteleri ezecekken, buna bir dur denmeyecek mi?

Hangi sularda yüzdüğünüzü iyi bilin sevgili okur! Sizi istediği gibi manipüle eden medyalardan uzak durmanızı salık veririm.

Hakkında SMH MAKALE

5 comments

  1. ‘kıroyuz ama para webrazzi’de, fatih güner ve ekibine siz fakirlere de güle güle’ gibi bir açıklama olmuş. sektörün önde gelenlerine böyle bir hareket yakışmadı, ya da dışarda farklı bir algı var yanlış oluşturulmuş..

  2. smco’nun değeri bin dolardı. alt domainlerle 50 bin tl’ye satıldığı söyleniyor bence etmez ama para bol adamlarda demekki

    http://www.yourwebsitevalue.com/details/s/o/s/sosyalmedya_co.html

  3. Satın alma rakamını paylaşır mısınız?

  4. Habercilik yapanlar için ve haberciliğin kalitesini arttırmak isteyenler için üzücü bir haber. Sosyal medyada tekel olmak isteyen bir kurumun sektöre ve takipçilerine vereceği zararı kimse görmezden gelmemeli.

  5. Tebrik ederim. Ne varsa yiyelim hepsini yiyelim sozum ona “girisimci” tekellere dikkat cekmekle cok iyi yapmışsıniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir