Cumartesi , 28 Mayıs 2022

WhatsApp ipuçları ve hileleri

WhatsApp Messenger artık günümüzde akıllı telefonlarda en çok kullanılan anlık mobil mesajlaşma uygulaması olarak kullanılıyor. Hemen her Android, iOS ve Windows Phone‘un içerisinde yüklü olan WhatsApp Messenger’ın şuan ki mali değerinin ortalama olarak 22 Milyar Doların üzerinde olduğunu biliyor muydunuz? Facebook’un CEO‘su Mark Zuckerberg tarafından 2014 yılında satın alınan WhatsApp Messenger aynı zamanda Facebook ekibinin sayesinde geliştirildiği için bu uygulamayı daha öyle umulur ki uzun yıllar boyunca kullanma şansına sahip olacağız.

Diğer birçok mobil mesajlaşma uygulamasından WhatsApp’ı ayıran en önemli özelliği kuşkusuz daha sade ve yalın bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu sayede kullanıcıların rahatlık ve sadelik içerisinde anlık mesajlaşmasına yardımcı oluyor ve üst seviye bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Hatta WhatsApp Messenger o kadar sade bir tasarıma sahip ki, zaman zaman gözümüzün önünde duran birçok özellikten bile bihaber şekilde uygulamayı kullanmaya devam ediyoruz. Hem bu özelliklerin bilincine varmak hem de bununla birlikte en güncel WhatsApp Messenger hilelerini öğrenmek istiyorsanız işte size A’da Z’ye WhatsApp hakkında bilmeniz gereken hemen her şey;

1- WhatsApp Messenger’ı Hatsız Kullanın

Bildiğiniz üzere WhatsApp Messenger’ı kullanmanız için öncelikle aktif bir hat sahibi olmanız gerekiyor. Yapacağınız doğrulama işleminden hemen sonra WhatsApp’ı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Hattınız olmadan ve numara doğrulama işlemini erteleyerek de WhatsApp Messenger’ı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Tabii, bu işlemin geçerli olması için Android bir cihaz kullanıcısı olmanız gerekiyor.

 1. Eğer cihazınız içerisinde yüklüyse WhatsApp Messenger’ı kaldırın.
 2. Ardından Wi-Fi bağlantısı yardımıyla WhatsApp Messenger’ı tekrardan cihazınıza yükleyin.
 3. Cihazınızı uçak moduna alarak GSM bağlantısının tamamen kesildiğinden emin olun.
 4. Google Play üzerinde yer alan “Spoof” uygulamasını kurun. (Uygulama basit bir yapıya sahiptir, uygulamanın ayrıca internet üzerinden incelemesine de ulaşarak hangi amaca hizmet ettiği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.)
 5. Şimdi WhatsApp toplu mesaj gönderme onaylamak için SMS ile doğrulamayı kontrol edin ve ardından mail bilginizin girişini yapın.
 6. Bir süre sonra işlem kodu gönderilemediği için İptal tuşuna basacaksınız.
 7. Burada da devreye Spoofy girecek. Spoofy gayet basit bir sahte mesaj uygulamasıdır. Önceden ayarlandığında doğrulama kodunuza Spoof ile ulaşıp telefon numarasına gerek kalmadan cihazınızı onaylayabileceksiniz.

2- WhatsApp Konuşmalarınızı Şifreleyin

Hepimiz kişisel mesajlarımızın başkalarının eline geçmemesinin ne kadar önemli bir konu olduğunu biliyoruz. Cihazımız içerisinde yer alan koruma kilitlerinin de zaten amacı bu değil mi? Yine de bu kilidi çok sık girdiğimiz için bizi izleyen kişiler dikkatli davranırsa cihazımızın kilidinin nasıl açıldığını öğrenip konuşmalarımıza ve tüm cihazımıza kolaylıkla erişebilirler. En azından böylesi bir durumda WhatsApp Messenger yazışmalarımızın güvende kalmasını istiyorsak WhatsApp Messenger konuşmalarınızı şifrelemeyi deneyebilirsiniz.

Bu linkten yararlanarak kuracağınız Messenger and Chat Lock uygulması ile kolaylıkla WhatsApp’ı şifreleyebilirsiniz Aynı zamanda bu uygulamanın gelişmiş özellikleri sayesinde siz isteyene kadar uygulamayı cihazdan da kaldıramazlar.  WhatsApp Profilinizi herkesten korumak için bundan daha iyi bir yöntem olabilir mi?

3- WhatsApp ile *PDF,*APK,*ZIP Dosyalarını Göndermek

Başlıkta da görmüş olduğunuz PDF, APK ve ZIP dosyaları aslında mobil cihazlarımızda da sıklıkla kullanıyor olduğumuz uzantıların arasında yer alıyor. Fakat WhatsApp’ın bu uzantılara izin vermemesi sonucunda maalesef konuşma esnasında bu üç uzantıdan herhangi birini göndermemiz imkansız hale geliyor. Tabi, basit bir hile ile bu uzantıları tamamen gönderilebilir yapmak sizin elinizde!

Bu uzantıları gönderebilmek için tek yapmanız gereken  “Whats Packed 2 ads” mobil uygulamasını yüklemek. Ardından WhatsApp kontaktlarınızda yer alan kişilere kolaylıkla bu dosya uzantılarını gönderebilirsiniz. iOS yapısına uygun olmadığı için maalesef iOS kullanıcılarının Jailbreaksiz cihazlarda bu konu için yapabilecekleri bir şey bulunmuyor.

4- Bir Android Cihaz İçerisinde Birden Fazla WhatsApp Messenger Kullanmak (Aynı anda)

Eğer çift sim karta sahip bir cihaz kullanıyorsanız ve iki hattınız için de WhatsApp Messenger’ı kullanmak istiyorsanız, kendinizi bir anda büyük bir karmaşanın içerisinde buluveriyorsunuz. Çünkü WhatsApp yalnızca cihazınız üzerine bir kere kurulabiliyor, cihazınız üzerine kurduğunuz WhatsApp’dan ayrıca bir hesap daha yönetebilme gibi bir şansınız da bulunmuyor. İşte böylesi bir durumda bu hileyi kullanarak aynı anda iki tane WhatsApp Messenger hesabını kullanabilirsiniz.

Bu işlem için Google Play üzerinde yer almakta olan SwitchMe uygulamasını kullanıyoruz. SwitchMe sayesinde aynı anda birçok uygulama içerisinde birden fazla hesap kullanabilme şansına sahip oluyoruz. Üstelik bu marifetli uygulama bunu sadece WhatsApp değil diğer birçok popüler uygulama için de kullanma şansı tanıyor. Şimdi tek yapmanız gereken uygulamayı indirdikten sonra WhatsApp Messenger için ayrı bir hesap profili oluşturmanız ve onu hemen kullanmaya başlamanız. Bu uygulamayı kullanmak için ise maalesef cihazınızın Root yetkisine sahip olması gerekiyor.

5-WhatsApp Ücretsiz Kullanım Süresini Uzatmak

WhatsApp ilk kullanımımız için bize tamamen ücretsiz bir sürüm sunuyor. Yine de ücretsiz kullanım süremizi doldurduğumuz zaman karşımıza bir anda “ücret” diye ödeme penceresi çıkıyor. Eğer WhatsApp’ı ücretsiz olarak kullanmaya devam etmek istiyorsanız, ücretsiz kullanım sürenizi bu hile ile bir yıl daha erteleyebilirsiniz. Bu işlem için öncelikle tüm WhatsApp verilerinizi yedekleyin.

Tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olduktan sonra WhatsApp’ın ayarları içerisinden hesabınızı silin. Hesabınızın silme işlemini başarıyla tamamladıktan sonra ilk defa WhatsApp kullanıcısıymış gibi tekrardan WhatsApp Messenger’a aynı bilgileriniz ve telefon numaranız ile kayıt olun. Bu durumda WhatsApp Messenger’a hiçbir müdahale de bulunmadan tekrardan WhatsApp Messenger’ı bir senelik daha ücretsiz kullanım hakkı elde etmiş olacaksınız.

6- WhatsApp Silinen Mesaj veya Konuşmayı Geri Getirmek

WhatsApp kullanırken bazen yanlışlıkla bir mesajı veya konuşmayı o an için düşünmeden silebiliyoruz. Kısa bir süre sonra ise aslında o konuşmanın bizim için gerekli olduğuna kanaat getiriyoruz. Bu durumda kullanılabilecek en iyi taktik cihazınızdan öncelikle WhatsApp Messenger’ı silmekten geçiyor. Daha sonra tekrardan yüklediğinizde yedeklerinizin yüklenmesini isteyip istemediğinizi soran bir yönerge ile karşı karşıya kalacaksınız.

Yedeklemelerinizi yükleme işlemini onaylayıp, kısa bir süre bekledikten sonra silinmiş olan konuşmaya yedekleriniz sayesinde ulaşabileceksiniz. Her zaman işe yaramayan bir yöntem olsa da özellikle hızlı davranıldığı zamanlarda çok yüksek oranda başarı ihtimalinizi arttırmaktadır. Eğer bulut depolama servisi üzerinden konuşma kayıtlarına erişemiyorsanız SD kartınızın içerisinden de konuşma yedeklerinize erişebilirsiniz. Hafıza kartınızın içerisinden WhatsApp > Database klasörüne erişip buradaki dosyaları not defteri kullanarak açıp, kaybettiğiniz mesajlarınıza erişebilirsiniz.

7- WhatsApp’ı Bilgisayarınız Üzerinden Kullanın

Eğer teknoloji ile pekte arası olmayan biriyseniz WhatsApp Messenger’ın bilgisayarlar ile kullanılabildiği haberlerini atlamış olabilirsiniz. Özellikle bilgisayarınızı kullandığınız zamanlarda WhatsApp Messenger konuşmalarınıza yetişmek güç bir hale geliyorsa bilgisayarınızın ekranından gözlerinizi ayırmanıza hiç gerek kalmadan da WhatsApp Messenger’ı kullanabilirsiniz. Şuan için WhatsApp Messenger Desktop yani masaüstü sürümü yalnızca Windows XP ve üstü tüm Windows sürümleri içerisinde kullanılabiliyor.

Whatsapp’ı bilgisayarınızdan kullanmak için whatsapp web sayfasını ziyaret ettikten hemen sonra telefonunuzun WhatsApp Menüsünde yer alan doğrulama alanına giriş yapıp bilgisayarınızda yer alan QR kodu okutun. Ardından WhatsApp Messenger’ı bilgisayarınızdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

8-İstediğiniz Kişiler için WhatsApp Kısayolu Oluşturun

Siz de mesajlaşma olayını uzun zaman önce tarihe gömüp yalnızca WhatsApp Messenger ile mesajlaşanlardansanız her seferinde aynı sohbete giriş yapmak yerine istediğiniz kişilere bir kısayol oluşturarak bu kısayolu başlangıç menüsüne ekleyebilirsiniz Böylece çok daha kısa bir zaman aralığında anlık mesajlaşmanızı hızlandırabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir konuşma için kısayol oluşturmak için öncelikle WhatsApp Messenger’a giriş yapın.

Daha sonra burada yer alan sohbetlerden hangisi için kısayol oluşturmak istiyorsanız o sohbetin üzerine basılı tutun ve “Sohbet Kısayolu Ekle” seçeneğine tıklayın. Android kullanıcıları için kısayol oluşturma işlemi bu kadar basitken iOS kullanıcıları için maalesef hala uzun zamandır kullanılabilir bir güncelleme getirilmedi. Bu özelliğin iOS işletim sisteminde kullanılamıyor olması biraz da iOS’in yapısından kaynaklanmaktadır.

9- WhatsApp’tan Otomatik Video ve Resim Yüklemeyi Durdurun

WhatsApp’ı birçok kullanıcı genellikle internet paketi üzerinden mesajlaşmak için kullanıyor. WhatsApp internet paketi üzerinden kullanıldığında neredeyse harcadığınız internet boyutuna hiçbir şey eklemiyor. Fakat söz konusu karşı tarafın gönderdiği video ve görseller olduğunda kısıtlı internet paketinizin bir anda siz farkında değilken bitmesine neden olabilir. WhatsApp bu özellii ilk kurulumda açık hale getirmiş olsa da daha sonradan biz bu özelliği kapatabilme lüksüne sahibiz. WhatsApp otomatik görsel ve video yüklemelerini durdurup, manuel olarak indirmelere karar vermek için;

 1. WhatsApp Messenger’a giriş yapın.
 2. Ayarlar Sekmesine geçiş yapın.
 3. Sohbet Ayarları menüsüne giriş yapın.
 4. Medyayı Otomatik İndir seçeneğine tıklayın.
 5. Buradan tüm seçenekleri veya dilediğinizi “Yok” olarak değiştirin

Dilerseniz yalnızca Wi-Fi bağlantısına sahip olduğunuz zamanlarda da görsel dosyaların otomatik olarak indirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için de Yok seçeneği yerine “Wi-Fi” seçeneğini seçebilirsiniz.

10- WhatsApp Son Görülme Özelliğini Kapatmak

WhatsApp Messenger’da hayat kurtaran ve kimi zaman da hayat mahveden özelliklerin başında Son görülme özelliği yer alıyor. WhatsApp Messenger’ın varsayılan ayarlarında herkesin görebileceği son görülme, bizim en son WhatsApp’da ne zaman aktif olduğumuzun bilgisini karşı tarafa veriyor. Çoğu zaman faydalı olabilecek bir uygulama olsa da bazen bu özellik biraz başınızın ağrımasına neden olabiliyor. Getirilen güncellemeler sayesinde artık WhatsApp Messenger’da son görülmeyi isterseniz sadece rehberinizde yer alan kişilere açabilir isterseniz de herkese kapatabilirsiniz.  Bu seçeneği kendinize göre Ayarlamak için;

 1. WhatsApp Messenger İçerisinden Ayarlar / Hesap / Gizlilik sekmesine giriş yapın.
 2. Bu sekme içerisinde Son görüntülenme seçeneğini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Tabi, aynı sekme üzerinden sizin de gördüğünüz gibi profil resminiz ve durum mesajınız için de bir ayarlama yapabilirsiniz. Gizlilik ayarları sayesinde WhatsApp’ın kontrolü çok daha bizde oluyor fakat ne yazık ki birçok kullanıcı WhatsApp Messenger’ın bize sunmuş olduğu bu gelişmiş özelliklerden haberdar değil.

11- WhatsApp Fotoğraflarınızın Fotoğraf Albümü İçerisinde Yer Almasını Engellemek

WhatsApp’dan arkadaşlarınızla sohbetiniz sırasında almış olduğunuz veya göndermiş olduğunuz fotoğrafların fotoğraf albümü içerisinde yer alması kimi zaman güzel bir özellik olarak görülse de kimi zaman da çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Özellikle fotoğraf galeriniz içerisinde çok fazla sayıda görsel varsa aynı görsellerden birkaç tane olması veya istenmeyen fotoğrafların siz bilincinde değilken fotoğraf albümüne gelip oradan kendine yer alması elbette pek hoş bir durum olmaz. Neyse ki bu özellikten faydalanmak istemiyorsanız birkaç dakikanızı ayırarak bu özelliği hem iOS hem de Android işletim sistemleri içerisinde devre dışı bırakabilirsiniz.

iOS işletim sistemi kullanıcıları için bu işlem oldukça basit. Cihazınızın içerisinden WhatsApp Messenger’a girdikten sonra Ayarlar / Sohbet Ayarları / Gelen Medyayı Kaydet seçeneğini üzerinde düzenleme yapmanız bu özelliği kapatmanız için yeterli.

Android kullanıcılarının ise daha farklı bir yolu kullanarak bu özelliği pasif hale getirmesi gerekiyor. Android cihazlarınızdan otomatik medya kaydetme seçeneğini kapatmak için ilk olarak ES File veya benzeri herhangi bir dosya yöneticisini indirip, cihazınıza kurmanız gerekiyor. Ardından bu dosya yöneticisi içerisinden video ve fotoğraflarınızın bulunduğu klasör içerisine giriş yaparak “.nomedia” adında bir dosya oluşturmanız gerekiyor.

Bu işlemi tamamladığınızda artık otomatik olarak fotoğraf galeriniz içerisine yerleşmiş olan video ve görsellerden de kurtulmuş olacaksınız. Android kullanıcılarının elbette bu özelliği kapatmak için birkaç dakikalık uğraşa katlanmaları gerekecek. Tekrardan gelen medyaların otomatik olarak fotoğraf galerisinde yer alması için ise iOS kullanıcıları aynı yolu takip ederken Android kullanıcılarının “.nomedia” dosyasını silerek cihazından kaldırması yeterli oluyor.

12- Sahte WhatsApp Konuşmaları Oluşturun

Sosyal medya üzerinde mutlaka WhatsApp konuşma görsellerinin paylaşıldığını görmüşsünüzdür. Peki, bu görselleri hazırlamak için sizce her defasında uğraşılıyor mudur? Elbette hayır. Siz de arkadaşınız ile veya bşka biriyle konuşuyormuş gibi WhatsApp konuşma görüntüleri oluşturabilirsiniz. Üstelik yalnızca saniyeler içerisinde.

Şuan yalnızca Android platformu için destek sağlamakta olan Whatsaid uygulamasını kullanarak istediğiniz gibi siz de WhatsApp konuşma görselleri oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz görselleri yine uygulama sayesinde dilerseniz kolayca sosyal hesaplarınızda paylaşabilir dilerseniz de fotoğraflarınızın arasında kaydedebilirsiniz.

13- 16 MB’Dan yüksek Video Dosyalarını Göndermek

WhatsApp Messenger ile karşıdaki alıcıya göndereceğimiz dosyanın maksimum sınırı 16 MB olarak belirlenmiş durumdadır. Bu nedenle normal şartlarda ne yaparsak yapalım 16 MB sınırını aşan dosyalarımızın hiç birini karşı tarafa iletemiyoruz. Evet, belki fotoğraf ve ses kliplerinde bu sınır büyük bir sorun oluşturmuyor. Çünkü zaten genel olarak birçok fotoğraf ve ses klibinin boyutu bu sınırın kat be kat altında kalıyor. Video göndermek istediğimizde ise 16 MB gerçekten çok düşük bir sınır olarak kalıyoruz. 16 MB’dan daha yüksek boyuta sahip olan video dosyalarımızı gönderebilmemiz için tercih edebileceğimiz tek bir yol var. O da göndermek istediğimiz videonun boyutu üzerinde oynama yapmak.

Video Converter Android bu konudaki ihtiyacımızı fazlasıyla karşılayan ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde videolarınızın kalitesi üzerinde oynama yaparak boyutlarını düşürebilirsiniz videonuzun boyutu 16 MB sınırının altına düştüğünde ise WhatsApp aracılığı ile sorunsuz şekilde gönderebilirsiniz. iOS kullanıcılarının da bu işlemden faydalanmaları için Android’de kullanılan uygulamaya benzer bir uygulama kullanmaları gerekiyor.

14- WhatsApp Hesabınızı Farklı Bir Cihaza Taşımak

Yeni bir telefon aldınız veya telefon değiştirmek durumunda kaldınız. Böyle bir durumda kolaylıkla WhatsApp datalarınızı yeni cihazınız içerisine taşıyabilirsiniz. Bu işlem için tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor. İlk yöntem tüm WhatsApp Messenger datalarınızı Ayarlar üzerinden bulut servisine yedeklemek. Böylece diğer bir cihaza giriş yaptığınızda yine bulut depolama servisinden faydalanarak konuşmaları ve diğer bilgileri geri getirebilirsiniz. Yine de bazı sürümlerde bu işlem sıkıntı çıkarttığı için ikinci yöntemi denemek sizin için daha faydalı olabilir.

Android cihazınızın içerisindeki WhatsApp klasörüne bilgisayarınız aracılığı ile ulaşıp, bu klasörü daha sonradan yeni cihazınızda da aynı klasörün içerisine yerleştirebilirsiniz. Böylece hiçbir veri kaybı yaşamadan kolaylıkla cihazınızı bir cihazdan başka bir cihaza da aktarmış olursunuz.

15- WhatsApp Telefon Numaranızı Değiştirmek

Yukarıdaki başlıkta telefonunuzu değiştirirseniz hangi yolları izleyebileceğinize değinmiştik. Peki, ya telefonunuz aynı kalacak ve sadece telefon numaranızı değiştireceksiniz ne yapacağınızı biliyor musunuz? Hem iOSs kullanıcıları hem de Android kullanıcıları kolaylıkla WhatsApp Messenger’ın bize sunduğu bu kolaylık sayesinde numarasını değiştirip, kaldığı yerden yeni numarası ile WhatsApp deneyimini yaşamaya devam edebilir. WhatsApp içerisinden numaranızı değiştirmeniz için  Ayarlar / Hesap / Numarayı Değiştir sekmesine giriş yapmanız gerekiyor. Buradaki menü aracılığı ile kolaylıkla yeni telefon numaranızın girişini yapıp kaldığınız yerden WhatsApp’ı yeni numaranız ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

4 comments

 1. Merhaba spoof uygulamasina biraz daha ayrintili anlatir misiniz acil lutfen

 2. Acil cevap lütfen spoof uygulamasını bulamadım lütfen acil cevap verin

 3. Hatsız wp kullanımını nasıl yapacağız ? Bilgisayarda yapmaya çalışıyorum bluestacks ile ve kapanan hattımın olduğu numaranın wp sini kullanmak istiyorum. Umarım açıklayacı olmuştur. cevabınızı bekliyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir