Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Windows 8 bir devrim mi?

Windows 8 şu anda beta olarak kullanıcıların ve geliştiricilerin hizmetine sunulmuş durumda. Sosyal Medya Haber okuyucuları için windows 8’e sizin için bir göz atalım dedik. Bu işletim sistemini bir kullanıcı gözüyle inceledik. Belli başlı farklılıkları özetlemeye başlayalım.

 

1-      Giriş ekranı (logon screen) : windows 8’le gelen en büyük değişikliklerden birisi bu sanırım. Siz oturumunuzu açmadan önce güzel bir duvar kağıdı sizi karşılıyor. Mouse’unuz ile bu duvar kağıdını yukarıya kaldırdığınızda ise giriş yaptığınız ekranı görebiliyorsunuz. Yani bilgisayarınızı windows 8 kullanmayı bilmeyen ev arkadaşlarınızdan yada kardeşlerinizden koruyabilirsiniz.

2-      Başlat tuşu  : yapılan açıklamalara göre windows 8’de başlat tuşu olmayacaktı. Bu bende ilk başlarda  “acaba windows linuxlaşıyor mu?” şüphesini oluştursada windows 8’i bilgisayarıma kurunca bunun biraz daha farklı olduğunu anladım. Çünkü evet bir başlat tuşu var. Ama ne derece işinizi görür bilemem. Çünkü başlat tuşu sizi windows 8 e eklenmiş farklı bir sayfaya götürüyor.

3-      Sosyal hayat : windowsun bu farklı ekranında tüm sosyal hayatınızı tek bir pencereden yönetebileceğiniz uygulamalar yer alıyor. Fakat bu uygulamalar benim gibi normal bir kullanıcıya bile çok fazla karmaşık geldi. Siz ne yaparsınız artık bilemem.

4-      Görsellik : windows 8’den açıkcası görsellik olarak çok şey bekliyordum. Fakat tamamen windows 7 ekranı ile karşılaşınca ümitlerim kırıldı diyebilirim. Yani sizde windows 8’den übersonik birşeyler beklemeyin.

5-      Driverlar : windows 7’de kullandığım ekran kartı driverımı windows 8’de çalıştıramadım. Tabiki bu tür yazılımsal sorunlar zamanla giderilecektir. Fakat windows bunu ne kadar kısa bir sürede yapar bilemem.

6-      Mail adresi sorunu : windows’u sisteminize ilk kurarken sizden mail hesabınızı istiyor. Bu ben developerını indirdiğim için mi başıma geldi bilemiyorum ama gerçekten çok sıkıcı bir iş. Çünkü oturum açmak için mail adresinizi , şifrenizi vermek zorundasınız.

 

Bu yönleriyle windows 8 bende gerçekten bir hayal kırıklığı yarattı. Özellikle görsellik alanında sanırım linux’un compiz’ine meydan okuyamayacak kadar çaresiz. windows 8 tamamıyle windows 7 nin üzerine giydirilmiş bir kılıf.

 

İyisimi siz windows 7 ile yolunuza devam edin.

 

Linux mint’da olabilir.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. mail addresini vermek zorunda değilsin, onu kurulum sırasında ayarlayabiliyorsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir