Cumartesi , 13 Ağustos 2022

WOMM Sosyal Medya’da Kulaktan Kulağa Pazarlama

WOMM ingilizce Word Of Mouth Marketing kısaltması anlam olarak türkçeye kulaktan kulağa pazarlama olarak çevrilebilir. Pazarlama stratejisi olarak konuşulacak sözlükleri belirlemek ve bir markanın tüketicilerin ağzında hangi kelimelerle yer alacağını belirlemek stratejisi de diyebiliriz.

Bazı markalar, “şikayetlerinizi bize, övgülerinize arkadaşlarınıza anlatın” tarzında ilanlar yaparlar,
kötü reklamın iyi reklamdan daha çok yayıldığı herkesin malumudur, bir marka hakkında şikayetlerin övgülerden daha hızlı yayıldığı ve şikayetlerin bire bin katarak arttığı tüm marka uzmanlarınca bilinir.
sosyal medya günümüzde internetin kulaktan kulağa yayılma mecrasıdır burada yapılan bir yorum, kısa sürede bir kampanyaya dönüşebilir, bir markayı bitirebilir ya da değerini yükseltebilir onun için büyük markaların hatta siyasetçilerin sosyal medya’da WOMM stratejisine daha çok ihtiyaçları vardır.

OBAMA WOMM en iyi kullanan liderden biri olarak, kendisini hakkında sosyal medya’da nasıl konuşulması gerektiğini yönlendirecek kampanyalar düzenledi. geçtiğimiz seçimde “değişim” olgusu üzerinde duruldu, reklamlarla ya da sosyal medya planlaması kulaktan kulağa iletişimin belirlenmesinde kaotik ve keşmekeş yorumların önüne geçilmesine en büyük katkı sağlar.

insanların çoğu başkalarının tavsiyesini önemser, çünkü tavsiye deneyim demektir, deneyimde memnuniyet ya da memnuniyetsizliğin denetlenmiş, tescil edilmiş halidir,
bu yeni tüketiciye hem kazanç sağlar hem de zaman tasarrufu,
İnsanlar sevdikleri insanların dediklerine inanırlar, onların tavsiyesine uyarlar,
sosyal medya planlaması ile WOMM etkili kullanılarak, gönüllü pazarlamacılar elde edersiniz,
ve o gönüllü pazarlamacılar sizlere halka halka çoğalan başka müşteriler getirecektir.

şikayetvar.com gibi ünlü bir site varken, övgüvar.com gibi bir site yoktur zira övgüleri markalar kendileri yönlendirmek ve çoğaltmak zorundadırlar.

fısıltı gazetesini nasıl yönlendiriyorsanız, markanız ya da adınız o derece büyür ya da küçülür.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. ovguvar.com yok ama tavsiyeediyorum.com diye bir site var mesela :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir