Cumartesi , 21 Mayıs 2022

WinRAR ve WinZip arasındaki farkı biliyor musunuz?

Bilgisayar dünyasına çok eski diyemeyeceğimiz bir zaman sürecinde giriş yapan en büyük algoritmalardan birisi de sıkıştırma algoritmalarıydı. Bu sıkıştırma seçenekleri sayesinde artık e-postalarımızdan tutun özel dosyalarımızı gönderebilme ve indirebilme konusunda büyük rahatlıklar yaşıyoruz. Şayet eğer sıkıştırma yazılımları olmasaydı internetten indirdiğimiz dosyaları çok daha büyük boyutlarda indirecek ve çok daha büyük bir zamanı beklemek ile harcamak zorunda kalacaktık. Peki, yıllardır süregelen bu WinRAR ve WinZip yazılımlarının arasındaki farklar nelerdir?

winzip indir – winrar indir

Eskiden bu iki yazılım arasında gerçekten büyük farklılıklar bulunuyordu. Mesela WinZip ile sıkıştırdığınız dosyalarınızı WinRAR ile açamıyor ve aynı şekilde WinRAR ile sıkıştırdıklarınızı da WinZip ile açamıyordunuz. Oysa bugün bu yazılımlarla karşıt algoritmaları açabiliyorsunuz. WinRAR’ın en büyük avantajı ise daha sağlam bir sıkıştırma prensibine sahip olmasından kaynaklanıyor. WinRAR bu sayede çok daha fazla dosyası çok daha az boyutlara indirgeyebiliyor ve böylece bize hem zamandan hem de kullanacağımız ortalama alandan büyük bir avantaj sağlayabiliyor. WinZip ise bu konuda WinRAR’a göre biraz daha pasif kalabiliyor.

WinZip‘i özel kılan şey ise birçok işletim sistemi tarafından artık varsayılan bir sıkıştırma biçimi olarak kabul edilmesidir. Mesela artık kullandığınız çoğu işletim sisteminde bilgisayarınızda WinZip yüklü olmasa dahi .zip uzantısına sahip bir dosyayı açabildiğinizi göreceksiniz. Bu da özellikle bilgisayardan fazla anlamayan kişiler için ayrıca bir avantaj olarak kabul edilebilir.

Bu ufak farklılıkların dışında ise artık günümüzde her iki yazılımın da neredeyse aynı işlevlere sahip olduğunu söyleyebilmek mümkün. Fakat hala iki yazılımı birbirinden ayırt eden önemli detayların da var olduğunu unutmamak gerekiyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir