Windows 10 yenilikleri

Microsoft geçtiğimiz hafta içerisinde San Francisco’da geliştiriciler konferansı düzenlemişti. Konferans ile birlikte aynı zamanda Windows 10’a dair yepyeni özellikler de ortaya çıktı. Henüz Windows 10 hakkında tamamen Fransızım ve hiçbir şey bilmiyorum diyenlerdenseniz, belki bu yeni özelliklerden haberdar olmanız sizi de Windows 10’u bekleyen sabırsızlar kafilesine dahil etmeye yardımcı olabilir.

windows 10 klavye kısayolları

Windows 10 Bu Yaz PC için ve daha sonra diğerleri için geliyor

İlk ve en önemli soru elbette Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’un ne zaman resmen çıkış yapacağı ile ilgili. Geliştiriciler konferansında verilen briefing’e göre Windows 10 içerisinde bulunduğumuz yaz içerisinde PC için çıkış yapacak. İlk aşamada yalnızca PC için çıkış yapacak olan Windows 10’u diğer cihazların alması için ise kısa bir süre geçecek. Bu sürenin ise ne kadar süreceği henüz belli değil.

Resmi olarak final sürümü şeklinde yayınlanmasından sonra Windows 8 ve 8.1 gibi sürümlerin kullanıcıları için Windows 10 güncelleme olarak kullanılabilir hale gelmiş olacak.
Elveda İnternet Explorer

Evet, evet, hepimizin İnternet Explorer ile çok yoğun ve duygusal zamanlar yaşadığı gerçek ancak kabul etmeliyiz ki bu internet tarayıcısı bundan yıllar önce Windows’un içerisinden kaldırılmalıydı. Artık en bilinçsiz kullanıcılar bile İE’nin performans düşüklüğünü fark edip Google Chrome ve benzeri alternatif tarayıcılara yöneliyor. Microsoft bu konuda yapacağını yaptı ve İnternet Explorer’ı da Windows 10 ile tarihin arka sayfalarında bir yerlerinde bırakmayı planlıyor. İE tarihin arka sayfalarına gömülürken yeni sayfada ise Microsoft Edge isimli internet tarayıcısı yer alıyor.

Microsoft’un yeni tasarımı olan hem minimalist hem cicili biçili dokunmatik ekran dostu ve tasarım ile performans açısından İE’ye göre kesinlikle kat kat daha iyi olan Microsoft Edge Windows 10 ile birlikte artık yeni internet tarayıcımız olacak. Microsoft’un beklentilerine göre Edge o kadar iyi bir tarayıcı olarak çalışıyor ki Google Chrome’un performansını dahi solluyor. Edge ile gerçekten iyi bir iş yapan Microsoft’un şuanda bu tarayıcıyı OS X, Android veya iOS gibi tarayıcılara yayınlama konusunda ise en ufak bir düşüncesi yok.

Süper Güçler Tarafından Kutsanmış Bir Asistan; Cortana

Cortana son yıllarda kısa sürede gerçekten uzun bir mesafeyi kat eden sanırım en akıllı asistanlardan biri oldu. Kısa süre içerisinde rakiplerini geçmesi için sürekli olarak Cortana üzerinde çalışan Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’da Cortana’ya çok daha fazla rol biçmiş ve onu süper güçler ile kutsamış. Windows 10 işletim sistemi içerisinde yeni başlat menüsünde yer alacak olan Cortana uygulamalar ve oyunlar açıkken de çalıştırılabilecek.

Aynı zamanda Cortana Microsoft’un yeni internet tarayıcısı Edge ile de profesyonel ve akıllıca yöntemler ile çalışacak. Örneğin Edge üzerinden bir internet sitesini ziyaret ettiğinizde Cortana size bilgi sunabilecek dahası bir satış sitesine girdiğinizde indirim kuponu bulmanıza bile yardımcı olacak!

Cortana sadece PC sürümlerinde de değil aynı zamanda mobil sürümlerinde de marifetli güçleri ile biz kullanıcılarının başını döndürmeyi planlıyor. Şuanda 500 kadar uygulama ile sorunsuz şekilde çalıştığı söylenen Cortana ilerleyen günlerde geliştiricilerin de katkılarıyla çok daha fazla uygulama ile birlikte çalışacak ve insanların hayatını daha uğraşsız bir hale getirmeye çalışacak. Kısacası Cortana bu sefer galiba gerçekten tam olarak sesli asistanımız olmayı becerecek.

Daha İnteraktif bir Kilit Ekranı

Windows 10 ile birlikte Windows’un Spotlight’ı da kullanıma girecek. Google Now tarzı bir fonksiyona sahip olacak olan bu sistem sayesinde kilit ekranımızdan çok daha fazla fonksiyona erişebilir hale geleceğiz. Google Now tarzı bir işleve sahip olacağı için aslında bu biz internet özellikle de Android kullanıcıları için gerçekten büyük bir yenilik gibi görünmüyor. Fakat bunun Windows işletim sisteminde ve kilit ekranımızda olacağını bilmek insanı heyecanlandırmıyor da değil.

Outlook üzerinde 3. Parti Uygulamalar

Çok yakın bir zaman sonra artık geliştiriciler Outlook.com için geliştirme avantajına da sahip olacaklar. Windows 10 ile birlikte artık geliştiriciler Outlook.com için özel uygulamalar da geliştirebilecek veya kendi uygulamalarına buna ek özellikler yerleştirebilecek. Böylece Outlook ile birlikte kullanabileceğiniz muhtemelen birçok faydalı yeni uygulama da gün yüzüne çıkacak. Özellikle Gmail’in fonksiyonelliğini düşündüğümüz zaman Outlook zaten biraz geri bir sistem olarak kalıyordu. Windows 10 ile birlikte artık öyle umuluyor ki Outlook, Gmail’in bileğini bükme konusunda ufaktan da olsa bir şansa sahip olabilecek.

Boyutlandırılabilir Bir Windows 10 Ufukta Göründü

Ben Windows 8’i ilk çıktığı andan beri kullanan kişilerden biriyim. Daha ilk gördüğümde farklılık olarak gelen bu metro ara yüzüne nedense bi kanım ısınmıştı. Diğer insanların da kuşkusuz bu özelliği çok seveceğini düşünüp internete baktığımda hemen herkesin sırf metro ekranı düzensizliği yüzünden tekrardan Windows 7 veya önceki kullandıkları sürümlerine geri döndüklerini görmüştüm. Windows 8 adaptasyonunun yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de kesinlikle buydu.

Hatta geçen belli bir süre sonra insanlar Star Menüsü için yama indirmeye başladılar. Windows 8.1 işletim sistemi ile de Microsoft bu ara yüzün pek sevilmediğine kanaat getirdi ve daha yeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Windows 10 ile birlikte gelen ara yüz ise çok daha kaliteli görünüyor. Özellikle ekranın tamamını kaplayan pencerelerden hoşlanmayanlar için Windows 10’un gerçekten ihtiyaçları karşıyalacağına hem Microsoft’un hem de benim inancım tam.

Bunlar Windows 10’a dair en önemli detaylar olsa da detaylar elbette bunlar ile sınırlı kalmıyor. Daha birçok yenilikçi özelliği içerisinde barındıran Windows 10’u final sürümü olarak kullanmamıza artık gerçekten çok az bir zaman dilimi kaldı. Sizce Windows 10 istenilen başarıyı elde edecek mi, yoksa Windows 8 gibi insanların alışkanlıklarının dışına çıkmanın cezasını mı çekecek?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir